1. Podporni in oporni zidovi
Zakaj potrebujemo podporni zid ali podporni zid? Če želimo objekt obvarovati pred erozijskim delovanjem zemljine, ki drsi po pobočju, moramo strm teren dobro utrditi. Glede na tip zemljine lahko določimo minimalen kot strmine, ki je še varen, vendar kot 90 stopinj zdrži le živa skala. Kvalitetno izvedena škarpa učinkovito ustavi plazenje. Upoštevati je potrebno pritisk zemljine na zid, dimenzije temeljev, uporabiti ustrezno armaturo in primerno betonsko mešanico, so pojasnili v podjetju M-gradnje. Podporni oz. oporni zidovi so lahko iz betona, kamniti ali škarpnikov.
2. Materiali za oporne zidove
Glede na želen izgled in potrebno trdnost lahko za oporne zidove uporabimo različne materiale. V osnovi ločimo tri tipe izvedbe opornih zidov: z betonskimi škarpniki, stebri ali z enovito armiranobetonsko konstrukcijo. Betonske škarpnike lahko uporabimo za bolj položna pobočja, vendar je njihova prednost, da jih lahko v celoti ozelenimo. Betonski stebri zdržijo že večje pritiske. Najbolj trdna pa je enotna armiranobetonska škarpa.
Za končni videz škarpe je betonske škarpe možno obložiti z dekorativnim kamnom, ali pa je ta že zgrajena iz kamnitih lomljencev. Če želite okolici hiše dati naravni pridih mojstri iz M-gradnje priporočajo kamnito škarpo iz naravnega kamna.
3. Izdelava škarpe
Zaradi velikih zemeljskih pritiskov in problemov zatekanja vode, zahteva postavljanje opornih zidov natančnost in strokovnost izvedenih del. Že v fazi načrtovanja se izračuna statiko ter pravilne dimenzije temelja, glede na višino škarpe in tipa zemljine za njo. V gradbeni jami se najprej nasuje in utrdi plast gramoza. Sledi povezovanje armature temeljev in zidu, vgrajevanje armaturnih palic in vlivanje betonske mešanice. Ko je oporni zid postavljen, se vgradijo še drenažne cevi s filtrom, ki omogočajo odtekanje vode, ki bi se drugače nabirala za zidom. Če je oporni zid obložen z dekorativnim kamnom se izvede tudi vgradnja hidroizolacije.