V nadaljevanju:
- 1. Barvanje fasade
- 2. Akrilne barve za fasado
- 3. Mikroarmirane akrilne barve za fasado
- 4. Silikatne barve za fasado
- 5. Mikroarmirane silikatne barve za fasado
- 6. Silikonske barve za fasado
- 7. Mikroarmirane silikonske barve za fasado
- 8. Silikonski premazi za fasado
- 9. Apnene barve za fasado
- 10. Nanotehnološke barve za fasado
1. Barvanje fasade
Barvo fasade je potrebno obnoviti vsakih 10 do 15 let, saj barva zbledi, prav tako pa z leti popusti vodoobstojen fasadni premaz. Če fasado objekta ne zaščitimo pravočasno, se lahko pojavijo poškodbe ometa.
Ko se odločimo za barvanje fasade ali obnove te, lahko izbiramo med različnimi fasadnimi barvami.
2. Akrilne barve za fasado
Akrilna barva je vodoobstojna, primerna pa je tako za barvanje betonskih fasadnih površin, kot tudi gladkih, fino izravnanih ometanih. Površine, ki jih barvamo morajo biti stare vsaj en mesec. Značilnost akrilne barve je tudi, da je ta izjemno paroneprepustna. Izmed vseh opisanih barv je ta cenovno najugodnejša.
3. Mikroarmirane akrilne barve za fasado
Poznamo tudi mikroarmirano akrilno fasadno barvo, ki se od prejšnje razlikuje po tem, da je ta dodatno armirana s sintetičnim vlakni. Tudi ta je visoko vodoobstojna, a paropropustna. Barvo lahko uporabljamo tako za barvanje finih, kot tudi grobih površin. Dodatno pa je barva primerna še za lasasto razpokane in grobe dekorativne omete.
4. Silikatne barve za fasado
Drug sklop barv so silikatne fasadne barve. Silikatna barva da fasadi značilen rustikalen videz. Tudi ta barva je visoko paropropustna, tako je primerna za obnovo zgodovinskih fasadnih površin, npr. spomeniško zaščitenih objektov. Prav tako je silikatna barva primerna za barvanje apnenih in apnenocementnih ter silikatnih ometov.
5. Mikroarmirane silikatne barve za fasado
V skupino silikatnih barv spada tudi mikroarmirana silikatna fasadna barva, ki vsebuje sintetična vlakna. Je paropropustna, uporablja pa se za barvanje novih apnenih, apnenocementnih in pa tudi silikatnih ometov. Vlakna pomagajo armirati obstoječe površine, zato je primerna tako za grobe, kot tudi lasasto razpokane omete.
6. Silikonske barve za fasado
Odločite pa se lahko tudi za barvo iz skupine silikonskih barv. Silikonska fasadna barva je izjemno paropropustna in še posebej vodoodbojna. Uporablja se za barvanje gladkih in pa fino ometanih fasadnih površin.
7. Mikroarmirane silikonske barve za fasado
Tudi slikonska barva je lahko mikroarmirana, ta poleg tega, da je paroprepustna in vodoodbojna, preprečuje tudi nabiranje prahu in umazanije. Odporna je tudi na UV žarke, dimne pline in druge škodljive vplive.
8. Silikonski premazi za fasado
Namesto barve pa lahko uporabimo tudi vodoobstojni silikonski premaz, ki je zgolj zaščitno sredtvo in je brezbarvno. Uporablja se kot premaz za barvanje kamna, barve, ometov in mineralnih fasadnih barv, površine pa ščiti pred vdorom vode.
9. Apnene barve za fasado
Najbolj naravna pa je apnena fasadna barva, ki se uporablja za barvanje manj zahtevnih finih ometov. Apnena barva je predvsem zelo paroprepustna.
10. Nanotehnološke barve za fasado
Nenazadnje se lahko odločite za nano-tehnološke barvo, ki je mikroarmirana in pa samočistilna. Barva vsebuje tako silikonska veziva, kot tudi siloksanske dodatke, ki ustvarijo posebno varovalno površino. Barva zelo dobro odbija tako vodo, kot tudi vso umazanijo.
Nasvet strokovnjaka iz podjetja SLIKOPLESKARSTVO, GREGOR KUMER s.p. Kaj bi lahko rekli, da je specifika pri barvanju fasade? Pri barvanju fasade je pomembno, da smo pozorni na vremenske pogoje. Pomeni, da se vsa pleskarska dela na fasadi naj obvezno izvajajo ob ustreznih temperaturah, ki se gibljejo med 8 in 30 stopinj Celzija, relativna zračna vlaga pa naj bo nižja od 80%. Svetujemo tudi, da se zaradi morebitnih sončnih žarkov fasada objekta med barvanjem zaščiti z zavesami. V kolikor je star omet na fasadi v dobrem stanju in se ne lušči ter nima poškodb, se ga enostavno prebarva, vedno v dveh slojih: najprej nanos emulzije in v drugi fazi nato nanos željene barve. Kaj pa cena za barvanje fasade? Cena za barvanje fasade je odvisna od površine in same vpojnosti fasade, če je recimo vključeno samo barvanje in emulzija, se cena začne nekje pri 7-8€/m2, konča pa se lahko tudi pri 18€/m2, odvisno spet od materiala, barve, vpojnosti. |