Table of Contents
1. Kaj je daljinsko ogrevanje?
Daljinsko ogrevanje je zelo učinkovit način ogrevanja stavb, kjer se vroča voda ali vodna para, od toplarne ali centralne kotlovnice, prenaša neposredno do vašega doma. Daljinsko ogrevanje je mogoče predvsem v mestih, kjer je visoka gostota poselitve. Glede na temperaturo vode ločimo več sistemov daljinskega ogrevanja:
1.1 Toplovod
Toplovodni sistemi za daljinsko ogrevanje omogočajo prenos vode, segrete do 120°C.
1.2 Vročevod
Vročevodni sistemi za daljinsko ogrevanje omogočajo prenos vode s temperaturo od 120°C do 160°C, in pritiskom do 25 barov.
1.3 Parovod
Parovodni sistemi se vedno manj uporabljajo, saj so učinkovitejši sistemi z nižjo temperaturo. Parovod omogoča prenos vode za daljinsko ogrevanje s temperaturo od 160°C naprej.
2. Kaj je daljinsko hlajenje?
Daljinski sistemi za hlajenje delujejo po obratni logiki, kot sistemi za ogrevanje, saj omogočajo dobavo ohlajene vode, s katero lahko hladimo objekte. Sistemi za daljinsko hlajenje so primerni za temperaturno območje od -25°C do +100°C. Z njimi se lahko učinkovito nadomesti uporabo večjih klimatskih sistemov ali individualnih klimatskih naprav.
3. Prednosti daljinskega ogrevanja oz. hlajenja
Daljinsko ogrevanje je energetsko izjemno učinkovit sistem ogrevanja, saj vso toploto proizvajamo v enem obratu, s čimer se nadomestijo individualna kurišča. Oskrbovalni toplovod je zanesljiv vir toplote in sodi med okoljsko najsprejemljivejšo energetsko oskrbo, ki je okolju prijazna, cenovno ugodna, zanesljiva, varna in priročna, saj omogoča tako toploto za ogrevanje, kot toplo sanitarno vodo.
4. Cevi za daljinsko ogrevanje - predizolirane cevi
Glede na material ločimo več vrst predizoliranih cevi, ki so primerne za različne temperaturne razpone in tlake. Na voljo so predizolirane jeklene cevi, predizolirane jeklene cevi za dvocevni sistem, predizolirane duktil cevi, predizolirane polipropilenske cevi, predizolirane pvc cevi, predizolirane polietilenske PE cevi ali predizolirane inox cevi. Za pravilno izbiro cevi se posvetujte s strokovnjaki, svetujejo vam lahko tudi v podjetju Purlen d.o.o., ki so edini proizvajalec predizoliranih cevi v Sloveniji.
5. Izolacija za cevi
Prenos tekočine ali plina po daljših cevnih sistemih lahko povzroča velike toplotne izgube. Zaradi razlike v temperaturi se na ceveh nabira kondenz, ki lahko povzroči korozijo ter razvoj plesni. Zato je za toplovodne ali hladilne napeljave obvezna izolacija cevi.
5.1 Izolacija za vodovodne cevi
Za izolacijo vodovodnih cevi so primerne cevi s trdo poliuretansko peno, ki imajo toplotno prevodnost 0,028 W/mK. Na voljo so PEHD cevi, PVC tlačne cevi, duktil cevi ali nerjaveče cevi.
5.2 Izolacija za kanalizacijske cevi
Kanalizacija je lahko netlačna, ki deluje po principu naklona, ali tlačna, kjer se odplake črpa s posebno črpalko. Primerne cevi za netlačno kanalizacijo so PE rebraste cevi, PP rebraste cevi, PVC cevi ali duktil cevi. Za tlačno kanalizacijo pa vgradite PEHD cevi, PVC tlačne cevi ali duktil cevi. Za kanalizacijske cevi je priporočljiva vgradnja sistema za detekcijo vlage in ogrevalni kabel, ki preprečuje, da bi odplake zamrznile in zamašile cevi.
5.3 Izolacija prezračevalnih cevi
V posebnih primerih, kjer klasična izolacija prezračevalnih cevi ni mogoča ali dovoljena, se vgrajujejo spiro cevi ali PVC kanalizacijske cevi. Na primer, kadar se prezračevalne cevi vgradijo v tla ali posebne gradbene elemente.
5.4 Izolacija cevi za termalno vodo
Izolacija cevi za geotermalno vodo, je enaka izolaciji vodovodnih cevi oz. izolaciji toplovoda. Za geotermalno ogrevanje se najpogosteje uporablja voda s temperaturo do 120°C.
5.5 Izolacija cevi s poliuretansko peno
Izolacija s poliuretansko peno, omogoča naknadno izoliranje cevi, ki niso predizolirane (nimajo vgrajene izolacije). S pur peno lahko izoliramo rezervoar, cevovode, ventile za toplovod, sode ipd.
6. Daljinsko ogrevanje - cena
Strošek daljinskega ogrevanja v Sloveniji predstavlja približno 10% prihodka gospodinjstva, kar v primerjavi z drugimi viri ogrevanja, kaže na cenovno dostopnost daljinskega ogrevanja. Odvisno kje v Sloveniji živite je povprečna mesečna cena MWh toplote za značilnega odjemalca - večstanovanjska stavba, 30 x 2,5 sobno stanovanje veliko 69m² - med 45 €/mesec v Šeleški dolini in 183 €/mesec v Kamniku. (Vir: https://www.agen-rs.si)