1. Notranji omet - ročni
Ročni ometi so najstarejša tehnika za izravnavo stene. Tradicionalni postopki apnenih ometov so danes že nekoliko spremenjeni z dodatkom cementov. Material za ročne omete se pripravlja v mešalcu. Ročni notranji omet je nekoliko zahtevnejša tehnika, ki je ne pozna vsak mojster. Prednosti ročnega ometa so v možnosti izdelave tekstur, grobih vzorcev in rustikalnega ambienta prostora. pomanjkljivost je v daljši izvedbi. Ker se material pripravlja sproti, mešanica ni zmeraj enaka, zato se pri ročnem ometu lahko pojavijo razlike v trdoti.
2. Strojni omet
Stroj za omete pohitri in poceni izvedbo ometov. Tehniko ročnega ometa je s pojavom kompresijskih črpalk zamenjal postopek strojnega brizganja ometov. Prednost strojnih ometov je, da so hitreje vgrajeni. Zaradi konstantnega mešanja se material homogen, torej v istem razmerju in enakomerno razporejen. Velika prednost je, da so strojni ometi brez fug, lukenj ali sledi krpanja. Na voljo imamo štiri vrste strojnih ometov, ki se razlikujejo po trdoti in izolativnosti.
2.1 Apneno cementni strojni ometi
So trši in podobni ročni ometom. Zaradi sestave dajejo videz grobega ometa. Prednost je, da bolje prenašajo obremenitve in odporni na udarce, njihova vgradnja je prav tako hitra. Zaradi grobega videza jih je treba še dodatno obdelati.
2.2 Apneno mavčni strojni ometi
So mehkejši, občutljivejši in na pogled bolj gladki. Finalna obdelava ni potrebna, zato se z njimi izognete kitanju. Primerni so za prostore, ki niso vlažni, torej v vaši dnevni sobi, spalnici.
2.3 Toplotnoizolacijski strojni ometi
So ometi z boljšimi toplotnoizolativnimi lastnostmi, ki se jim umeša glinopor ali druge izolativne substance.
2.4 Ilovnati ometi
Glinene omete je tudi mogoče vgrajevati strojno, so mehkejši in manj odporni na udarce. Njihova poglavitna prednost je naravnost materiala, ki odlično uravnava klimo v prostoru.
3. Ročni in strojni ometi - cena
So cenejši ročni ali strojni ometi? Cena za strojne in ročne omete je praktično enaka in se giblje med 6,5 do 7 EUR / m2. Manjša odstopanja, ki so med 5-10% cene nastopijo zaradi neravnih površin ali zahtevne vgradnje, kot recimo med špirovci ali na poševno podlago. Za nadstropje z 100m2, ki ima ponavadi cca. 300-400 m2 ometov bi odšteli okrog 2000 € za strojne omete.
Nasvet strokovnjaka iz podjetja ELKOR d.o.o.
Na področju prodaje gradbenega materiala imate dolgoletno, več kot 20-letno tradicijo. Katere materiale vse ponujate?
V našem širokem spektru ponujamo nekatere znane italijanske blagovne znamke kot so Fassa Bortolo (področje lepil, fasadnih sistemov, mavčnih sistemov, ometov, barv), strešnikov Cotto Senese in hidroizolacijskega materiala Polyglass, zraven še seveda preostale slovenske in druge blagovne znamke za področje gradbenega materiala.
Poleg prodaje gradbenega materiala imate tudi svojo ekipo izvajalcev za področje fasaderstva, estrihov in ometov. Kako delujete na tem področju?
Res je, naši fasadni sistemi Fassa Bortolo ponujajo različne možnosti izvedbe: akrilni, silikatni, hidrosilikonski in siloksanski sistem, ki se uporabljajo tako za področje novogradenj, kot tudi adaptacije objektov. V sklopu prenove fasade našim investitorjem ponujamo tudi možnost podpore pri celotnem postopku pridobivanja subvencije eko sklada. Poleg fasaderstvo, nudimo storitve tudi na področju ometov, estrihov in ureditve okolice. g. Milan, ELKOR d.o.o.
|