V nadaljevanju:
- 1. Vedno hujše vremenske ujme
- 2. Najbolj varna je kovinska kritina
- 3. Strešna kritina iz jeklene pločevine
- 4. Pločevinasta kritina ima (lahko) odlično korozijsko obstojnost
- 5. Strešniki imajo kameni posip
- 6. Devet pritrditev na kvadratni meter!
- 7. Pločevinasta streha tehta le 7 kg na kvadratni meter!
- 8. Pločevinasta kritina ni porozna
- 9.Kakšne so izkušnje?
0. Strešne kritine kaj je najboljše?
Izbira strešne kritine je dilema vsakega, ki se loteva prekrivanja strehe ali njene novogradnje. Trg ponuja ogromno možnosti, od kovinskih, betonskih, glinenih, do bitumenskih in kompozitnih. Njihove lastnosti in tudi cene so za vsak nivo kakovosti precej podobne. Kaj torej izbrati? Kritina mora slediti predvsem vašemu projektu. Vsaka kritina ne gre na vsak naklon strehe. Težke na primer kritine ne sodijo na strehe z šibko konstrukcijo itn.
1. Vedno hujše vremenske ujme
V zadnjih letih smo priča vse hujšim vremenskim razmeram in v takšnih primerih pogosto prihaja do poškodb streh. Praktično po vsej Sloveniji v kateremkoli letnem času so vse pogosteje močni vetrovi, ki lahko dvignejo različne vrste strešnih kritin. Skoraj vsako poletje imamo primere z veliko točo, na primer poleti 2018 je v Črnomlju padala toča s premerom 10 cm. V takšnih razmerah zdrži le malokatera strešna kritina.
2. Najbolj varna je kovinska kritina
Novo nastale razmere narekujejo drugačne kriterije pri izbiri strešne kritine. Materiali, ki so še pred kratkim veljali za povsem ustrezne danes niso več optimalni. Betonski in opečni strešniki, če niso posebej pritrjeni, jih močan veter lahko dvigne in odnese iz strehe. Prav v primerih močnih vetrov in toče je pločevinasta kritina najboljša izbira, ker je dobro pritrjena in ob toči ne poči.
3. Strešna kritina iz jeklene pločevine
Pločevinasta strešna kritina v obliki strešnika je izdelana iz jeklene pločevine, ki je v primerjavi z drugimi materiali najodpornejša. Betonski ali opečni strešniki lahko v primeru večje toče počijo, prav tako se to lahko zgodi s strešniki iz vlakno-cementnih materialov. Jeklena kritina je močnejša tudi v primerjavi z drugimi kovinskimi kritinami. Pločevine kot so aluminij, baker in cink so veliko mehkejše in zato manj odporne proti toči in drugim mehanskim obremenitvam. Poleg tega ima jeklo veliko manjši toplotni raztezek in zato temperaturna nihanja ne povzročajo velikih notranjih napetosti ali gibanja materiala.
4. Pločevinasta kritina ima (lahko) odlično korozijsko obstojnost
Jeklena strešna kritina mora imeti za dolgo življenjsko dobo dobro korozijsko zaščito. Pri tej lastnosti jeklene strešne kritine svetujemo previdnost, obstaja namreč več vrst korozijske zaščite. Najbolj običajno je jeklo zaščiteno s tankim cinkovim slojem. Cink je sicer odličen za preprečevanje korozije, vendar je njegova slaba lastnost ta, da se s časom lušči in slej ko prej pride do rjavenja jekla. Dosti boljšo zaščito zagotavlja aluminij-cinkova zaščita, pri čemer aluminij poskrbi za dolgoročno obstojnost zaščitnega sloja.
Po drugi strani pa je korozijska obstojnost odvisna tudi od kakovosti samega jekla. Jeklo iz recikliranega železa vsebuje razne neželene primesi in je zato bolj nagnjeno h koroziji. Jeklo izdelano iz čiste železove rude te pomanjkljivosti nima, zato ima daljšo življenjsko dobo. Svetujemo, da pred nakupom preverite poreklo in kakovost uporabljene pločevine.
5. Strešniki imajo kameni posip
Posip iz kamenega granulata ne daje strešnikom samo prijetnega klasičnega videza, ampak jim daje tudi dodatno zaščito. V primeru toče je jeklo že samo po sebi najbolj odporen material, vendar kameni posip daje strešnikom še dodatno zaščito, ker ublaži udarce toče na kritino. Strešna kritina s posipom ob dežju ni tako glasna kot je to slučaj pri gladki pločevinasti kritini.
6. Devet pritrditev na kvadratni meter!
Vsak strešnik je s posebnimi žeblji pritrjen štirikrat na spodnjem in štirikrat na zgornjem robu. Strešniki so s posebnimi žeblji pritrjeni v prečni smeri na silo vetra in zagotavljajo zanesljivo pritrditev tudi pri najmočnejših vetrovih. Za montažo pločevinaste kritine se smejo uporabljati samo rebrasti vroče cinkani žeblji s certifikatom, ki potrjuje, da posebni žeblji spadajo v razred največjih izvlečnih sil.
7. Pločevinasta streha tehta le 7 kg na kvadratni meter!
V primerjavi s klasičnimi kritinami, ki tehtajo med 40 in 70 kg na kvadratni meter je kovinska kritina s svojimi 7 kg izredno lahka. Zaradi tega je lahka strešna kritina primerna tudi za ostrešja, ki niso dovolj močna za večje obremenitve. Druga zelo pomembna prednost lahke kritine pa je ta, da je celoten objekt potresno veliko bolj varen, kot bi bil, če bi bilo na strehi kakih 15 ton kritine. Če je streha pretežka, le ta v primeru potresa ne bo mogla slediti hitrim premikom tal in bo zaradi tega hitreje prišlo do razpok v zidovih.
8. Pločevinasta kritina ni porozna
Jeklena pločevina v primerjavi z drugimi strešnimi materiali ni porozna. Pozimi na strehi prihaja podnevi do taljenja in ponoči do zmrzovanja, to pa pri poroznih materialih povzroča mikrorazpoke. Porozni materiali kot sta na primer opeka in beton z leti zaradi tega hitreje propadajo. Iz tega razloga imajo pločevinaste kritine lahko daljšo življenjsko dobo.
9.Kakšne so izkušnje?
V Sloveniji je pločevinasta kritina s posipom na trgu že več kot 30 let. Najstarejše kritine ki so izdelane iz jeklena pločevina iz čiste železove rude in imajo aluminij-cinkovo zaščito ter posip iz naravno obarvanega kamna so še danes brezhibne. V veliko krajih, kjer je v preteklosti pustošila toča ali močan veter je bila pogosta pločevinasta kritina s posipom edina vrsta nepoškodovanih kritin.
Poleg kakovostne kritine pa je zelo pomembna tudi kakovostna montaža. Verjamemo, da boste tudi s pomočjo tega gradbenega portala našli zanesljive izvajalce.