Cena strešnega okna je odvisna od velikosti okna, materiala okvirja, števila stekel, načina odpiranja (nizko, sredinsko ali visoko odpiranje oz. vpetje) in seveda od proizvajalca. Pri strešnem oknu je zelo pomembna montaža, saj boste potrebovali tudi suhomontažna in pleskarska dela. Dobavni rok oken je običajno od 7 do 30 dni. Cena okna se giblje med 250 in 400 EUR/m2, tako boste za okno velikosti 80 x 160 cm odšteli okoli 350 EUR. Za montažo in dobavo okna boste odšteli še dodatnih 100 – 120€, za izvedbo obrobe pa še okoli 100€.
Komu zaupati montažo strešnega okna? Uporabite obrazec spodaj in pošljite povpraševanje ustreznim in ocenjenim monterjem za strešna okna v vaši okolici. Brezplačno in nezavezujoče!
vaša količina
enota
Okvirna cena
vaša cena
Cena za RAL montažo okna po standarhih z vsem ustreznim tesnilnim materialom, na streho, ki ni vijačena na letve, Bramac, Decra.
Cena za demontažo strešnega okna za streho, ki ni vijačena na letve, Bramac, Decra.
Strešno okno, montaža na položeni strehi. Cena za RAL montažo okna po standarhih z vsem ustreznim tesnilnim materialom, na streho, ki ni vijačena na letve, Bramac, Decra.
Cena za klasično leseno strešno okno, dimenzij 78 x 98 cm, standardno sredinsko vpeto strešno okno s prezračevalno režo, končno lakirano z lakom na vodni osnovi, Thermo plus (kaljeno zunanje steklo).
Cena za klasično plastificirano strešno okno z leseno sredico, dimenzij 78 x 98 cm, standardno sredinsko vpeto plastificirano strešno okno s prezračevalno režo, končno lakirano z lakom na vodni osnovi, Thermo plus (kaljeno zunanje steklo).
Cena za klasično plastificirano strešno okno z leseno sredico, dimenzij 78 x 98 cm, standardno sredinsko vpeto plastificirano strešno okno s prezračevalno režo, končno lakirano z lakom na vodni osnovi, Safety plus (standardna varna zasteklitev).
Cena za klasično plastificirano strešno okno z leseno sredico, dimenzij 78 x 98 cm, standardno sredinsko vpeto plastificirano strešno okno s prezračevalno režo, končno lakirano z lakom na vodni osnovi, Energy star (troslojna zasteklitev).
Cena za panoramsko leseno strešno okno, dimenzij 78 x 140 cm, sredinsko in zgoraj vpeto strešno okno z odpiranjem spodaj, brezbarven lak, Safety plus (standardna varna zasteklitev).
Cena za panoramsko leseno strešno okno, dimenzij 78 x 140 cm, sredinsko in zgoraj vpeto strešno okno z odpiranjem spodaj, brezbarven lak, Energy star (troslojna zasteklitev).
Cena za panoramsko plastificirano strešno okno z leseno sredico, dimenzij 78 x 140 cm, sredinsko in zgoraj vpeto strešno okno z odpiranjem spodaj, brezbarven lak, Safety plus (standardna varna zasteklitev).
Cena za panoramsko plastificirano strešno okno z leseno sredico, dimenzij 78 x 140 cm, sredinsko in zgoraj vpeto strešno okno z odpiranjem spodaj, brezbarven lak, Energy star (troslojna zasteklitev).
Nizkoenergijska strešna okna s troslojnim termoizolacijskim steklom ter izjemnimi toplotno izolacijskimi lastnostmi. *Veleprodajne cene proizvajalca, brez vključenega DDV-ja.
Strešno okno z energetsko varčnim protivlomnim steklom in PVC okvirjem. 47% PVC okna je izdelanega iz recikliranega materiala. Zagotovljena optimalna mikroklima na podstrešju in prihranki toplotne energije. Možnost prezračevanja s samodejnimi nastavitvami. *Veleprodajne cene proizvajalca, brez vključenega DDV-ja.
Cena svetlobnika. 1x svetlobnik s fiksno povezavo za ravno streho, naklona 0-15°, TCR, ø 14.
Cena za svetlobnik. 1x svetlobnik s fiksno povezavo za strmo (poševno) streho naklona 35-45°, z ravno kritino TLR, ø 14.
Ne glede na to ali boste v vaš mansardni prostor namestili nova strešna okna ali boste stara zamenjali z novimi, bodo le-ta močno vplivala na dokončan videz, energijsko učinkovitost in celo na vrednost vašega doma, zato je pomembno razumeti različne možnosti, ki so na voljo.
Glede na plitek ali strm naklon svaše strehe bodo za montažo oken uporabljeni različni vgradni seti in postopki namestitve. Vgradni set zagotavlja neprepustno tesnenje med strešnim oknom in streho. Vaš pogodbeni izvajalec bo ustrezno presodil kakšen vgradni set in kakšno strešno okno je najprimernejše glede na naklon vaše strehe,konstrukcijo ter strešno kritino ter se odločil kakšen je najustreznejši postopek za montažo okna.
Ko izbirate primerno mesto za vaše strešno okno, pomislite, kje bo čez dan sonce. V kolikor pa glede umestitve nimate izbire pa izberite pravo okno za optimizacijo dnevne svetlobe. Okna, ki so obrnjena proti severu, ne bodo nikoli deležna neposredne sončne svetlobe, zato izberite večje okno, da zajamete čim več dnevne svetlobe. Okna proti vzhodu bodo zjutraj dobila direktno sončno svetlobo, kar je lahko lepo za kuhinjo in spalnico, odvisno od vaših preferenc. Okna na zahod bodo prepuščala sončne žarke popoldne in zvečer, zaradi česar so idealna za dnevne sobe. Okna, ki gledajo proti jugu, pa bodo ves dan prejemala dnevno svetlobo kar je optimalno za sobe, v katerih preživite največ časa.
Novejše modele strešnih oken odlikujejo inovativne možnosti prezračevanja, ki omogočajo uživanje svežega zraka v prostoru, tudi ko je okno zaprto. Nsa nekatera okna je nameščena prezračevalna loputa, ki omogoča kroženje zraka skozi zračni filter, medtem ko okno ostane zaprto. Zračni filter deluje tudi kot filter proti žuželkam, kar je posebej uporabno poleti, ko je veliko komarjev. Različne možnosti zasteklitve oken vplivajo na toplotno izolacijo strešnega okna. Poiščite vrednost U, ki je merilo toplotne učinkovitosti. Nižja je vrednost U, tem bolje vam okno pomaga ohranjati toploto znotraj stavbe.
Strešna okna lahko v sobo prepuščajo tudi do 30% več svetlobe kot običajna okna. Večino časa je to fantastično, a namestitev primernega senčila je bistvenega pomena, ko potrebujete manj svetlobe oziroma bi želeli prostor zatemniti. Večina proizvajalcev strešnih oken izdeluje tudi senčila, posebej zasnovana za njihova okna, ki zagotavljajo popolno prileganje. Nekatere žaluzije nudijo celo toplotne koristi, saj nudijo do 20-odstotno zmanjšanje izgube toplote. S t.i black out senčili lahko popolnoma zatemnite prostor, kar je idealno za spalnice in kjer vam bodo pomagala doseči boljši spanec.
Namestitev novih ali nadomestnih strešnih oken ni opravilo, ki ga lahko opravite sami. Zahteva strokovno znanje in izkušnje, zaradi česar morate, razen seveda, če jih imate sami, vedno najeti strokovno usposobljenega izvajalca. Poskus, da se sami lotite te naloge, bi vas dolgoročno lahko stal veliko denarja in živcev. Vendar pa je dobro, da se navkljub temu, da boste za dobavo in izvedbo najeli strokovnjake tudi sami informirate o izdelkih in možnostih vgradnje ki so na voljo. Tako se boste tudi lažje dogovarjali z izvajalci.
Ko se odločate za strešna okna, je pomembno, da izberete ustrezno vrsto okna za vaše potrebe. Da se boste lažje odločili, smo za vas razčlenili vrste strešnih oken in njihove prednosti.
Klasično strešno okno ima lahko ročico na zgornjem ali pa na spodnjem robu. Če je ročica zgoraj lahko pod okno umestite pohištvo in vam še vedno ostane dovolj prostora za odpiranje in čiščenje okna.Klasično strešno okno se enostavno čisti tako, da se zasuče okoli osi tako, da se zunanje steklo obrne na notranjo stran.
Ta vrsta strešnega okna se odpira navzgor z vrha okna zato je pomembno, da pred oknom oz. pri dostopu do okna ni ovir. Zaradi varnosti mora biti spodnji rob okna najmanj na višini 110 cm, največ pa na višini 150 cm, da okno lahko brez težav odpiramo (ročka je na spodnji strani okna). Panoramsko okno omogoča prehod obilice svetlobe in omogoča, da prostor naravno zračimo obenem pa je energetsko učinkovito. V podstrešni prostor vnese občutek odprtosti in odpira pogled navzven.
V vašem podstrešnem prostoru lahko za večji učinek tudi sestavite več strešnih oken. Lahko jih umestite enega zraven drugega v vrsti ali enega nad drugega. S tako rešitvijo si boste omogočili še več svetlobe v prostoru, razširili pa boste tudi pogled iz prostora navzven. Vaš prostor bo izgledal tudi veliko prostornejši. V kolikor imate visok kolenčni zid lahko lahko nad običajno okno umestite še strešna okna...
Tudi v podstrešnem stanovanju si lahko omislite balkon ali teraso in se prepustite uživanju na soncu.. To omogoča posebna izvedba strešnega okna katerega spodnji del je oblikovan kot vratca, ki se odpirajo navzven obenem pa se ob strani razpre varnostna ograja, zgornji del okna pa se odpira navzgor. S strešnim balkonom boste prostoru zagotovili več dnevne svetlobe, ter si omogočili neposreden dostop na prosto ter ustrezno količino svežega zraka. Za teraso ali balkon lahko uporabite tudi neizkoriščen prostor pod streho.
Na trgu so na voljo tudi strešna okna za posebne namene. Med njimi so:
- Strešne line za nebivalne podstrehe
- Revizijska strešna okna za izhod na streho
- Okna s prezračevalno loputo za izhod na streho, ki so uporabna za bivalne prostore
- Okna s kupolami primerna za ravne strehe
- Okna za odvod dima za zgradbe, ki morajo izpolnjevati varnostne zahteve.
- Svetlobniki za ravne in valovite kritine ter svetlobniki za ravne strehe
Lakiran in impregniran les je vedno bolj uporaben material. za strešna okna se največkrat uporablja borov ali hrastov les, ki je bil predhodno globinsko impregniran nato pa pri končnem izdelku še lakiran z akrilnim lakom, ki je okolju prijazen. Lesenim oknom najbolj ustrezajo suhi prostori ter manjše in srednje dimenzije. Na zunanji strani so strešna okna zaščitena z aluminijastim profilom.
Za vlažne prostore so primernejša lesena okna s poliuretansko prevleko, ki so odporna tudi na ultravijolične žarke. Izdelana so iz globinsko impregniranega hrastovega ali bukovega lesa. Tovrstna okna se nekoliko dražja od lesenih lakiranih oken vendar imajo daljšo življenjsko dobo.
Zelo priljubljena so plastična okna, ki so izdelana iz PVC profilov z več komorami, ki prekinejo toplotni most. Dimenzije takšnih oken so lahko večje kot dimenzije lesenih oken. V primeru velikih dimenzij je pvc profil ojačan z aluminijasto ali jekleno armaturo. Tovrstna okna so primerna tudi za vlažne prostore kot so kopalnice in kuhinje ter utility prostori. Na voljo so v več barvah in dekorjih.
Aluminij se uporablja kadar potrebujemo strešna okna večjih dimenzij ali pa posebne izvedbe oken (drsna strešna okna, izvlečni balkoni...). Pomembno je, da aluminijast profil vsebuje tudi prekinitev toplotnega mostu.
Strešna okna z dvojno zasteklitvijo in vmesno zračno komoro so rešitev, ki je najbolj priljubljena in cenovno dostopna. Lahko se odločite za opcijo z zunanjim varnostnim steklom, ki nudi zaščito pred točo in vlomom. Toplotna prevodnost tovrstne zasteklitve je Ug = 1,0W/m2K
Med tremi plastmi stekla sta dve plitki ali bolj globoki zračni plasti polnjeni s plinom (argon ali kripton). To je danes najbolj pogosto uporabljena različica zasteklitve strešnih oken. Toplotna prevodnost tovrstne zasteklitve je Ug=0,5 W/m2K
Izjemno varčen tip zasteklitve s tremi komorami polnjenimi z žlahtnim plinom. To je sicer najdražja vrsta zasteklitve, ki pa nudi veliko udobja in prihrankov pri ogrevanju in hlajenju. Zadosti namreč standardom pasivne in nizkoenergijske gradnje. Toplotna prevodnost je zgolj 0,3 W/m2K.
Pri strešnih oknih je še toliko bolj pomembna strokovno izvedena vgradnja, saj so še veliko bolj izpostavljena zunanjim in vremenskim vplivom kot običajna okna. Gre tudi za preboj v strehi kjer se pojavijo večje toplotne izgube. Ker je konstrukcija strehe specifična, strešnega okna ni možno vgraditi v RAL tehniki. V kolikor je montaža izvedena pravilno pa je možno preprečiti toplotne izgube. To nam omogoči uporaba zunanjega izolacijskega okvirja, izvedba sekundarnega priklopa za vodotesno vgradnjo ter izvedba notranje parne zapore s katero zatesnimo vse stike in zaščitimo konstrukcijo pred vlago.
Priporočena spodnja višina vgradnje okna je okoli 90 cm, zgornji rob okna pa naj bo nekje na višini 200 cm. Višina vgradnje pa zavisi tudi od tega koliko je visok parapetni zid, koliko so visoki prostori v mansardi in končno tudi od tega koliko so visoki uporabniki. Na splošno je priporočljivo okno umestiti na višino kjer ga lahko enostavno dosežemo in ga nemoteno odpiramo in zapiramo. Pomembno je tudi, da okno omogoča optimalen pogled na zunanjost, če smo v sedeči ali stoječi poziciji. Širina strešnega okna naj se prilagaja razdalji med špirovci, tako bomo najmanj posegli v konstrukcijo strehe. V primeru zarezne kritine okno vgrajujemo na letve na zadnji ravnini strešne konstrukcije, v primeru ravne kritine pa na deske.
Če se želimo izogniti slabi izvedbi in drugim težavam je priporočljivo pri vgradnji strešnih oken uporabiti t.i. vgradni set. Le tega sestavlja izolacijski okvir, ki je narejen po meri in ga vgrajujemo pred montažo okna na že pripravljeno odprtino. Tako je izolacija med oknom in strešno konstrukcijo izvedena optimalno in so toplotne izgube minimalne. Strešno okno se nato enostavno vgradi na že nameščen izolacijski okvir. Vgradni set vsebuje tudi sekundarni priklop, ki prav tako narejen po meri za konkretno okno. Namen sekundarnega priklopa je zagotavljanje vodotesne vgradnje. Okno varuje pred kondenzom, ki se nabira pod kovinsko obrobo in preprečuje vdor meteornih vod. Priklop se pritrdi na okenski okvir, paropropustna folija pa se enostavno prileže letvam. Tretji del, ki sestavlja vgradni set pa je parna zapora. Enostavno jo namestimo na okoli okna na notranji strani zato, da preprečuje vdor vlage in vodne pare v prostor konstrukcije in tako zaščiti leseno konstrukcijo strehe ter izolacijo. Tudi parna zapora je izdelana po meri okna.
Poleg zunanje je potrebno poskrbeti tudi za ustrezno obdelavo notranje strani konstrukcije strehe. Ob izolaciji strehe je potrebno izolirati tudi okenske špalete in s tem zapolniti vse vrzeli okrog okna. Na spodnji strani se špaleta namesti v navpični smeri na zgornji strani pa vodoravno. S tem dosežemo optimalno kroženje zraka in izkoristimo največ svetlobe. Za špaleto se običajno uporablja les ali mavčno kartonske plošče.
*Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 3,6%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.
Mojmojster.net, pomagamo pri oceni investicije in izboru izvajalca za vaš Dom
Nakup + montaža lesenega strešnega okna
Pozdravljeni,
potrebna je nabava enega strešnega lesenega okna Velux in montaža le tega na obstoječo streho (strešniki bobrovec). V mislih imam Velux okno M08 ALI M010
Če se le da tudi notranji knauf okrog njega-ni pa nujno.
Hvala, lp
630 € do 1050 €
Dobava in menjava strešnega okna
Pozdravljeni,
Potrebujemo montažo z dobavo enega strešnega pvc okna - 60 x 110 cm (mera z okvirjem).
Lp
630 € do 1050 €
Novo strešno okno z demontažo starega
Pozdravljeni,
potrebujem novo PVC strešno okno s senčili (notranjimi in zunanjimi), demontažo starega, montažo novega. Slika obstoječega stanja v prilogi. prosim za kontakt izvajalca.
Lep pozdrav.
900 € do 1500 €
Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!