V nadaljevanju:
1. Iščemo arhitekta!
Za iskanje pravega arhitekta si vzemite kar nekaj časa. Ponavadi ljudje iščejo arhitekte preko prijateljev in znancev ter na spletu. Lahko objavite povpraševanje z opisom vaših želj na portal Mojmojster in arhitekti vas bodo kontaktirali tudi sami. Ko zbirate ponudbe, preverite, ali ima arhitekt veljavno licenco in preglejte njegove reference – že izdelane projekte in mnenja strank, da si ustvarite nek splošen vtis.
Kje preverite, če ima vaš arhitekt veljavno izobrazbo in licenco?
Preverite lahko na seznamu licenciranih arhitektov arhitekturne zbornice (ZAPS): http://www.zaps.si/index.php?m_id=imenik_arhitekti. Priporočamo tudi, da arhitekt ni na drugem koncu Slovenije, da bo lahko prišel na ogled lokacije tudi med gradnjo, če se boste tako dogovorili.
Preverite lahko na seznamu licenciranih arhitektov arhitekturne zbornice (ZAPS): http://www.zaps.si/index.php?m_id=imenik_arhitekti. Priporočamo tudi, da arhitekt ni na drugem koncu Slovenije, da bo lahko prišel na ogled lokacije tudi med gradnjo, če se boste tako dogovorili.
2. Kako izbrati dober arhitekturni biro?
Ko naredite ožji izbor vsaj treh arhitekturnih birojev na podlagi referenc, lokacije in eventuelne cene, se z arhitekti nujno tudi sestanite. Uspeh projekta in vaše zadovoljstvo bo v veliki meri odvisno od komunikacije med vami in arhitektom! Če si je projektant za vas vzel čas, poslušal vaše želje, pokazal reference in podal kakšen nasvet ali predlog, skratka napravil dober vtis, potem ste na dobri poti, da boste z rešitvijo na koncu zadovoljni. Preden greste v arhitekturni biro, je tudi priporočljivo, da za svojo parcelo na upravni enoti pridobite lokacijsko informacijo. Tako bo takoj jasno, kaj je možno zgraditi in kje so omejitve. Na podlagi tega bo arhitekt tudi lažje podal relavantno ponudbo in vas opozoril na nekatere omejitve. Zapišite tudi svoje želje, hobije, načrte za družino in seznam prostorov.
Cena naj ne bo ključna, je pa vsekakor pomembna. Z izbranim arhitektom sklenite pogodbo, kjer bo jasno zapisano katero dokumentacijo bo za vas izdelal, za kakšno ceno in do kdaj. Nato se začne iskanje in izris idejnega načrta – IDZ, ki bo v skladu z zahtevami lokacijske informacije, vašimi željami in predlogi, ki jih poda arhitekt. V fazi IDZ se boste z arhitektom vsaj nekajkrat sestali in uskladili želje in nareditli popravke, dokler ne boste z rešitvami in izgledom zadovoljni. Kasneje v fazi izrisa PGD – podrobnih načrtov za pridobitev gradbenega dovoljenja, so spremembe veliko težje, časovno potratne in lahko zahtevajo tudi doplačilo. Več o tem, kaj vse potrebujete za pridobitev gradbenega dovoljenja in gradnjo v drugem članku. Če boste izbrali pravega arhitekta, bo načrtovanje hiše navdihujoče, pri vsem pa se boste še veliko naučili!
3. Arhitekt - cena za arhitekturo
Kakšna je cena arhitekta? Cene za individualne projekte za stanovanjske hiše se gibljejo med 1-2% vrednosti investicije. Običajna cena celotnega projekta (IDZ – idejna zasnova, PGD – projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja in PZI – projekt za izvedbo) je med 5.000 pa vse do 15.000 EUR. Če dobite nižjo pondubo od tega, priporočamo previdnost, saj je lahko kvaliteta vprašljiva. Tipski načrti so cenejši, vendar, če boste želeli popravke, lahko cena naraste in se zelo približa tisti za individualni projekt. Tipskega projekta ne priporočamo, saj vam ne omogoča svobode, sklepati pa boste morali velike kompromise pri hiši, v katero boste veliko investirali in v kateri boste morda preživeli preostanek življenja.
4. Kdo so dobri arhitekti?
“Arhitektov je pri nas toliko, kot je zobnih past na tržišču. Dobrih pa je zelo malo. Pa še ti so produkt naše subjektive ocene na podlagi izkušenj.” (izjava s foruma)
Dober arhitekt:
- vam pokaže kvalitetne reference
- posluša vaše želje
- vas seznani z omejitvami
- vam svetuje
- pripravi več predlogov in rešitev
- je v stalni komunikaciji z vami
- pripravi jasno pogodbo o sodelovanju in poda točno ceno