Primarna funkcija drsnih notranjih vrat je, enako kot pri klasičnih krilnih vratih, razmejitev notranjih prostorov. Kot vsak element stavbnega pohištva, imajo tudi drsna notranja vrata svoje prednosti in slabosti.
Med najpomembnejšo prednost drsnih notranjih vrat prištevamo izrabo prostora. Drsna notranja vrata so zelo praktična rešitev na mestih, kjer je potreben dober izkoristek prostora, še posebej v majhnih stanovanjih. Posledično se med prednosti drsnih notranjih vrat prišteva tudi prihranek odpiralne površine. V primerjavi s klasično izvedbo krilnih notranjih vrat, ki s svojim načinom odpiranja zavzamejo precej več prostora, dobimo pri drsnih vratih večji izkoristek prostora in s tem večjo možnost namestitve notranjega pohištva tik ob vratih. Uporabnost drsnih notranjih vrat in njihov prihranek prostora se kaže tudi v primerih, če v stanovanju stanujejo gibalno ovirane osebe. Med prednosti štejemo tudi skoraj neslišno in gladko odpiranje/zapiranje drsnih vrat po vodilih. Z različnimi kombinacijami materialov drsna notranja vrata predstavljajo elegantno rešitev, s čimer se popolnoma vklopijo v notranji ambient stanovanja.
Slabosti drsnih notranjih vrat je pravzaprav malo. Med njih prištevamo slabšo zvočno izolativnost in slabše tesnjenje v primerjavi s klasičnimi, krilnimi notranjimi vrati. Zato se priporoča namestitev drsnih notranjih vrat na mestih, kjer ni potrebe po večji zvočni izolativnosti in tesnjenju. Zato se odsvetuje uporaba drsnih notranjih vrat za prostore kot so spalnica, otroške sobe, kopalnica in wc, razen če se ti prostori nahajajo bolj na samem, v intimnem koncu celotne zasnove objekta. Izbira je povsem odvisna od želje uporabnika.
Dvojna drsna vrata se uporabljajo za širše prehode ali celo kot pregradne stene. Dvojno krilo se lahko odpira narazen ali pa se obe krili premikata v isti smeri.
Glede načina odpiranja se drsna notranja vrata delijo v dve skupini. Drsna notranja vrata z odpiranjem ob steno in drsna notranja vrata z odpiranjem neposredno v steno.
2.1 Drsna vrata z odpiranjem ob steni
V primeru izvedbe drsnih vrat z odpiranjem ob steni se prepričamo, da je izvedba sploh možna. Del stene, kamor se odpirajo vrata mora biti prazen, notranja oprema pa mora biti nekoliko odmaknjena. Drsna vrata z odpiranjem ob steni zahtevajo preprostejšo montažo, vzdrževanje in popravilo. Slabost drsnih notranjih vrat ob steni je zgoraj vidno vodilo, katerega dolžina je enaka dvojni širini vratnega krila in zato nekoliko kazi izgled celotnih drsnih vrat. Ni pa seveda nujno, saj lahko zgornjo vidno vodilo zakrijemo z desko ali s čim drugim.
2.2 Drsna vrata v steno
Vgradna drsna vrata so še posebej praktična. Pri drsnem odpiranju vratnega krila v steno, je potrebna vgradnja posebne kasete, v katero se potem namestijo viseča drsna vrata ali pa se drsna vrata enostavno obložijo z mavčnimi kartonskimi ploščami. Vgradnja kasete za drsna vrata mora biti predvidena že pred gradnjo oz. prenovo.
3. Kateri so načini pritrditve drsnih notranjih vrat?
3.1 Viseča drsna vrata
Sistem pritrditve drsnih notranjih vrat je povsem odvisen od proizvajalca. Ena od možnosti vpetosti je viseča izvedba drsnih vrat, kjer se vodilo nahaja na zgornji strani, na spodnji strani pa je talno kolo, ki preprečuje nihanje drsnih vrat.
3.2 Kolesa za drsna vrata
Drugi možni sistemi vpetosti omogočajo, da drsna vrata niso obešena, pač pa so postavljena na kolesca. Ta primer vpetosti drsnih notranjih vrat zahteva še izvedbo talnega vodila. Zgornje vodilo je praviloma pritrjeno v strop, spodnje vodilo pa je prilepljeno na tla in se lahko namesti na poljubno talno oblogo.
3.3 Vodila za drsna vrata
Ali je možna vgradnja spodnjega vodila tudi v tla? Odgovor je da. V tem primeru, na željo naročnika, se v talno oblogo izreže majhen kanal, v katerega se namesti vodilo. To velja za
parket. V primeru keramičnih ploščic se že med samim polaganjem vstavi predprofil, v katerega se kasneje namesti vodilo, če pa je kot talna obloga uporabljen tapison, se vodilo namesti med tlak in tekstilno oblogo. Vsi postopki namestitve spodnjega vodila zagotavljajo poravnavo profila oz. kanala s talno površino in pripomorejo k dodatni estetiki.
4. Materiali drsnih notranjih vrat
Glede materialov je na voljo velika izbira. Drsna vrata so lahko iz lesa, različnih vrst stekla, iverala, PVC-ja, aluminija. Na voljo so različni barvni odtenki, teksture, vzorci in linije drsnih notranjih vrat. Najpogostejša izbira za drsna notranja vrata je kombinacija lesa in stekla. Na koncu je glede izbire pravega materiala pomembna usklajenost materialov in vzorcev z ostalo notranjo opremo ter pozicija vrat v prostoru (namembnost prostora).
4.1 Lesena drsna vrata
Drsna lesena vrata so prijetna na pogled. Izbirate lahko med vsemi vrstami lesa, od svetlega jesena, do temnega oreha. Drsna vrata iz lesa so kvalitetnejša in težja od iverala, zato zahtevajo tudi močnejša vodila in imajo višjo ceno.
4.2 Steklena drsna vrata
Drsna steklena vrata so zelo priljubljena, saj prepuščajo svetlobo in poglede med prostori, hkrati pa preprečujejo širjenje hrupa. Pogosto se uporabljajo med prehodi večjih prostorov, v pisarnah ali v kombinaciji s steklenimi stenami.
4.3 Alu drsna vrata
ALuminijasta drsna vrata se uporabljajo za prostore s povečano varnostjo, saj je aluminij izredno trden material, a je hkrati lahek.
4.4.Pvc drsna vrata
Plastičn drsna vrata so najcenejša izmed vseh drsnih vrat. Pvc je odporen na umazanijo in ima dolgo življenjsko dobo, hkrati pa je material izredno lahek in ugoden.
5. Drsna vrata - cena za izvedbo
Koliko sanejo drsna
notranja vrata? Cenik se giblje v razponu od približno
450-750€, odvisno od vrste drsnih vrat, načinov odpiranja in materialov. Višjo ceno boste odšteli za sistem odpiranja drsnih vrat v steno, saj gre za zahtevnejšo montažo in dodatno vgrajeno kaseto, v primerjavi z odpiranjem ob steno, ter z uporabo kaljenega stekla na vratih.