1. KAKŠNE SO STANDARDNE DIMENZIJE DVIGALA?
Če imate željo po dvigalu bo vsekakor najbolje, da o tem razmišljate že v fazi projektiranja, kjer bo projektant odločil o najprimernejši poziciji dvigala. Osnovno pravilo pri projektiranju dvigala je njegova primernost za prevoz osebe na invalidskem vozičku. Tako veljajo pri projektiranju dvigala določeni minimalni standardi, kjer mora biti kabina široka minimalno 100 cm, dolga 125 cm, v višino pa mora meriti 210 cm. Tako je minimalna dimenzija vrat 80 x 200 cm, manjše dimenzije dvigala se vsekakor ne priporočajo, saj bo dvigalo v tem primeru neuporabno.
Za dvigalo minimalnih navedenih dimenzij kabine potrebujemo vertikalni jašek svetlih notranjih tlorisnih dimenzij 150 x 160 cm, pri čemer je debelina zidov odvisna od vrste gradnje (običajno znaša 20 cm ali manj, še posebej v primeru, da je konstrukcija jaška iz jekla. Pri projektiranju dvigala je potrebno upoštevati jamo v jašku pod nivojem najnižje postaje in t.i. glavo na vrhu dvigala nad najvišjo etažo.
2. VRSTE HIŠNIH DVIGAL
V osnovi poznamo tri vrste dvigal: hidravlično, vlečno in pnevmatsko dvigalo. Vsako od teh vrst dvigal ima svoje prednosti in slabosti. Hidravlično dvigalo zavzame v hiši kar precej prostora, predvsem na račun namestitve strojne opreme, ki ga poganja. Kar se tiče vlečnega dvigala, za njegovo delovanje ne potrebujete posebne strojne sobe, saj premikanje te vrste dvigala poteka po sistemu protiuteži. Pogonska oprema je nameščena nad dvigalom, zato boste na tistem mestu potrebovali dodaten prostor. Tretji tip dvigala je pnevmatsko dvigalo, ki deluje na račun zračnega pritiska. Sestavljeno je iz dveh polikarbonatnih cevi. Prednost pnevmatskega dvigala je, da za njegovo vgradnjo ne boste potrebovali dodatnega prostora za namestitev pogonskega sistema, zato je tovrsten tip dvigala najprimernejši za že zgrajeno hišo. Dvigalo poganja črpalna škatla, katere višina znaša samo 30 cm.
3. VGRADNJA DVIGALA
Dejstvo je, da je vgradnja oz. dograditev dvigala v starejšem objektu veliko bolj zahtevna kot vgradnja v novogradnji, kjer lahko dvigalo med procesom projektiranja ustrezno umestimo v prostor. V primeru dograditve dvigala v starejši objekt velja nepisano pravilo, da so lahko dimenzije dvigala nekoliko manjše. V primeru, da ni ustreznega prostora, je potrebno dodaten prostor narediti, običajno s prebojem etažnih plošč. Ta vrsta posega zahteva pridobitev gradbenega dovoljenja in še prej seveda ocenitev vpliva vgradnje jaška na nosilnost konstrukcije objekta.
Kaj v primeru, da v hiši nimamo prostora za namestitev dvigala?
V primeru, da v hiši ni zadostnega prostora, da bi zadostili minimalnim tehničnim zahtevam, je edina sprejemljiva rešitev umestitev dvigala na zunanjo stran (fasado) objekta. Na ta način se na fasadi naredijo vrata v objekt, notranjost prostorov hiše pa ostane nedotaknjena. Slabost tovrstne izvedbe jaška dvigala na zunanji strani objekta je sprememba fasade oz. objekta z estetskega vidika, prednost take izvedbe pa je, kot že prej omenjeno, nespreminjanje notranjih prostorov hiše, s čimer se ohrani arhitekturna zasnova objekta. Celotni proces vgraditve zunanjega jaška dvigala je razmeroma hiter in zahteva le določena zidarska dela. Izvedba jaška dvigala je običajno iz jeklene konstrukcije, odvisno od želja naročnika pa je jašek lahko tudi zidan.
4. CENA HIŠNEGA DVIGALA
Pozor! Prisotnost dvigala v hiši vsekakor zviša ceno nepremičnine, prav tako bo strošek gradnje vaše hiše na račun dvigala absolutno večji. Cena dvigala je odvisna od etažnosti objekta, vrste konstrukcije, materiala, dimenzij dvigala in nenazadnje tudi od izvajalca.
Cena za hišno osebno dvigalo, vključno s konstrukcijo, vrati, komunikacijsko napravo in pogonom, se giblje od 15. 000 do 25. 000€. Cene dražjih različic dvigal lahko dosegajo tudi 40. 000€.