Iz temnega v svetlo
Prostor v hiši z letnico 1780 je bil nekoč del razkošnega, sedem sobnega stanovanja značilnega staromeščanskega tlorisa s hodniki in prehodnimi sobami, v različnih procesih lastninjenja pa je bilo razdrobljeno na več manjših enot. Danes 44 kvadratnih metrov veliko stanovanje z dvema ločenima sobama navkljub majhni kvadraturi deluje prostorno, saj ima 3,6 metra visok strop.
V izhodišču pa je bil prostor precej temen. Strop je bil spuščen, razsvetljava je bila neustrezna, celo pohištvo je bilo temno. Prenova se je tako začela s čiščenjem in odpiranjem prostora z odstranitvijo spuščenega stropa ter rušitvijo ene od sten pri vhodu, ki je ločevala hodnik od preostalega stanovanja. Ohranjen, sicer ne prvoten, hrastov parket je bil prebrušen in lakiran, ohranjena in obnovljena pa so bila tudi vsa prvotna notranja vrata.
Arhitektkina vizija je bila, na kratko, ustvariti belo stanovanje z nekaj poudarki. Ključni pri prenovi pa so po njenem prepričanju detajli, ki so bodisi načrtovani bodisi naključno odkriti med prenovo.
"Moje vodilo pri ustvarjanju je spoznati stavbo, začutiti prostor, njegov namen in ljudi, ki so si ga izbrali. Vedno povezujem in dopolnjujem stvari med seboj". Maja Stamenković
Naključno odkrite stenske poslikave
Na stare stenske poslikave so naleteli naključno, med deli. Če bi jih želeli v celoti obnoviti, bi za to potrebovali več časa in pomoč restavratorja. Zato so jih prikazali le na mestih, kjer so tako rekoč same silile ven. Možnost celovite obnove stenskih poslikav pa še vedno ostaja, če bi si lastnika morda kasneje premislila.
Z galerijo do 5m2 več
Med večje posege te prenove spada tudi umestitev galerije s stojno višino v dnevni prostor. S tem posegom je arhitektka stanovanju dodala 5 m2 uporabne površine in jo izkoristila za umestitev spalnice. Tudi tu so se pod plastjo ometa pokazale stenske poslikave, ki se po vzorcu in barvah razlikujejo od tistih v kuhinjskem prostoru. Zdaj razkrite nad posteljo delujejo kot abstraktna slika.
Pod galerijo s spalnico je arhitektka zasnovala inovativen shranjevalni prostor, odprto omaro z vozički (podobnim letalskim vozičkom za shranjevanje hrane) v dveh vrstah. Omara je dovolj prostorna, da rešuje problem večine shranjevalnih površin v stanovanju. Ostali prostor stanovanja je tako osvobojen omar, bolj odprt in pretočen. Nekaj shranjevalnega prostora ponuja le še kuhinja z omaricami do stropa.
Unikatno pohištvo in umetniška dela
Maja Stamenković je stanovanje opremila tudi s svojimi unikatnimi, umetniško-oblikovalskimi kosi pohištva. Poleg betonske mize v jedilnici je na mesto porušene stene, ki je ločevala hodnik od preostalega stanovanja, umestila svojo avtorsko omarico za čevlje imenovano Building Blocks. Sestavni deli omarice abstraktno simbolizirajo osnovne gradnike porušene stene: opeko, cement, omete...Omarica zdaj prostor povezuje tam, kjer ga je prej stena razmejevala. Dolga barvita lamela iz različnih kovin in drugih materialov pri vhodu pozdravi obiskovalca in ga, kot kontrast belini prostora, navda s toplino in domačnostjo.
Vsak unikatni kos pohištva, ki ga oblikuje, je načrtovan z mislijo na prostor in uporabnika. Iz enakega razloga se arhitektka pri vseh svojih projektih potrudi ohraniti in ponovno uporabiti vse kakovostne ali zanimive predmete in elemente, ki jih je prostor že premogel. Tako je bilo tudi z bakrenima stenskima lučkama ob posteljnem vzglavju, ki sta nekoč svetili v dnevnem prostoru. Integralen element zasnove interjerjev Maje Stamenković pa so tudi umetniška dela, ki so bila tokrat izbrana s pomočjo galerije Ravnikar Gallery Space.
Maja Stamenković, avtorica številnih uspešnih interjerjev je za projekt prenove stanovanja JT3 prejela nagrado Big SEE za notranje oblikovanje, ki jo razume kot potrditev stroke, da je na pravi poti. Največ pa ji pomeni zadovoljstvo naročnikov, ki znova in znova občutijo in ugotavljajo, da se v prostoru dobro počutijo.
Podatki o projektu: |
ime projekta: Staromeščansko stanovanje JT3 |
investitor: zasebni |
interjer: Maja Stamenković, MA_ST_AR |
fotografija: Marijo Zupanov |
lokacija: Ljubljana |
leto načrtovanja: 2017 |
leto izvedbe: 2018 |
površina: 44 m2 |
umetniška dela na fotografijah: Maja Stamenković, @Ravnikar Gallery Space: Maja Babič Košir, Jure Brglez, ZEK Crew |
Izvajalci: Tlaki - Art Dizajn d.o.o. Notranja oprema - Tapro d.o.o. "Tapro, d.o.o. je podjetje, ki se z dolgoletno tradicijo in predanostjo ukvarja z veleprodajo in maloprodajo kakovostnih izdelkov za gradnjo in obnovo kopalnic številnih priznanih proizvajalcev. Širina prodajnega programa, razvejana trgovska mreža, strokovno in usposobljeno osebje ter poslovna odličnost oziroma prilagodljivost so razlogi, da so postali vodilni trgovec na področju inštalacijskega materiala in kopalniške opreme. Kupci, vse od arhitektov, projektantov, inštalaterjev do obrtnikov in končnih uporabnikov, v Tapru najdejo vse za ogrevanje, vodovod in kanalizacijo, torej od vodovodnih armatur, keramičnih ploščic, sanitarne keramike do kopalniških dodatkov in ostalih sanitarnih elementov. Dobavljajo in prodajajo samo izdelke priznanih svetovnih proizvajalcev. Vedno težijo k zadovoljstvu prav vsakega kupca – potrošnika, ki bo kupljeno tudi dnevno uporabljal, torej bo izdelek prispeval k njegovemu udobju in kakovosti bivanja, kot tudi zadovoljevanju potreb vodoinštalaterjev, vseh vključenih obrtnikov oziroma izvajalcev, investitorjev v objekte projektantov in seveda arhitektov." |