Cena žaluzij za okna ali vrata je odvisna od vrste žaluzij (klasične, podometne, v omarici), materiala (PVC, aluminij) in seveda od izvajalca. Cena za podometne žaluzije, skupaj z izoliranimi ALU omaricami in klasičnimi ALU lamelami do širine 40 mm, znaša okoli 110-150 EUR/m2.
Komu zaupati montažo žaluzij? Uporabite obrazec spodaj in pošljite povpraševanje ustreznim in ocenjenim ponudnikom žaluzij v vaši okolici. Brezplačno in nezavezujoče!
Zunanje žaluzije so odlična zaščita proti pregrevanju prostorov. Cena za zunanje žaluzije je odvisna od velikosti okna, načina montaže (nadometna omarica ali podometna omarica), oblike in širine lamel, barve lamel, sistema odpiranja (ročni pogon s pogonska palica in pregibni ročaj, elektronsko upravljanje z motornim pogonom ali centralno krmiljenje) ter seveda od splošne kvalitete in izvajalca.
vaša količina
enota
okvirna cena
vaša cena
Cena za montažo podometne žaluzije.
Cena za notranje ALU žaluzije.
Cena motorja za žaluzije ali rolete, brez krmiljenja in stikala.
Cena za popravilo ali menjavo vrvice notranje žaluzije.
Cena za popravilo zunanjih žaluzij. Cena za demontažo, popravilo, čiščenje in montažo zunanjih žaluzij.
Cena za ojačano protivlomno žaluzijo.
Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!
*Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 2,5%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.
Zunanje žaluzije so vrsta senčil, izdelanih iz vodoravnih kovinskih lamel, ki omogočajo poljubno odpiranje in zapiranje, poljubno nastavljanje naklonskega kota posameznih lamel ter dvigovanje in spuščanje. Poznamo notranje in zunanje žaluzije, razlike med obema tipoma pa so precejšnje, podrobneje pa si jih bomo ogledali v nadaljevanju.
Ena največjih prednosti zunanjih žaluzij je zagotovo dejstvo, da omogočajo poljubno nastavitev naklonskega kota posameznih lamel in posledično nadzor nad osvetljenostjo prostora. V praksi to pomeni, da žaluzije kljub spuščenosti v prostor prepuščajo nekaj svetlobe, obenem pa sončno svetlobo še vedno odbijajo od površine.
S spreminjanjem naklonskega kota lamel lahko namreč nadzorujemo količino svetlobe, s tem pa tudi raven zasebnosti v prostoru.
Največja in najpomembnejša prednost zunanjih žaluzij je zagotovo ta, da preprečujejo pregrevanje prostorov v notranjosti in tako omogočajo ohranjanje ugodne bivalne klime notranjih prostorov. To velja le za zunanje žaluzije, saj kovinske lamele sončno svetlobo odbijajo od površine in tako preprečujejo segrevanje okenskih stekel, ki bi sončno toploto prevajala v notranjost stavbe. Notranja senčila ne pomagajo, saj je sončna toplota že prešla skozi okno v notranji prostor in a segrela. Pravilno nameščene zunanje žaluzije bodo zadržale okoli 80 % sončne energije, kar v poletnem času bistveno prispeva k ohranjanju ugodnega bivalnega ugodja.
Nastavljiv naklonski kot žaluzij omogoča osvetljenost prostorov, a hkrati nudi zasebnost, saj lahko lamele obrnemo pod takšnim kotom, da preprečujejo poglede v notranjost.
Lamele zunanjih žaluzij so iz izjemno odporne in obstojne kovine (aluminija), obdelane in zaščite tako, da kljubuje še tako slabim vremenskim razmeram. Njihova toga struktura je vzdržljiva tudi v vetru, čeprav se ob izjemno močnem vetru priporoča dvig žaluzij, da ne bi poškodovale okenskih stekel. Sicer pa zunanje žaluzije okna ščitijo pred točo in dežjem in tako prispevajo k njihovi boljši ohranjenosti.
Tako z zunanjimi kot z notranjimi žaluzijami lahko uspešno preprečimo bleščanje delovnih površin, kar je še posebej pomembno, če delamo z računalniki. Bleščanje namreč povzroči slabe kontraste ekrana in neberljivost vsebine, prav tako pa je moteče, če beremo ali pišemo, saj nas začnejo boleti oči.
Notranje žaluzije so stavbno pohištvo, s katerim lahko uspešno zatemnimo prostor in preprečimo bleščanje. Treba pa se je zavedati, da so notranja senčila precej neuporabna, če govorimo o preprečevanju pregrevanja notranjih prostorov. Če zunanje žaluzije preprečijo prehod 80 – 85 % sončne toplote in bistveno prispevajo k hlajenju notranjih prostorov, je ta odstotek pri notranjih le okrog 15 %. Notranje žaluzije torej ne morejo biti namenjena preprečevanju pregrevanja prostorov, saj je njihov prispevek zanemarljiv. Problematična je predvsem lokacija notranjih senčil, saj se – kot pove že ime – nahajajo na notranji strani okna, kar pomeni, da je vsa sončna toplota že prešla iz zunanjosti v notranjost skozi okenska stekla.
Če primerjamo zunanje žaluzije in rolete, obstaja nekaj ključnih razlik. Prva je zatemnitev prostora, ki je pri roletah bistveno boljša kot pri žaluzijah. Zunanje žaluzije namreč nimajo možnosti popolnega stika posameznih lamel, kar pomeni, da bo nekaj svetlobe vedno prešlo v notranji prostor. To je tudi poglaviten razlog, zakaj se tisti, ki so navajeni spanja v popolnoma zatemnjenem prostoru, raje odločijo za nakup rolet, čeprav obstaja alternativna rešitev popolne zatemnitve tudi z zunanjimi žaluzijami – uporabimo lahko zunanje žaluzije v kombinaciji z notranjimi zavesami ali screeni.
Rolete imajo še eno prednost pred zunanjimi žaluzijami – izberemo lahko protivlomne, ki jih ni mogoče dvigniti, ko so spuščene, medtem ko pri zunanjih žaluzijah takšne možnosti ni.
Vendar pa imajo rolete ključno pomanjkljivost, saj v veliko manjši meri preprečujejo pregrevanje prostora kot ga zunanje žaluzije. Razlog tiči v materialu. Zunanje žaluzije imajo kovinske lamele, ki sončno svetlobo dobesedno odbijejo od svoje površine, medtem ko so rolete največkrat plastične in sončne svetlobe ne odbijajo.
Nenazadnje pa je treba poudariti, da so zunanje žaluzije vizualno lepše in bolj estetske od rolet. Rolete so zelo poln in zaprt element, ki precej spremeni podobo vaše hiše, medtem ko žaluzije delujejo lahkotnejše in manj vplivajo na celostno podobo fasade objekta.
Načeloma poznamo dve vrsti vgradnje zunanjih žaluzij – podometno in nadometno oziroma vgradnjo z nevidno in vidno roletno škatlo. Kateri način izbrati, je odvisno predvsem od vaših estetskih kriterijev in od možnosti, ki jih ponuja sama zasnova objekta. V vse sisteme vgradnje zunanjih žaluzij je mogoče vgraditi komarnik oziroma mrežo proti komarjem, ki se upravlja neodvisno od upravljanja žaluzij in je nameščena na notranjo stran, torej bližje steklu.
Sistem zunanjih žaluzij je sestavljen iz standardnih lamel, upravljalnega mehanizma (elektromotor ali ročno upravljanje), nosilcev, vodil in podometne maske.
Zunanje žaluzije se lahko montirajo na vsak objekt, ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejši, obstoječi objekt. Se pa moramo v primeru obstoječega objekta zavedati, da smo precej omejeni z načinom vgradnje, saj je fasada objekta že zaključena. V poštev pride nadometna vgradnja zunanjih senčil, kar pomeni, da se nad okna vgradi vidna roletno omarico, kamor se senčila pospravijo, ko so dvignjena. Lahko se zgodi, da bo škatla deloma prekrila okensko steklo, saj ni nujno, da se bo skladala z velikostjo vgrajenih okenskih okvirjev, vendar pa to ne bi smelo biti pretirano moteče.
Sistem je videti podobno kot škatla za navadne rolete, montira pa se v podboj okna ali kar neposredno na fasado. Pri tem načinu izvedbe je zelo pomembna izbira barve škatle, ki se mora čim bolj zliti z okenskimi okvirji, zato da ne moti celostne podobe objekta. Odločite se lahko za kovinsko ali plastično roletno škatlo, pri čemer se je treba zavedati, da je plastična veliko manj obstojna in na svetlobi zaradi UV žarkov postopoma zbledi.
Če gradite nov objekt, vam vsekakor priporočamo podometni način vgradnje zunanjih žaluzij. Prednost tega sistema je v inteligentnem konceptu, ki omogoča montažo celotnega sistema hkrati. Podometni način montaže zunanjih žaluzij preprosto povedano pomeni, da se škatlo, kamor se senčila zlagajo, skrije v fasado in je zato na fasadi objekta popolnoma nevidna. Vgradnja je relativno enostavna. Škatla in zunanja senčila se vgradijo po montaži oken, a pred izdelavo fasade.
Za podometno izvedbo je potrebno v fasadi predhodno načrtovati zob, zato da lahko škatlo »pospravimo« vanj in jo tako popolnoma skrijemo.
Podometne žaluzije predvidevajo vgradnjo po montaži oken, a pred izdelavo fasade, zato je ta tip zunanjih žaluzij najprimernejši za novogradnje, ki omogočajo načrtovanje vnaprej. Pri tej vrsti vgradnje se maska žaluzij povsem skrije za fasado, zato ta s strani ni vidna oz. je vidna zanemarljivo malo, zaradi česar je to odlična rešitev za vse, ki ne želijo z masko žaluzij skaziti zunanjega izgleda objekta.
omogočajo različne stopnje prepuščanja svetlobe, prav tako lahko za vsak element žaluzij (lamele, maska, vodila itd.) izberete poljubno barvo, ki najbolje dopolnjuje izgled vašega objekta. Pred samim naročilom priporočamo, da temeljito preverite barv lamel, saj lahko prihaja do odstopanj pri prikazu na zaslonu. Tudi pri podometnih žaluzijah je vgradnja komarnika možna oz. cela priporočljiva, saj s tem povečate funkcionalnost celotnega sistema, na velikost oz. vidnost sistema pa to ne vpliva, saj se komarnik enostavno zloži v omarico žaluzij.
Zunanje žaluzije lahko opravljamo ročno s pregibnim ročajem in pogonsko palico. To je lahko zelo zamudno opravilo, če imamo v hiši veliko steklenih površin, saj moramo vsako žaluzijo dvigniti ročno. Ročno upravljanje žaluzij pa je odlična izbira za obstoječe objekte, saj ne zahtevajo poseganja v stene in novih električnih inštalacij. Investicija je zato nižja, kot če bi se odločili za senčila z elektromotorjem.
Drugi možen način upravljanja zunanjih senčil je elektronsko upravljanje z električni motorjem, pri čemer lahko senčila upravljamo ali z daljincem ali s stikali, lahko pa se odločimo tudi za kombinacijo obojega. Tak sistem upravljanja je zelo preprost, saj s pritiskom na en gumb doseže, da se spustijo ali dvignejo vse žaluzije v enem prostoru, lahko pa se seveda dvigne tudi posamezna žaluzija. Elektronsko upravljanje je lahko organizirano preko individualnega in/ali centralnega krmiljenja.
Elektronsko krmiljenje ponuja tudi možnost upravljanja preko pametnih inštalacij. Pametne inštalacije omogočajo upravljanje žaluzij na daljavo, kar pomeni, da jih lahko po potrebi upravljate tudi iz službe. Prav tako omogočajo avtomatsko prilagajanje senčil glede na sončno svetlobo, kar pomeni, da se senčila sama spustijo, ko začne pripekati sonce in kasneje tudi sama dvignejo. Omenjeni sistem pa omogoča še mnogo drugih nastavitev, npr. avtomatsko spuščanje zunanjih žaluzij ob točno določeni uri, ko se približuje čas za spanje itd.
Cena za zunanje žaluzije je najbolj odvisna od načina vgradnje in sistema upravljanja žaluzij. Jasno je, da je ročno upravljanje cenejše od zunanjih žaluzij z elektromotorjem. Še bolj pa na ceno vpliva način izvedbe, predvsem če gre za stari, obstoječi objekt. V tem primeru bi bila podometna vgradnja nerazumno draga, saj bi morali posegati v fasado in konstrukcijo hiše, samo zato da bi skrili roletno škatlo, kar je popolnoma nesmiselno. V tem primeru se je veliko bolj priporočljivo odločiti za nadometno, vidno vgradnjo. Če pa gre za novogradnjo, je relativno vseeno in podometna vgradnja ne predstavlja izrazito višjega stroška, saj se detajl vgradnje načrtuje vnaprej, že v fazi priprave projekta za izvedbo, na podlagi katerega se nato izdela fasada in konstrukcija objekta. Na ceno žaluzij nekoliko vpliva tudi oblika lamel, čeprav je razlika minimalna.
Cene za podometne z izoliranimi aluminijastimi omaricami in ALU lamelami s širino do 40 mm in z ročnim upravljanjem se gibajo med 130 in 180 EUR/m2. Če želimo žaluzije upravljati z elektromotorjem, je cena približno 20 % višja. Če želimo vzpostaviti sistem pametnih inštalacij, katerih del so tudi zunanje žaluzije, je treba prišteti še stroške projektiranja in izvedbe električnih inštalacij. Ker je ta strošek precejšen, svetujemo, da se zanj odločite le, če načrtujete novogradnjo, ne pa, če gre za obstoječi objekt.
Mojmojster.net, pomagamo pri oceni investicije in izboru izvajalca za vaš Dom
Žaluzije
Pozdravljen.
Potrebujem menjavo notranjih žaluzij. Mere za okna cca 60×100cm.
LP
180 € do 300 €
Zunanje žaluzije in komarniki
Pozdravljeni,
potrebujem žaluzije in komarnike:
11 kom. 135x100 cm+3 komarniki, 4 kom. 135x120 cm+ 4 komarniki, 3 kom. 200x80 cm, 2 kom. 80x60 cm, 2 kom. 120x100 cm.
Lp
4050 € do 6750 €
Zunanje žaluzije
Pozdravljeni,
potrebujem zunanje žaluzije z montažo. Dimenzije oken so približno: 80x179, 165x170, 90x170, 120x140, 60x220.
LP
1170 € do 1950 €