Za ceno obnove starih oken je potrebno upoštevati čas, ki ga vložimo v barvanje in predpripravo ter ceno elementov, ki jih potrebujemo za uspešno sanacijo lesenega stavbnega pohištva. Cena litra barve oz. laka namenjenega obnovi lesenih oken se razlikuje od proizvajalca do proizvajalca. Koliko barve ali laka bomo potrebovali je odvisno koliko želimo zaščititi stavbno pohištvo. Cena prenove starih lesenih oken z montažo dvoslojnega termopana, vgradnje tesnil in kitanja, glajenja in barvanja oken stane okoli 100-150 EUR/m2.
Komu zaupati obnovo oken? Uporabite obrazec spodaj in pošljite povpraševanje ustreznim in ocenjenim ponudnikom za obnovo oken vaši okolici. Brezplačno in nezavezujoče!
vaša količina
enota
Okvirna cena
vaša cena
Cena za 2x - dvakratno pleskanje okenskih okvirjev z barvo za les na sintetični osnovi z predhodno odstranitvijo obstoječe barve, kitanjem in brušenjem. Okna so dimenzij 100 x 140 cm.
Mojmojster je vodilna gradbena platforma in skupnost z več kot 384 173 uporabniki, ki so podali že 76 938 ocen in izkušenj z izvajalci. Tako lahko najlažje do dobrih izvajalcev pridete tudi vi. Preizkusite nas in pošljite brezplačno povpraševanje.
Okna niso zgolj odprtina v steni, skozi katero v prostor pronicata svetloba in svež zrak. Okna nam omogočajo pogled ven, na okolico, da se povežemo z naravo. Omogočajo, da so naši notranji prostori čez dan osvetljeni.Z odpiranjem oken lahko notranje prostore prezračimo. Ščitijo nas pred zunanjimi vplivi okolice. Skratka, okna so pomembna za naše udobno bivanje. Okna pa odločilno vplivajo tudi na izgled stavbe in notranjih prostorov. Najlepša okna so lesena. Še posebej pri spomeniško zaščitenih stavbah so originalna lesena okna obvezna in jih ne smemo zamenjati s PVC ali aluminijastimi okni.Obnova lesenih oken je veliko cenejša kot nabava novih oken. Z obnovo starih oken pa lahko dosežemo skoraj enako energijsko učinkovitost, kot jo dosegajo nova okna.
Če živite v hiši, ki je spada pod spomeniško zaščito potem vam zakon nalaga, da ne smete spreminjati njenega videza ali posameznih elementov, iz katerih je zgrajena. To med drugim pomeni, da lesenega stavbnega pohištva ni dovoljeno zamenjati s kovinskim ali PVC, ne glede na to v kako slabem stanju je. Dovoljeno pa je objekt funkcionalno usposobiti za bivanje. To vključuje obnovo ali zamenjavo vodovodnih, kanalizacijskih in električnih inštalacij ter sistemov za ogrevanje in hlajenje prostorov. Eden od pomembnih dejavnikov pri prilagoditvi vsakega bivalnega prostora za sodobno bivanje je njegova energetska učinkovitost.
Za energetsko učinkovitost katerekoli stavbe je zelo pomembno stanje stavbnega pohištva in fasade. Tu pa v celotno zgodbo vstopi obnova lesenih oken. Objekti, za katere gre v takih primerih, so bili zgrajeni pred 50 ali več leti, ko je bil način gradnje drugačen in so bila okna večinoma izdelana iz tankih lesenih ali kovinskih profilov z enoslojnim steklom. Danes takšna okna ne dosegajo več sodobnih standardov in jih je treba obnoviti ali zamenjati saj je ogrevanje, hlajenje in vzdrževanje takšnega objekta potratno.
Po drugi strani pa, tudi če ne gre za zaščitene objekte, obstajajo preprosto stavbe, ki bi jim z vgradnjo drugih vrst oken popolnoma spremenili videz – preprosto povedano, postale bi strašno grde, kar se žal dogaja. Ni malo starih hiš, zgrajenih v tradicionalnem slogu iz opeke ali lesa z belimi plastičnimi okni, ki prav neprijetno izstopajo in kvarijo izgled celotne stavbe.
Obnova lesenih oken zahteva kar nekaj odločitev. Najprej morate določiti obseg dela, torej vrsto, velikost in število oken. Nadalje morate določiti rok izvedbe. Ko boste natančno poznali vse te podrobnosti, lahko začnete iskati izvajalca, torej ponudnika storitev. Teh je na trgu kar nekaj, zato predlagamo, da se obrnete na nas, saj sodelujemo samo z zanesljivimi podjetji in obrtniki. Na naši spletni strani lahko tudi preverite reference in prejšne ponudbe izvajalcev ter komentarje njihovih strank.
Najstarejše vrste lesenih oken so pravzaprav obrtniški izdelki, izdelani večinoma ročno in individualno iz masivnega lesa hrasta, jelke, bora ali smreke s pomočjo starih vrst lepila. Minimalno kovinsko okovje je samo na vogalih, mehanizma za odpiranje ni, razen preproste kljuke. Takšna okna so običajno izdelana iz tankih okvirjev in enoslojnega, navadnega stekla. Če imate doma takšna okna, je jasno, da so energijsko popolnoma neučinkovita, saj komajda tesnijo in na njih zlahka nastaja in se zadržuje kondenz, okoli njih pa se razmnožuje plesen.
Druga, nekoliko mlajša, vrsta lesenih oken, so tista iz sredine prejšnjega stoletja, ko se je začela njihova tovarniška proizvodnja pri nas. Nekateri od teh modelov so zelo privlačni, kakovostni in dolgotrajni, izdelani pa so tudi iz najboljših vrst lesa za ta namen. Vsekakor pa gre poudariti, da je les plemenit material in kot tak izjemen za vsak bivalni prostor, saj že sam po sebi vpliva na uravnavanje toplote in vlage v notranjih prostorih. Takšnih nikakor ne smemo zavreči - obnova lesenih oken nam bo precej podaljšala njihovo življensko.
Tovrstno okno je pravzaprav »dvoje v enem«. Na zunanji strani je aluminijast okvir, ki je zelo odporen na vse vremenske vplive in spremembe, vzdržljiv in dolgotrajen. Na notranji strani je lesen okvir, ki poudarja toplino in intimnost v prostoru ter za katerega se z veseljem odloči večina notranjih oblikovalcev. Seveda pa so ti materiali, ne glede na to, kako vzdržljivi so, zaradi zunanjih dejavnikov, ki so jim izpostavljeni, podvrženi propadanju in potrebujejo poleg rednega vzdrževanja tudi redno obnavljanje.
Okna iz kombinacije lepljenega lesa in steklenih vlaken so izdelki najnovejše generacije. Večinoma jih imenujemo »okenski sistemi«, ker to v resnici tudi so – imajo zelo zapletene mehanizme za odpiranje, zapiranje in premikanje ter so pogosto povezani s sistemom za upravljanje pametnega doma. Tudi pri teh modelih je notranji okvir iz lesa, zunanji pa iz steklenih vlaken. Steklena vlakna niso nov material – že desetletja se uporabljajo v ladjedelništvu, avtomobilski industriji in za različne elemente gradbenih konstrukcij –, vendar se za izdelavo mizarskih elementov uporabljajo šele od nedavnega, zahvaljujoč inovacijam v tehnikah izdelave in tehnologiji materialov. Steklena vlakna so odporna na vlago, vročino, mraz in UV žarke, zato so idealen material za zunanje dele oken. Z estetskega vidika je njihova najbolj zaželena lastnost ta, da so lahko videti kot les, tako da je okno z obeh strani videti skoraj enako. Seveda je po določenem času potrebna tudi obnova lesenih oken s steklenimi vlakni .
Ne glede na to, iz katere vrste lesa in na kakšen način so okna izdelana, se mora vsaka obnova lesenih oken začeti s čiščenjem. Iz okenskih okvirjev lahko vsa okenska krila snamete naenkrat ali enega za drugim, odvisno od tega, koliko ljudi dela in kakšna orodja in opremo uporabljajo. Pri demontaži z okni ravnamo previdno, saj obstaja nevarnost skritih poškodb, ki s prostim očesom niso vidne in lahko povzročijo večjo škodo. Ko so okenska krila odstranjena, se lahko sz njih odstrani steklo ali pa tudi ne, odvisno od tehnike, s katero se dela na njih, in od tega, ali bodo nadgrajena ali ne. Okenski okvirji običajno ostanejo v lsteni, lahko pa jih tudi demontiramo za temeljito popravilo. Na koncu z oken odstranimo tudi okovje, mehanizme in kljuke. Posebej jih očistimo in namažemo, če jih bomo vrnili na okna.
Demontaži sledi temeljito čiščenje in pranje delov oknen, da odstranimo vse nečistoče, ki so se nabrale skozi leta. Ko je prvi sloj odstranjen, je čas za brušenje. Brušenje je tako rekoč najpomembnejši del obnove lesenih oken. Izvajati ga je treba zelo previdno in strokovno, da se odstranijo vse stare plasti laka in barve do »zdravega materiala«. Brušenje poteka z električnim brusilnikom ali ročno z drobnozrnatim brusnim papirjem. Za vogale in težko dostopna mesta bo zagotovo potrebno ročno brušenje.
Na koncu pripravljalnih del je treba okenske okvirje še enkrat oprati in očistiti prahu in žagovine, ki se je nabrala ob brušenju. Če opazite problematične dele, torej točke, ki jih je treba še malo pobrusiti, to vsekakor naredite in vse še enkrat očistite.
Ko je površina lesa čista, gladka in suha, preide obnova lesenih oken v drugo fazo. Ta del je pomemben tudi zato, ker bosta od njegove uspešnosti odvisna kakovost in trajnost obnovljenih oken. Najprej se na očiščen les nanese lesni kit za popravilo razpok, udrtin ali drugih vrst poškodb. Cilj je zapolniti in izravnati vsa problematična področjaKit nanesemo na tanko in ga pustimo sušiti vsaj 24 ur. Zatem ponovimo fugiranje in brušenje, če je to potrebno, ter ponovno počakamo, da se posuši. Vsekakor si preberite navodila proizvajalca na embalaži in ostala navodila ter jih upoštevajte, da bo končni rezultat čim boljši.
Prvi zaščitni premaz, ki jih nanesemo na obnovljen les je insekticid in fungicid. Sledijo tako imenovani temeljni premazi - osnovni ali podlak. So brezbarvni in če želite pustiti naravno barvo lesa, ga lahko nadalje lužite ali lakirate. V nasprotnem primeru pa se nanese barva po vaši izbiri, običajno v dveh slojih. Med nanosom vsakega sloja je treba počakati vsaj 24 ur, da se dobro posuši. V nasprotnem primeru se bodo plasti barve postale lepljive in bo treba vse znova zbrusiti.
Ponudnikov in proizvajalcev najrazličnejših vrst temeljnih premazov, barv in lužil je na trgu nešteto, zato priporočamo, da se o izbiri posvetujete s strokovnjakom. Cena je zagotovo zelo pomemben dejavnik pri vsakem nakupu, a ne pozabite, da gre za dolgoletno naložbo, torej za delo, ki se ga ne lotimo pogosto, zato izbirajte previdno. Pri sami izbiri barve bodite pozorni na to, da se toni skladajo z izgledom fasade ter notranjih prostorov, saj so okna največji in najbolj opazni element zunaj in znotraj.
Energetska učinkovitost stanovanja ali hiše, v kateri živite, je zelo pomembna iz treh razlogov: ker velik del svojega časa preživite v svojem domu, to nikakor ne sme predstavljati tveganja za vaše zdravje, drugič -stroški vzdrževanja morajo biti taki. da si jih lahko privoščite in tretjič - tudi negativni vplivi na okolje naj bodo minimalni.
Lesena okna izpolnjujejo vsaj dva izmed danih pogojev – so iz naravnega materiala in zato najboljša za mikroklimo ter nimajo negativnega vpliva na zunanjo okolje. Ostaja še vprašanje stroškov. Z ustrezno strokovno obnovo in popravilom starih lesenih oken dobite okna, ki bodo imela enake fizikalne lastnosti kot nova in bodo zdržala dvakrat dlje. Odločitev je tako na dlani!
Zahvaljujoč sodobni industrijski proizvodnji barv in lakov, danes obstajajo sredstva, izdelki za zaščito in izboljšavo stavbnega pohištva v vseh pogledih. Tako bodo nova – in pravzaprav tudi stara lesena okna – ne samo lepša, ampak tudi vzdržljivejša. To se nanaša predvsem na izboljšave okvirja, nova stekla in silikonska tesnila. Z vgradnjo novega izuma - PVC profila - v star lesen okvir se praktično pridobi okvir, v katerega lahko vgradimo toplotnoizolativna, nizkoemisijska stekla najnovejše generacije, zaradi česar je celotno okno toplotno in zvočno učinkovitejše. Montažo se zaključi s silikonskimi tesnili, ki zagotavljajo popolno neprepustnost stekla in okvirja. S tem praktično preprečimo nastajanje toplotnih mostov, ki so največji povzročitelj toplotnih izgub.
Po kakovostni obnovi lesenih oken si seveda želite, da bi čim dlje ostala taka in da bi se vam povrnil vloženi čas in denar. Zato morate v nadaljevanju poskrbeti tudi za redno čiščenje in vzdrževanje lesenih oken. Les je zahteven in občutljiv material, ki ga ne moremo kar prepustiti samemu sebi, kot lahko storimo z aluminijastim ali PVC stavbnim pohištvom.
Redno umivanje in čiščenje zunanjosti in notranjosti oken je nekaj samoumevnega, vendar morate pri tem upoštevati navodila proizvajalca, čigar izdelki so bili uporabljeni pri obnovi. Vsaka vrsta premaza, barve ali laka ima določen rok trajanja in jih je treba obnavljati vsakih nekaj let. Tistiena fasadni strani pogosteje kot tiste na notranji, kar je logično, saj so veliko bolj obremenjeni s spremenljivimi dejavniki okolja. Upoštevajte torej specifikacije proizvajalcev in njihova navodila in vaša okna bodo dolga leta sijala kot nova.
Obnova lesenih oken je neprimerno cenejša rešitev od zamenjave oz. nabave novih oken. Enojna okna z enojnim steklom lahko pomladite in obnovite tako, da zamenjate zasteklitev z izolacijsko oz. energijsko učinkovito. Obenem popravite in obnovite tudi okovja in zamenjajte tesnila. Pri škatlastih ali dvojnih oknih zamenjajte stara notranja stekla z energijsko učinkovitimi, pri vezanih oknih pa naj vam pomaga mizar. Z njimi je več dela - krila se spoji tako, da so okna enojna, v ležišče zunanje šipe pa se vgradi dvojno termopan steklo.
Naj bo energijsko učinkovita zasteklitev dvojna ali trojna? Dvojna učinkovita zasteklitev v večini primerov najbolj primerna, saj dvojno steklo spušča v stavbo več svetlobe in energije sonca kot trojno. Čeprav so toplotne izgube dvojnega stekla večje kot trojnega, je energijska bilanca razlike dobitkov in izgub pozitivna, razen, če so okna orientirana proti severu. Dvojno steklo je tudi lažje od trojnega, kar je bolje za stara okna, ki jih ni dobro preveč obremeniti.
*Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 3,6%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.
Mojmojster.net, pomagamo pri oceni investicije in izboru izvajalca za vaš Dom
Obnova/popravilo PVC oken in balkonskih vrat
Pozdravljeni,
iščem izvajalca za obnovo pvc oken in balkonskih vrat:
4 okna in 2 vrata
Okna:
150x165 cm (enokrilna)
265x165 cm (dvokrilna)
150x165 cm (enokrilna)
120x165 cm (enokrilna)
Vrata:
2x 80x245 cm
Ponekod so pokvarjena vodila, zatikajo se kljuke. Potrebno je odstraniti stare žaluzije.
Hvala, lp
360 € do 600 €
Obnova lesenih oken
Pozdravljeni,
potrebna je obnova (kitanje, barvanje) 10 oken + 2 balkonska vrata.
Hvala, lp
630 € do 1050 €
Obnova lesenih oken
Pozdravljeni,
potrebujem obnova 2 lesenih oken:
97x125 cm
100x177 cm.
Prilagam sliki oken.
Hvala, lp
360 € do 600 €
Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!