V nadaljevanju:
1. Zakaj mora biti stavba vpisana v kataster stavb?
Osnovni nameni vpisa stavbe v kataster so pridobitev hišne številke, ureditev etažne lastnine v primeru večstanovanjskih stavb, vpis nepremičnine v zemljiško knjigo in posledično tudi možnost sklenitve pravnih poslov (nakup, prodaja, kredit na hipoteko). Med t.i. prednosti vpisa stavb v kataster štejemo še povečanje vrednosti nepremičnine na trgu in omogočen izračun vrednosti nepremičnine, ki je zajet v postopku vrednotenja.
2. Postopek vpisa v kataster stavb
Postopek vpisa stavbe v kataster stavb se lahko prične, ko je glede na gradbeno fazo mogoče izmeriti površino stavbe. Investitor gradnje je ob vpisu stavbe v kataster zadolžen za vložitev zahteve za vpis v roku 30 dni po končni izvedbi zaključnih gradbenih del, ob začetku uporabe stavbe, vendar le v primeru če je ta pred zaključkom gradbenih del, pred prvo prijavo stalnega prebivališča v stavbi in pred prvo prijavo sedeža pravne osebe v stavbi.
Investitor mora najpozneje v 15 dneh po pridobitvi pravnomočnega uporabnega dovoljenja naročiti projekt za vpis v uradne evidence. V primeru, da stavba ali njen del ni evidentiran v katastru stavb, ima investitor gradnje 3 mesece časa, da po prejemu poziva vloži zahtevo za vpis stavbe v kataster stavb. Če investitor gradnje tega ne stori v prej določenem roku, ima Geodetska uprava RS pravico, da investitorja predlaga nadzornemu organu. Geodetska uprava RS lahko v tem času poskrbi za izdelavo elaborata za vpis stavbe v kataster stavb. Vpis stavbe v kataster se v tem primeru naredi na stroške investitorja.
Sočasno z izdelavo elaborata za vpis stavbe v kataster se izdela zahtevek, oba dokumenta pa se oddata na pristojno geodetsko upravo. Vzporedno z vložitvijo elaborata za vpis stavbe v kataster se lahko vloži zraven še zahteva za določitev hišne številke.
V primeru, da ima stavba le enega lastnika ter ima stavbah po določilih ZEN samo en del, je poleg zahteve za vpis stavbe v kataster lahko priložen še elaborat za evidentiranje stavbe, ki je sestavljen iz elaborata za vpis zemljišča pod stavbo in elaborata za vpis stavbe v kataster stavb.
3. Cena vpisa v kataster stavb
Cena vpisa stavbe v kataster je odvisna od marsikaterih dejavnikov, med katere prištevamo površino stavbe, število prostorov v stavbi, število posameznih delov stavbe, število vabljenih lastnikov na postopek, število udeleženih lastnikov postopka, število lastnikov, za katere se predlaga postavitev začasnega zastopnika za geodetsko storitev in navsezadnje izdelava elaborata za vpis stavbe v kataster ter pripravljanje zahtevka za evidentiranje. Cena vpisa v kataster stavb se giblje od 300eur naprej, povprečna cena elaborata za vpis v kataster stavb za stanovanjsko hišo pa je od 600-700eur.