V nadaljevanju:
1. Varjenje aluminija
Varjenje aluminija je zahteven postopek, ki zahteva veliko izkušenj in kakovostno varilno opremo, so razložili mojstri iz podjetja Ksar. Aluminij se vari z izmeničnim tokom, ki odstrani aluminijev oksid ali enosmernim varilnim tokom. Površino varjenja je najprej potrebno dobro očistiti, za hitrejše varjenje pa lahko aluminij segrejemo na 200°C. Primerna oprema za varjenje je zaščitna maska s temnim steklom, zaščitne rokavice, negorljiva obleka in obutev, visokofrekvenčni generator, gorilnik, varilni aparat in jeklenka plina. Varjenja se lotevamo le v dobro prezračevanem prostoru, saj se ob varjenju sproščajo nevarni plini.
2. TIG varjenje
Pri TIG varjenju se za zaščito vara uporablja plin argon in netaljiva volframova elektroda s premerom med 0,5 do 6,4 mm za vzpostavitev obloka. Gorenje obloka med elektrodo in varjencem dovaja toploto na varilno mesto. Material za var se dodaja od strani. Večjo kvaliteto vara lahko dosežemo s čisto opremo in pravo količino dovedene toplote. V primeru, da varilni aparat ne dovaja dovolj toplote, se izbere drug tip elektrode ali elektroda z večjim premerom. Varjenje aluminja lahko poteka ročno, polavtomatsko ali avtomatsko pri čemer se ročno varijo le manjši kosi nepravilnih oblik ali težko dostopna mesta. Pri polavtomatskem varjenju se varilna žica dovaja s transportno pripravo. Avtomatsko varjenje pa je omejeno le na vodoravne vare.
3. MIG varjenje aluminija po kratkostičnem postopku
Varjenje aluminija po MIG kratkostičnem postopku je mogoče z vsakim MIG/MAG varilnim aparatom, z možnostjo nastavitve napetosti obloka in regulacijo hitrosti žice. Prednost kratkostičnega varjenja je, da se pri višji tokovih kapljice žice bolj razpršujejo, kar omogoča kvalitetne horizontalne zvare, vendar je pršenje neugodno pri vertikalnih zvarih ali varjenju nad glavo. Slabost kratkostičnega varjenja aluminija pa je, da pri nižjih tokovih zahteva več obrizgov.
4. MIG/MAG varjenje varjenje aluminija po pulznem postopku
Pri varjenju aluminija po pulznem postopku brizganja ni, vendar je potrebna natančna regulacija dolžine obloka, kjer se kapljice talijo z žice. Zaradi boljše zaščite obloka se priporoča varjenje z desne proti levi, pri katerem se talina poriva.
Čeprav se sliši zapleteno, je varjenje aluminija dandanes že mnogo lažje, pojasnjujejo v Ksar, saj sodobne varilne naprave lahko enostavno preklapljajo med pulznim ali kratkostičnim postopkom.