V nadaljevanju:
1. VSE SE ZAČNE Z GRADNJO HIŠE
Ureditev okolice hiše spada k celovitemu projektu gradnje objekta. Gradnja je tisti del projekta, kjer naše želje pripeljemo v realnost, da dobimo funkcionalno in ekonomično ugoden objekt. Drugi del projekta pa predstavlja ureditev okolice, ki se prične po končani zadnji fazi gradnje objekta in predstavlja zaključni element celotne estetske kompozicije. Okolica mora biti funkcionalna in privlačna na pogled.
2. KAJ JE UREJANJE OKOLICE HIŠE?
Kaj vse spada pod pojem okolica? V to besedo so zajete popolnoma vse vsebine, ki obdajajo objekt na parceli in ga funkcionalno dopolnjujejo. Okoliš lahko razumemo kot sistem logičnih, funkcionalnih povezav in vsebin, ki poživijo lokacijo in ponujajo uporabnikom različne zunanje aktivnosti. V osnovi urejanje okolja razumemo kot ureditev vrta in urejanje dvorišč. Tu so še dovozna pot, tlakovane površine, garaža, ograja, razsvetljava, terasa, vrtna lopa, zelenjavni vrt, sadovnjak, trata, peskovnik za otroke, igrala, skalnjak, vodni elementi, ostalo zelenje. Elementov, ki tvorijo urejeno okolico, je ogromno.
3. KAJ POČNE KRAJINSKI ARHITEKT?
Urejanje okolice se lahko lotimo sami, naše želje zapišemo in jih predstavimo izvajalcem določenih del. Težja dela, kot so polaganje tlakovcev in betonskih plošč, prepustimo strokovnim izvajalcem gradbenih del, nekatera druga opravila pa se brez problema lotimo sami. Drugi pristop, ki pa zagotovo omogoča bolj celostno ureditev z več navezovanja in bolj primerne izbire materialov pa je vključitev strokovnjaka, krajinskega arhitekta, ki nam od vsega začetka na podlagi naših želja svetuje in nam je v pomoč. Prav krajinski arhitekt ima celovit pristop k ureditvi okolice. In le tak pristop zagotavlja z vsemi natančno izvedenimi detajli nemoteno izvedbo.
4. POSTOPKI ZA UREDITEV OKOLICE HIŠE
V osnovnem kontekstu pri postopkih ureditve okoliša ne prihaja do bistvenih razlik, je pa razumljivo, da je vsaka lokacija edinstvena in poglavje zase. Naloga krajinskega arhitekta, v sodelovanju z investitorjem, je izluščiti prednosti in tudi slabosti, ter te slabosti spreobrniti in jih uporabiti sebi v prid. Tako bo okolica zaživela v celotni podobi. Nepisano pravilo pri urejanju okolice je, da se lotimo najprej večjih in težjih (gradbenih) opravil, šele proti koncu začnemo razmišljati o najmanjših detajlih. Iz tega dejstva sklepamo, da se ureditev okolice niti bistveno ne razlikuje od urejanja oz. gradnje hiše in načrtovanja prostorov, kjer se postopek prav tako začne z večjimi, težjimi gradbenimi deli in konča s finesami na in v objektu.
4.1 Analiza lokacije, zemljišča in hiše
Analiza lokacije sodi med prvi pomembni korak urejanja okolice. Iz lokacije razberemo prednosti in slabosti ter jih skušamo čim bolj osmisliti in uporabiti sebi v prid. Vsaka lokacija je za sebe posebna in edinstvena ter predstavlja izziv tako za arhitekta kot tudi za lastnika.
4.2 Načrtovanje vrta in dvorišča
Po ogledu in analizi lokacije, krajinski arhitekt na podlagi želja investitorja pripravi zasnovo celotne ureditve okolice, ki se v začetni fazi tekom pogovorov še spreminja in dopolnjuje. Šele ko se obe strani strinjata s predlogom ureditve, in je lastnik zadovoljen s predstavitvijo in prikazom arhitektove vizije bodoče urejene okolice, se lahko pričnejo dela na lokaciji.
4.3 Pričetek (gradbenih) del
Pričetek del praviloma zajema večje izkope in zemeljska dela, kot so recimo ureditev dovozne poti s tlakovci ali asfaltiranjem, ureditev poti do terase, vgradnja ograje, izkop jame za ribnik, bazen. Sem sodi tudi polaganje plošč za urejene potke, ureditev bivalnega dela vrta – terase ter tudi gradnja nadstreška za avtomobile. Za dosego popolnosti je začetna in težja gradbena dela najbolje prepustiti strokovnim izvajalcem.
4.4 Urejanje vrtov in dvorišč
Ko se zaključi faza večjih gradbenih del in ima okolica neko začetno podobo, sledijo zaključna dela in detajli. Sem prištevamo zasaditve dreves, grmovnic, vzpenjalk, ureditev zelenjavnega vrta, ureditev terase, razsvetljave, sajenje trate, okraševanje s skalnjaki in še bi lahko naštevali. Čeprav gre za končna dela, pa prav ti elementi dajo največji pečat celotni okolici in njeni urejenosti. Pri izbiri vrste dreves in ostale vegetacije vam glede na vaše želje svetuje krajinski arhitekt.
Nasvet strokovnjaka iz podjetja Krajina Mojca Habjan s.p. Kako pogosto se stranke odločajo, da najamejo nekoga za načrtovanje oz. urejanje vrta? Naročniki se za najem krajinskega arhitekta vse bolj pogosto odločajo. V preteklosti so načrt naročali bolj premožni ljudje, kar v današnjem času nikakor ne drži več. Ljudje so sedaj veliko bolj izobraženi na področju vrtne kulture glede poznavanja rastlin, vrtnih elementov, koristnosti vzgoje domače zelenjave in gojenja sadnih rastlin...Malce manj pa poznajo zakonitosti vrtne ureditve (umeščanje elementov, rastlinsko načrtovanje...). Želijo si lep in skladno urejen vrt, ki bo v zadovoljstvo tako njim kot vsem obiskovalcem... Druženje v prijetnem vrtnem prostoru je veliko bolj pomembno kot si mislimo. K ozaveščanju pomena urejanja vrta zelo pripomorejo tudi mediji, tako v tiskani obliki kot televizijskih oddajah. Tako ljudje prihajajo do spoznanja, da dobro premišljen krajinski načrt pomeni začetek ustvarjanja lepega, pristnega in nadvse koristnega vrta za prijetnejše izkoriščanje prostega časa. Kaj bi izpostavili kot prednosti, da najameš nekoga za načrtovanje okolice oz. vrta? Kako poteka delo in od česa je odvisna cena? Katero vrsto trate, rastlinstva priporočate?
|