Bauhaus je bila modernistična umetnostna šola ustanovljena po prvi svetovni vojni v Nemčiji. Namen šole je bil združevati umetnost, arhitekturo, industrijsko oblikovanje, na abstrakten geometričen način. Bauhaus se je zavzemal za enake pogoje oblikovalcev, arhitektov in umetnikov. Trudili so se ohranjati specializirana znanja, ki so pomembna za projektiranje, inženiring in gradnjo s poudarkom na obrti in dovršeni izdelavi. Nauki Bauhausa niso ostali samo v Evropi, ampak so se razširili v ZDA in drugod.
Zanimiva dejstva o BauhausuBauhaus se je zavzemal za preprost praktičen dizajn predmetov in prostorov za vsakdanjo rabo. Sledili so modernističnemu nauku, da »oblika sledi funkciji« Velik poudarek je bil namenjen oblikovanju posameznih predmetov. V začetnem obdobju je gibanje doživelo velik posmeh zaradi nenavadnih idej in odmika od tradicije. Podporniki Bauhausa so se zavzemali za projektiranje predmetov, objektov in komunikacij, ki bodo široko dostopne vsem, ne glede na družbeni sloj.
Pomembni projekti BauhausaSTOL WASSILY (B3) – Marcel Breuer
Stol je nastal izpod rok Marcela Breuerja, vajenca na šoli Bauhaus. Navdih zanj je našel v okvirju kolesa. Pod vplivom konstruktivističnih teorij je klasičen klubski stol zmanjšal za osnovne elemente in ravnine.
DELAVSKO NASELJE V DESSAU – študentje Bauhausa, idejna zasnova: George Much, vodja projekta: Hanner Meyer
Hiše so imele ravne strehe, bile so izjemno ulitarne (brez nepotrebnega luksuza) iz vnaprej pripravljenih konstrukcijskih prefabriciranih elementov. Njihova velika prednost je bila hitrost izgradnje in enostavno vzdrževanje.
OTROŠKA ZIBELKA – Peter Keler
Sestavljena je iz preprostih oblik primarnih barv (rumena, rdeča in modra). Barvna izbira jasno in glasno opozarja na barvno paleto Bauhausa.
ŠAH – Josef Hartwig
Šahovski elementi izdelan iz minimalnih linij krogov in kvadratov. Težnja za nastanek takšne izvedbe šahovskih elementov je v prilagajanju igre za moderno dobo. Želja je bila odpraviti vse verske in monarhične simbole, ki se običajno uporabljajo v šahovskih figurah.
STOL BRNO – Mies van der Rohe
Predstavlja Bauhausovo načelo zmanjševanja predmetov na njihove osnovne elemente. Zasnova temelji na ideji, da ni potrebno, da ima stol štiri noge in je lahko grajen v konzolnem stilu.
SVETILKA MT8 – William Wagenfeld in Carl Jakob Jucker
Temelji na načelu, da oblika sledi funkciji. S krožnim dnom, cilindrično osjo in sferičnim odtenkom ima svetloba preprosto geometrijsko obliko, ki je časovno in materialno zelo ekonomična.
KLJUKA ZA VRATA – Walter Gropius
Velja za najbolj komercialno uspešen izdelek Bauhausa. Kljuka za vrata se je začela masovno proizvajati leta 1923.