V nadaljevanju:
1. Vpis nepremičnine v zemljiško knjigo
Nepremičnine je po zakonu potrebno vpisati v zemljiško knjigo. Del zemljiške knjige je glavna knjiga, kjer so vpisani podatki o nepremičninah, opisane so pravice, ki jih imajo lastniki na nepremičninah in pravna dejstva v zvezi z nepremičninami. Dodatno pa je v zemljiški knjigi še zbirka listin, ki so bile potrebne za vpis v glavno knjigo.
2. Podatki, ki jih najdete v zemljiški knjigi
V zemljiško knjigo so vpisani naslednji podatki o nepremičninah, kot prvo je tam omenjena lastninska pravica, navedeni so tudi hipoteke in morebitni zemljiški dolgovi. Prav tako pa je v zemljiški knjigi navedena služnostna pravica in pravica stavbnega bremena in stavbna pravica.
3. Obligacijske pravice
Poleg pravic lastnikov, pa so v zemljiško knjigo vpisane tudi nekatere obligacijske pravice, npr. pravica prepovedi odtujitve in obremenitve ter predkupna pravica, če je ta nastala na podlagi pravnega posla. Prav tako je v zemljiški knjigi naveden podatek o zaupni in najemni pravici ter posebne pravice uporabe javnega posla.
4. Vpis v zemljiško knjigo
O vpisih odloča in vodi zemljiško knjigo zemljiškoknjižno sodišče. Vpisi v zemljiško knjigo so javni, pod določenimi pogoji pa so javne tudi vse listine. V zemljiško knjigo lahko pogledate na vseh okrajnih sodiščih, kjer je ogled brezplačen. Če pa želite podatke odnesti domov, morate overjeni izpisek plačati po ceniku.
5. Elektronska zemljiška knjiga
Do podatkov zemljiške knjige pa lahko pridete tudi po internetu, v elektronski zemljiški knjigi. Podatki v elektronsko zemljiško knjigo so vpisani pri vsakem zemljiškoknjižnem sodišču. V elektronsko zemljiško knjigo lahko pogledate v vseh okrajnih sodiščih, prav tako pa je dostop možen preko spleta. Vpogledi so možni preko portala Vrhovnega sodišča, za vpis pa potrebujete elektronski poštni predal.