Kakšna je cena priklopa na komunalne priključke? Cena izdelave vodovodnega priključka za enodružinsko hišo z dobavo litoželeznega pokrova, vodomernega jaška, izdelavo navrtnega zasuna in pripadajočih del z rezanjem in sanacijo asfalta, znaša okoli 1600-2500 EUR/kpl. Za enodružinsko hišo pa znaša cena priklopa na javno kanalizacijo, skupaj z izvedbo hišne kanalizacije do javnega voda, izdelave priključka, nadzora komunalnega podjetja in takse, znaša okoli 2000-3500€/kpl.
Komu zaupati izdelavo komunalnih priključkov? Uporabite obrazec spodaj in pošljite povpraševanje ustreznim in ocenjenim ponudnikom za izdelavo komunalnih priključkov v vaši okolici. Brezplačno in nezavezujoče!
vaša količina
enota
okvirna cena
vaša cena
Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!
*Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 2,5%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.
Ko govorimo o komunalnih priključkih, govorimo o priključitvi na kanalizacijsko omrežje, plinovod, na vodovod in na elektriko. Preprosto povedano, komunalni priključki predstavljajo najbolj osnovno infrastrukturo hiše, zaradi katere lahko v njej normalno živite in funkcionirate. Brez komunalnih priključkov bi bila hiša praktično nevseljiva, saj ne bi mogli uporabljati stranišča in ne bi imeli tekoče vode ter elektrike. Komunalni priključki zato predstavljajo osnovno infrastrukturo vsake hiše.
Za izvedbo komunalnih priključkov so potrebna zemeljska dela, ki omrežje pripeljejo neposredno do objekta. Ta dela se izvedejo še preden se gradnja hiše sploh prične, stroški del pa variirajo v odvisnosti od vrste prsti in njenih geoloških značilnosti. Če gre za skalnata tla, bo izkop zahteval več napora, bolje stroje in bo posledično tudi dražji.
Komunalni prispevek je strošek, ki ga boste morali plačati pristojni občini, v kateri boste gradili objekt. Komunalni prispevek predstavlja finančno nadomestilo, ki omogoča koriščenje in financira izgradnjo ter sanacije občinske komunalne infrastrukture, kamor spadajo kanalizacijsko omrežje, vodovodno in električno omrežje, plinovod in ceste.
Ja, komunalni prispevek je nujno potrebno poravnati, če želimo dobiti gradbeno dovoljenje. Brez plačanega prispevka gradbenega dovoljenja namreč ni mogoče dobiti. Tudi če imate namen izvesti lastno infrastrukturo z lastno kanalizacijo, morate poravnati del komunalnega prispevka, saj boste še vedno koristili občinsko infrastrukturo, torej ceste, pločnike, avtobusne postaje, električno napeljavo, morda plinovod in podobno.
Komunalni prispevek predstavlja enega izmed neproporcionalno visokih stroškov, ki jih boste morali plačati ob gradnji objekta. Večinoma presega celo strošek, ki ga boste odšteli za projektanta, torej za arhitekta. Komunalni prispevek torej ni mala malica, težko pa je podati splošno oceno, koliko stane, saj cena močno variira od lokacije in predvsem od občine do občine. Lahko nanese celo, da boste na isti lokaciji za isto veliko parcelo plačali precej več, kot je za komunalni prispevek plačal vaš sosed. Za podrobnejše cene za komunalni prispevek pa nadaljujte z branjem, saj smo poiskali podatke za nekatere slovenske občine.
Na višino komunalnega prispevka poleg občin in specifik lokacije parcele vplivajo tudi križanja obstoječih komunalnih vodov in morebitna potreba po prekopavanju cest z namenom priključitve objekta na komunalno omrežje. Na podeželju se zna zgoditi, da bo komunalni prispevek nekoliko višji zaradi velike oddaljenosti od tras.
Splošna praksa nam hitro pokaže, da so komunalni prispevki sicer višji v mestih kot a podeželju. Ker se v Sloveniji komunalni prispevki popolnoma neracionalno razlikujejo od občine do občine, lahko rečemo, da se cena za priključitev načeloma giblje nekje med 2000 in 30000 EUR, kar je seveda izjemno in nerazumno velika razlika.
Pomembno je poudariti, da so skoraj vse slovenske občine v zadnjih letih občutno podražile komunalni prispevek. Razlogov za to je več, predvsem pa se gre za to, da želijo nekatere občine ljudi s tem odvračati od priseljevanja v dotično občino. Občutne dvige smo tako lahko zaznali predvsem v slovenskih občinah ob Ljubljani, ki v zadnjih letih doživljajo več pritisk priseljencev, saj so cene nepremičnin v Ljubljani za večino enostavno previsoke.
V nadaljevanju navajamo vrednosti povprečnega komunalnega prispevka za slovenske občine v letu 2021:
Eden največjih komunalnih prispevkov je bilo v preteklem letu potrebno plačati v občini Izola, v povprečju pa je znašal vrtoglavih 28.500 EUR. Podobno vrtoglave cene so tudi drugod na obali. Tik ob boku Izoli sledijo občine v okolici Ljubljane in Ljubljana. Strošek za komunalni prispevek se v Ljubljani giblje med 20.000 in 25.000 EUR, v občinah ob Ljubljani pa med 15.000 in 20.000 EUR. Ostala veja slovenska mesta, npr. Kranj in Celje, za komunalni prispevek računajo okrog 10.000 – 14.000 EUR, zelo nizko mero za komunalni prispevek pa je bilo potrebno plačati v Krškem.
Če se odločite, da se ne boste priklopili na občinsko komunalno infrastrukturo, pač pa si jo boste raje zgradili sami, se bo znesek, ki bi ga odšteli za gradnjo, seveda odšteje. Še vedno pa morate plačati del komunalnega prispevka, saj boste še vedno uporabljali cestno omrežje, verjetno tudi elektriko ali pa vsaj tekočo vodo.
Po Zakonu o prostorskem načrtovanju se komunalni prispevek načeloma plača preden želi posamezniki zaprositi za gradbeno dovoljenje. Ta posameznik želi izkoriščati obstoječo komunalno infrastrukturo, prav tako pa se od njega zahteva financiranje stroškov gradnje in vzdrževanja občinske komunalne infrastrukture. Komunalni prispevek pa morate prav tako plačati tudi, če nameravate povečati priklopno moč.
Sicer pa načeloma obstajata dve različni možnosti, kdaj lahko poravnate komunalni prispevek. To lahko storite vnaprej, še preden zaprosite za pridobitev gradbenega dovoljenja, za kar se odloči večina investitorjev. Lahko pa za odmero komunalnega prispevka zaprosite, ko oddate gradbeno dovoljenje. V kolikor za to ne zaprosite, prispevka pa niste poravnali vnaprej, bo občina sama podala zahtevo, ki jo boste morali plačati, čeprav se lahko na to odločbo seveda tudi pritožite. S pritožbo lahko teoretično znižate vrednost prispevka, nikakor pa se mu ne boste mogli izogniti. Rok za pritožbo je načeloma 14 dni od prejetja poziva k plačilu.
Plačan komunalni prispevek pomeni, da ste poravnali vse potrebne stroške za priklop vašega objekta na občinsko komunalno infrastrukturo. Ko je ta strošek poravnan, ste s tem zaključili in morebitne takse ali dodatni stroški v tem primeru nikakor niso sprejemljivi.
Ko želite poravnati komunalni prispevek, je najbolje, če en izvod DGD-ja (dokumentacija za gradbeno dovoljenje) pošljete na občino, na kateri oddate predhodno izpolnjeno vlogo za odmero prispevka. Po istem postopku lahko na občinski upravi prav tako zaprosite samo za informativni izračun, o katerem pa se lahko sicer pozanimate že ob nakupu parcele, saj je prodajalec ta dolžan vedeti. Marsikdo se za nakup parcele ne bi odločil, če bi bila odmera prispevka vrtoglava – v tem primeru bi marsikdo parcelo raje poiskal kje drugje.
Na občini vam bodo nato v roku 7-10 dni izdali odločbo, v kateri bo naveden strošek komunalnega prispevka. Ta strošek boste morali poravnati, če boste želeli dobiti gradbeno dovoljenje.
Načeloma se komunalni prispevek plača samo enkrat na parcelo. Če gre za rušitev obstoječega objekta in nadomestno gradnjo, se komunalni prispevek smatra za že plačanega, čeprav mora občina ta podatek tudi uradno preveriti. V tem primeru vam prispevka torej ni potrebno plačati ali pa je ta minimalen. Delno je potrebno prispevek poravnati, če je novozgrajeni objekt večji od prejšnjega, vendar pa se v tem primeru upošteva zgolj razlika v kvadraturi. Če občina v primeru gradnje večjega novega objekta zahteva delno nadomestilo gradbenega objekta, lahko komunalni prispevek občutno znižate tako, da upoštevate le dodatne kvadratne metre novega objekta, ne pa tudi kvadratnih metrov starega, porušenega objekta, za katere je bil komunalni prispevek že plačan.
Pri vsaki novogradnji potrebujemo vir tekoče vode, zato se moramo priključiti na vodovodni priključek. To moramo storiti tudi v primeru adaptacije dotrajanih objektov. Pred priključkom mora za to usposobljeni projektant izdelati dokumentacijo priključitve na vodovodno omrežje. Dokumentacija mora vsebovati načrt situacije z jasno vidnimi vodovodnimi priključki, kjer se bomo priključili na občinski vodovod. Poleg tega morajo biti jasno vidna tudi mesta vodovodnega jaška z vgrajenim vodomernim števcem in drugimi elementi. Nato se mora na podlagi projektnih pogojev, ki jih izda komunalno podjetje, preračunati poraba pitne vode, na podlagi teh podatkov pa se nato načrtuje tudi vodovni priključek. Načrti v dokumentaciji morajo vsebovati tudi tloris hiše z jasno označenimi sanitarnimi prostori, detajle in popise del. Kakšne dimenzije bo na koncu vodovodni priključek, je odvisno predvsem od količine obremenjujočih točk hiše, torej količine točk, kjer je potrebna tekoča sanitarna voda.
Za vodovodni priključek moramo predhodno pridobiti naslednja soglasja in dovoljenja: gradbeno dovoljenje (pravnomočno), projektne pogoje, ki jih posreduje komunalno podjetje in PZI (projekt za izvedbo), v katerega je vključen tudi hišni vodovodni priključek.
Ko gre za priključitev na kanalizacijsko omrežje, moramo najprej specificirati, ali gre za odvajanje fekalij ali meteorne vode. Od tega je odvisen tudi tip kanalizacije našega objekta, ki je lahko mešan ali popolnoma ločen. V vsakem primeru je nujno, da je kanalizacija primerno urejena. Glavno pravilo, ki velja pri načrtovanju kanalizacijskega sistema hiše, zapoveduje, da moramo odpadno vodo iz prostorov pod terenom speljati ločeno od tiste iz prostorov nad koto 0 terena. Najmanjši sprejemljiv premer cevi za kanalizacijo je 15 cm, običajno pa se vgrajuje cevi s premerom 20 cm. Priključuje se jih pod kotom 40° - 50°, zato da lahko voda nemoteno izteka.
Za priključitev na kanalizacijsko omrežje potrebujemo podobna dovoljenja in soglasja kot za vodovodni priključek. Sem spadajo gradbeno dovoljenje, izpolnjeni pogoji, ki nam jih je naložilo komunalno podjetje in projekt izvedbe kanalizacijskega priključka. Vse te stroške mora seveda kriti investitor sam. Izvedbo hišnega priključka krije lastnik objekta, ki mora skrbeti tudi za redno vzdrževanje in delovanje.
Mojmojster.net, pomagamo pri oceni investicije in izboru izvajalca za vaš Dom
Jašek za vodno črpalko v kleti
Pozdravljeni,
potrebujem izvajalca za jašek za vodno črpalko v kleti 60 cm x 60 cm x 120 cm globoko.
Betonski jašek ter izolacija in cevni priključek na zunanjo kanalizacijo.
Lp
540 € do 900 €
Priklop na novo zgrajen kanalizacijski priključek
Pozdravljeni,
Potreben je izkop kanala, kamor se položijo cevi s katerimi se priklopimo od hiše na kanalizacijski sistem.
Skupna dolžina cca 10m.
Lp
1620 € do 2700 €
Izdelava celotne komunalne infrastrukture s cesto
Pozdravljeni,
potrebujem izvajalca za izdelavo celotne komunalne infrastrukture z vključeno izdelavo ceste za 6 parcel.
Zgraditi je potrebno:
- cesto
- odvodnjavanje
- fekalno kanalizacijo
- vodovod
- javno razsvetljavo
Trenutno smo v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja.
PZI za projekt je že izdelan.
Lp
22500 € do 37500 €