V nadaljevanju:
1.Kako deluje sistem ogrevanja z IR paneli?
Celotni sistem ogrevanja s pomočjo IR panelov deluje na principu oddajanja elektromagnetnega valovanja v infrardečem spektru svetlobe. S pomočjo IR panelov se toplota oddaja izključno s sevanjem.
Bistvo ogrevanja z IR paneli je, da se ne ogreva zrak, ampak površina v območju ogrevala (tla, stene, predmeti, ljudje). Greje se torej telo, neposredno v bližini oz. pred sevalom, ki potem nadalje oddaja toploto v prostor. Zato je temperatura v prostorih običajno nižja od toplotnega ugodja, saj se toplota občuti samo v območju sevanja IR panela do določene razdalje pred ali pod IR panelom.
2. Kakšen je izkoristek ogrevanja z IR paneli?
Raba energije je v primerjavi z radiatorskim in talnim ogrevanjem nekoliko manjša, saj IR paneli ne ogrevajo stavbe do želenega temperaturnega ugodja, ampak ogrevajo neposredno telesa, zato so toplotne izgube skozi ovoj stavbe nižje. Po drugi strani pa se s pomočjo tovrstnega načina ogrevanja uporablja dražji vir energije - elektrika. Lahko rečemo, da je analogni izkoristek ogrevalnega sistem s pomočjo IR panelov blizu 100%.
3. IR paneli - vgradnja, montaža in stroški vzdrževanja
Vgradnja in montaža sistema za ogrevanje z IR paneli, je v primerjavi z radiatorskim in še posebej talnim ogrevanjem, zelo enostavna in hitra. IR paneli se enostavno montirajo na steno ali strop. Slabost po drugi strani pa je, da IR paneli ne ogrevajo neposredno sanitarne vode, zato je v hiši vsekakor potrebna instalacija dodatnega sistema. Kar se tiče stroškov vzdrževanja, so ti zelo nizki. V primeru adaptacije je IR panele mogoče ponovno uporabiti (hitra demontaža in ponovna montaža).
4. IR paneli - investicija in letni strošek porabe toplote
Dejstvo je, da je pri ogrevanju z IR paneli letne stroške zelo težko oceniti. Je pa res, da se zaradi možnosti usmerjene regulacije raba energije nekoliko zmanjša, strošek za enoto energije iz elektrike pa je v primerjavi s kurilnim oljem nesorazmerno višji.
Investicija se pri IR ogrevanju linearno povečuje s povečevanjem bivalne površine in številom prostorov.
V primeru, da imamo prostor površine 10 m2, bo investicija v primerjavi s preostalimi načini ogrevanja vsekakor zelo ugodna. V primeru, da pa imamo v hiši 20 takih prostorov, pa investicija v tovrstno ogrevanje znaša že faktor 20, kar pa recimo pri toplotnih črpalkah in drugih sistemih ogrevanja ne drži.
5. Kako IR paneli vplivajo na bivalno udobje in zdravje ljudi?
Ogrevanje z IR paneli velja za hitro odziven sistem, ki ga je možno vključiti in povezati s pametnimi instalacijami. Temperatura prostora je zaradi neposrednega ogrevanja telesa v neposredni bližini panela lahko nižja in znaša 18-19°C. Iz tega sklepamo, da IR paneli ustvarjajo prijetne bivalne pogoje.
Negativni vidik s stališča zdravja se pojavlja v možnosti opeklin v primeru, da se dotaknete grelnega telesa. Zato jih je potrebno zaščiti ali montirati na manj dosegljivo mesto (strop). Slabost ogrevanja z IR paneli se kaže tudi v daljši neposredni izpostavljenosti sevanju, kar lahko privede do rdečice na koži. Zato je nujno predvideti ustrezno mesto montaže panela, da le-to ne bo neposredno sevalo na ljudi v prostoru.
6. IR paneli - cena
Cene IR panelov se seveda razlikujejo glede na posamezno moč IR panela, velikost IR panela in nenazadnje tudi ponudnika storitev tovrstnega ogrevanja. Okvirna cena za IR panel, z močjo do 350 W, je 250€/kos.