V nadaljevanju:
1. Kaj povzroča poškodbe balkona?
Balkoni so neprestano pod vplivom dejavnikov, ki spreminjajo obstojnost in strukturo materiala. Najpomembnejši so vremenski vplivi kot so UV sevanje in dež. Slabo izvedena hidroizolacija je najpogostejši vzrok za poškodbe balkona. Pomemben dejavnik so tudi temperaturne spremembe, ki načenjajo sestavo materiala. Opazna je tudi karbonatizacija, torej kristalizacija pod površino, ki je posledica onesnaženja. Talno podlago betona obremeni tudi vsakodnevna uporaba, torej hoja ali pohištvo, predvsem cvetlični lončki in težji predmeti.
2. Vrste poškodb vašega balkona zaradi vdora vode
Največ poškodb nastane zaradi vdora vode v betonsko konstrukcijo balkona. To se zgodi na stiku med različnimi materiali, ki imajo različne specifične toplote in temperaturne prehodnosti, zato se razmikajo. Vdor vode se največkrat zgodi na:
-stik cementnega estriha z jeklenim ali plastičnim drenažnim odtokom
- stik ploščic in betonske ograje balkona
- splošno slabo izvedena hidroizolacija
- slabo položene keramične ploščice
- slabo izvedena ravnina balkona, zaradi katere zastaja voda
2.1 Cvetenje
Če so stiki na balkonu slabo izvedeni, lahko pride do prodiranja vode v konstrukcijo. Ko se temperature dvignejo, voda v konstrukciji izhlapi in s sabo odnese kalcijeve kristale. Ti kristali se naberejo na površini, kar imenujemo cvetenje. Preverite, ali se na vašem balkonu nabirajo belosivi kristali.
2.2 Poškodbe zaradi zmrzali
Druga vrsta poškodb, ki jih povzroči voda v konstrukciji balkona, so poškodbe zaradi zmrzali. Ob nizkih temperaturah, ki padejo pod ničlo, voda zmrzne in se ji poveča volumen. S tem se pojavijo mikrorazpoke, ki se lahko razvijejo v večje razpoke. Večje razpoke na balkonu lahko resno vplivajo na konstrukcijo, ne samo na videz.
2.3 Poškodbe zaradi korozije
Vdor vode v konstrukcijo balkona lahko resno vpliva tudi na nosilnost. Zamakanje armature balkona povzroči rjavenje. Korodirana armatura se odmakne oziroma odlepi od betona, zato izgubi svojo vlogo, povzroči pa tudi pokanje in drobljenje betona.
3. Sanacija betona
Večina balkonov je izdelanih iz armiranega betona.
1. Pred sanacijo moramo najprej očistiti beton. Odstranimo toliko materiala, dokler ne pridemo do zdrave, torej nepoškodovane, trdne podlage. Če je prišlo do tega, da je izpostavljena armatura, odstranimo beton okoli nje in armaturo očistimo z žičnato krtačo.
2. Beton nato dobro navlažimo, dokler ni površina čisto vlažna in temnosiva. Pripravimo sanacijsko malto, kot je na primer Sika Quick 506-FG. Malto izvajalec nanese na poškodovano površino v največji debelini do 60mm. Malta je primerna tudi za vgradnjo nad glavo, saj ne leze. Malto nato izravnamo z površino balkona.
4. Popravilo poškodb keramičnih ploščic – polaganje novih ploščic
Najboljša sanacija balkona z obstoječimi keramičnimi ploščicami je polaganje novih ploščic na staro podlago.
1. Pozorni moramo biti, da je površina čista, brez olj, madežev ali prahu. Če imamo nevpojne površine, jih je treba razmastiti s produktom kot na primer Sika Aktivator.
2. Pred polaganjem ploščic je izredno pomembno, da kakovostno izvedeno hidroizolacijo. Za to priporočamo uporabo SikaBond-T8 Hidroizolacija , ki se nanaša na podlago z zobčasto gladilko.
3. Po nanosu hidroizolacije se nanese lepilo, priporočljivo kot sistemska rešitev hidroizolacije. V našem primeru bi to bila SikaBond-T8 Lepilo.
4. Po polaganju ploščic je nujno, da se stiki zatesnijo z kakovostno tesnilno maso. Priporočamo uporabo Sikaflex-11 FC.
Če potrebujete izvajalca za sanacijo betona, se lahko obrnete na nas.