V nadaljevanju:
1. Mavčno vlaknene plošče
Homogena struktura mavčno vlaknenih plošč vsebuje mavec, steklena vlakna, celulozo in dodatke za vodoodpornost. Drobnim koščkom celuloze se doda gips. Masa pa se nato zmeša v homogeno strukturo. Masa se s posebnimi valji stisne do potrebne debeline, dodatno pa se obdela tudi s tamperaturo, tako plošča dobi končno obliko. Posebna sestava daje vlaknenim ploščam veliko trdnost in stabilnost. Plošče pa so tudi vodoodporne in požarno varne. Mavčno vlaknene plošče so zdravju neškodljiv produkt, saj ne vsebujejo škodljivih snovi.
Movčno vlaknene plošče se uporabljajo za univerzalne namene v gradbeništvu. Njihova uporaba je pogosta predvsem pri izvedbi suhomontažnih konstrukcij, pri izvedbi notranjih sten, mansard, oblog, itd. Plošče se uporabljajo tudi za ojačitev pri lesenih skeletnih konstrukcijah in pri montažnih hišah, kadar je potrebno izboljšati togost montažnih konstrukcij.
2. Knauf plošča
Mavčna plošča ima povsem drugačno strukturo, kot mavčno vlaknene plošče. Glavni element kartonskih plošč je poseben papir, vmes med plasti papirja pa se ustvari jedro z mavčnim polnilom. Tudi mavčno kartonske plošče niso zdravju škodljive. Knauf plošče so trdne, požarno odporne in zvočno ter toplotno izolativne. Te pa ponavadi niso vodoodporne, odvisno od dodatne obdelave. V prostoru, kjer so uporabljene ustvarjajo prijetno in toplo atmosfero.
Tudi mavčno kartonske plošče se uporabljajo v različne namene, predvsem pri suhomontažnih sistemih. Pogosto jih uporabljajo tudi proizvajalci montažnih hiš, vendar pa je njihova uporaba pri montažnih konstrukcija težja, saj je nevernost, da se med proizvodnjo papir poškoduje. Plošče se uporabljajo tudi kot obloga sten, stropov in pa kot pregradnja prostorov.
3. Vodoodporne plošče - fermacell plošče za zunaj
Knauf plošča ni odporna na vlago, zato se zunaj uporabljajo posebna fermacell plošča. Vodoodporne vezane plošče so odporne tako na vlago, kot na ogenj. So trdne in nudijo dobro zvočno izolacijo in toplotno izolacijo. Izdelane se iz neoporečnih materialov: mavca, papirnih vlaken in vode. Zato so fermacell plošče okolju prijazne in izboljšujejo klimo v bivalnih prostorih. Fermacell plošče se uporabljajo tudi za suhi estrih.
4. Mavčne plošče, vodoodporne plošče ali mavčno vlaknene plošče - primerjava?
Mavčno vlaknena plošča je bistveno bolj odporne na poškodbe, kot kartonska plošča oz. mavčne plošče. Vlaknena plošča je bolj trdna in imajo večjo stabilnost, prav tako je veliko bolj požarno odporna. Manjša možnost je, da se vlaknene plošče med vgradnjo poškodujejo. Poleg tega pa se vlaknene plošče lahko uporablja tako za oblogo znotraj objekta, kot tudi zunaj objekta. Mavčno vlaknene plošče so tudi vodoodporne. Fermacell plošče imajo podobne lastnosti kot vlaknene plošče, vendar so še trdnejše in se lahko uporabljajo tudi za pohodne površine oz. za suhi estrih.
5. Polaganje knaufa
5.1 Polaganje knaufa - cena
Suhomontažna dela se začnejo med zaključnimi gradbenimi deli. Polaganje mavčnih plošč na različne podlage in podkonstrkcije služi za izravnavo površin in pripravo podlag na preplesk. Zaradi odsotnosti mokrih del in materialov, polaganje knaufa poteka zelo hitro. Izkušen suhomontažer bo knauf plošče položil že za 8 - 11 EUR/m2.
5.2 Polaganje knaufa na les
Polaganje knaufa na les je nekoliko zahtevnejše od oblaganja zidanih sten, saj ima les večje toplotne raztezke. Knauf je potrebno montirati z daljšimi vijaki in še posebej skrbno izbesti bandažiranje knaufa, ki omogoča premike brez pokanja kasnejšega nanosa barve.
5.3 Polaganje knaufa na strop
Polaganje knaufa na strop omogoča izravnavo stropa. S pomočjo podkonstrukcije pa je možno izvesti tudi spuščeni strop, ki omogoča različne napeljave med stropom in nosilno konstrukcijo. Polaganje knaufa na strop stane do 25 EUR/m2, odvisno od dostopnosti stropa in debeline podkonstrukcije za polaganje knaufa na strop.
5.4 Bandažiranje knaufa
Mavčnokartonske plošče so veliki enotni elementi, zato so še posebej problematični stiki med posameznimi ploščami. Ti morajo biti ravni in odporni na toplotne raztezke. Najprej se čez fuge nalepijo armirni fugirni trakovi. T.i. bandažiranje knaufa poskrbi, da so plošče spete, vendar se hkrati lahko premikajo zaradi toplotnih raztezkov. Cena za bandažiranje knaufa je okoli 2 EUR/m2.
5.5 Kitanje knaufa
Ko je polaganje mavčnih plošč končano in so stiki primerno zavarovani z bandažirnimi trakovi, sledi kitanje knaufa. To izgladi vse morebitne nepravilnosti in zapolni fuge. Kitanje mavčnih plošč stane okoli 3 EUR/m2. Plošče so tako pripravljene na pleskanje knaufa.
6. Knauf plošče - cena
Koliko stanejo gips plošče? Cena mavčno kartonskih plošč (12,5 mm) se začne pri 2 EUR/m2. Za oblaganje sten, stropov in druga suhomontažna dela so tako najcenejše mavčne plošče.
7. Mavčno vlaknene plošče - cena
Cena mavčno vlaknenih plošč pa je približno 2x dražja, se pravi okrog 4 EUR/m2.
8. Fermacell plošče - cena m2 za vodoodporne plošče
Fermacell plošče za zunaj ali za suhi estrih, so odporne na ogenj in vlago, vendar so temu primerno tudi drage, saj znaša cena okoli 8 EUR/m2.
Več informacij o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .