V nadaljevanju:
Leseni nadstreški imajo dolgo zgodovino in so zaradi prijaznosti okolju in lahki obdelavi lesa še danes izredno priljubljeni. Lastnosti lesa omogočajo lahko skeletno konstrukcijo ter neskončno možnosti oblikovanja od ravnih, do ukrivljenih. Eden od problemov je zvijanje konstrukcije, če les ni primerno sušen in pri večjih debelinah lesa. Večino teh težav pa danes rešujemo z lepljenimi nosilci, ki so primerni tudi za večje razpone.
1. Kritina za nadstrešek
Lesen nadstrešek ima lahko vse vrste kritine, ki je odvisna predvsem od naklona strešine. Kritina lesenega nadstreška je lahko klasična opečna, tegola, trapezna pločevina ali pa so to polikarbonatne plošče, ki prepuščajo svetlobo. Pri tem je potrebno tudi upoštevati možnost raztezanja in zvijanja konstrukcije, ki lahko vpliva na kritino.
2. Oblika nadstreška
Obliko nadstreška nam narekuje material in okolica. Če je hiša oz. objekt zadržan, potem je lahko nadstrešek bolj ekstravaganten, če pa hiša že sama izstopa, je priporočljivo da je nadstrešek bolj nevtrano oblikovan, da ne preglasi matičnega objekta. Sodobni nadstrešek ima večinoma ravne linije in je preproste a je kljub temu estetsko dovršen.
3. Gradbeno dovoljenje za nadstrešek
Potreba po gradbenem dovoljenju je odvisna od velikosti nadstreška. Za nadstreške, ki so manjši kot 30m2, dovoljenje ni potrebno, za nadstreške od 30-50m2 pa je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje za enostavne objekte.
4. Cena nadstreška
Cene nadstreškov so odvisne od velikosti. materiala in kritine nadstreška. Za orientacijo nadstrešek za dva avtomobila cca 6x5m s konstrukcijo iz masivnega lesa in kritino lahko stane od 3000 EUR naprej. Nadstrešek iz lepljnih nosilcev je nekoliko dražji, cena leplencev pa se giblje okoli 500 EUR/m3+DDV.
Če imate načrt nadstreška lahko za ponudbo povprašate na MojMojster, kjer lahko tudi pobrskate med nadstreški različnih ponudnikov.