V nadaljevanju:
1. Moderni nadstreški
Nadstreški so priljubljen hišni dodatek. z njimi balkone in terase ščitimo pred dežjem, poleti nam ustvarjajo prijetno senco, pred vremenskimi vplivi pa zavarujemo tudi naše jeklene konjičke. Nadstreški so vseh vrst in oblik. Poznamo več vrst nadstreškov - leseni nadstreški so običajno izdelani iz naravnega ali lepljenega lesa, poleg tega pa so na voljo še jekleni in aluminijasti nadstreški, so nam razložili v gradbeništvu Vrstovšek. Glavni element je streha nadstreška, ki je lahko ravna, enokapna, dvokapna ali obokana. Zaradi svojega elegantnega, minimalističnega videza nesporno prevladujejo moderni nadstreški z ravno streho.
Nadstreški z ravno streho so najmanj opazni in hkrati z minimalno količino materiala pokrivajo največjo površino. Tip kritine določa naklon strehe in vaše želje. Za kritino se uporabljajo najmodernejši materiali, kot so sika, moderne opečne kritine, pločevinaste kritine ali polikarbonatne plošče. Kadar želite tako nadstrešek, kot svetlobo, pa se uporablja kritina iz kaljenega stekla. Ravne nadstreške je mogoče tudi ozeleniti: vendar takšni nadstreški z zeleno streho potrebujejo nekoliko masivnejšo konstrukcijo.
2. Ravne strehe
Ravne strehe imajo številne prednosti. Poleg modernega videza, so tudi energetsko učinkovitejše, izkoristimo pa jih tudi lahko za dodatne pohodne površine ali celo zeleno streho. Ravne strehe se razlikujejo od poševnih streh predvsem po tem, da vodotesnost zagotavlja hidroizolacija in ne kritina. Kvaliteta hidroizolacije je bistvena za kvaliteto ravne strehe, so opozorili v gradbeništvu Vrstovšek. Na ravne strehe se večinoma vgrajuje PVC in FPO membranski trakovi, za posebne primere pa se uporabljajo tudi enoslojne sintetične in elastomerne folije. Ravna streha mora imeti minimalni 1-2% naklon, s čimer se preprečuje zastajanje vode.
Glede na zaporedje materialov oz. slojev, ki sestavljajo ravno streho ločimo več tipov ravnih streh: klasične ravne strehe, obrnjene ravne strehe, kjer je toplotna izolacija nad hidroizolacijo ter še plus ravne strehe in dvojne ravne strehe. Za zagotovitev najnovejšim energetskim standardom, se danes najpogosteje polagajo plus ravne strehe, ki imajo dvojni sloj toplotne izolacije: prvega pod in drugega nad hidroizolacijo.
S sodobno ravno streho boste privarčevali na energiji in ustvarili veliko dodatnega prostora.