V nadaljevanju:
Vsakdo se spomni škripajočih lesenih stopnic babičine hiše. Takoj za tem so jih nadomestile težke betonske ali zidane, pod katere je po navadi spadal wc ali garderoba za čevlje. Z napredkom tehnologije se je do danes odnos do oblikovanja stopnic v individualni gradnji močno spremenil. Arhitekti in oblikovalci jih obravnavajo kot samostojne elemente, ki prostoru dajejo nov karakter in prispevajo k razgibanosti ambienta. Tudi pri nas smo začeli na stopnice gledati iz nekoliko sodobnejše plati, ob kateri pa ne smemo nikoli pozabiti, da je varnost in funkcija na prvem mestu.
1. Omara pod stopnicami
Prostor pod stopnicami smo zmeraj znali izkoristiti za servis. Kaj pa je mogoče narediti z ostanki prostora pod stopniščnimi ramami? Arhitekti iz biroja Sundaymorning & Massimo Fiorido so pod stopnice domiselno umestili omaro, ki ima širino polic prilagojeno globini posamezne stopnice. S to rešitvijo je nastala omara z različnimi možnostmi shranjevanja, ki je poleg tega oblikovno zelo dovršena.
Kaj pa, če se kar vsaka stopnica spremeni v predalnik? Prostor pod hojnicami je lahko izkoriščen po vsej višini stopnice. Tako lahko naše stopnišče postane velikanski predalnik, saj se lahko vsaka stopnica izvleče in služi kot predal, sef ali škatla za shranjevanje. Če na stopnice namestimo še ploščico za opis vsebine, ki je v predalniku, lahko celo ustvarimo praktičen domači arhiv. Gotovo je potrebno na izvedbo take modifikacije misliti že preden pri obrtniku naročimo naše stopnišče.
2. Konzolne stopnice
Navajeni smo, da mora biti stopnišče nujno podprto s stebrički, praviloma po vsej dolžini. Vendar pa obstajajo tudi druge konstrukcijske rešitve. Stopnice so lahko samonosne in narejene iz enega kosa. Stopnišče v vili Singel, arhitektke Laure Alvarez je bolj kot funkcijski element ambientalni okras. Ob pogledu na oblikovalsko dovršeno rešitev dobimo občutek, da so se stopnice spustile iz zgornjega nadstropja. Sprva bi lahko rekli, da je kaj takega nemogoče narediti, vendar jim trdnost omogoča 6mm debela jeklena pločevina, ki je dodatno podprta z lomljenim kovinskim nosilcem. Taka rešitev je tako zelo nosilna, hkrati pa deluje izjemno lahkotno.
3. Moderne konzolne stopnice
Če smo prej govorili o stopnicah, ki so podprte le zgoraj in spodaj, sedaj poglejmo možnost, ko dobesedno rastejo iz stene. Origami Stair (origami stopnice, ang.) arhitektov Bell Phillips so podprte le iz strani, pičlo dodatno trdnost pa jim daje tudi steklena ograja. Narejene so iz enega kosa pločevine, ki se trapezno zgiba in ustvarja stopniščne rame z različno širino.
Podobno se je znašel tudi znani japonski arhitekt Kengo Kuma, ki je stopnišče iz belo pobarvane pločevine obesil na steno. Za obvezno ograjo pa je uporabil kar mrežo. Čeprav je nekoliko nenavaden element, lepo zaključi moderno oblikovano stopnišče.
Pri konzolnih stopnicah, torej takih, ki so le na eni strani vpete v steno, je potrebno posebno pozornost nameniti konstrukciji. Vedeti moramo, da so obremenitve med hojo po robu stopnice velike, zato nam mora stensko armaturo ali skrite kovinske podpore obvezno preračunati statik. Zelo zahtevna je tudi izdelava stopnišč v enem kosu, saj vključuje veliko varjenja z kakovostnimi vari ali valjanje pločevine, ki je lahko povezano z visokimi stroški.
Razmišljate o prenovi stopnišča? Poiščite obrtnike z MojMojster.net.