V nadaljevanju:
1. Izkopi za hišo
Izkop gradbene jame za hišo je eden izmed pomembnejših delov v začetni fazi gradnje objekta. Gradbeno jamo je potrebno pripraviti kakovostno, da se prepreči sesutje. V grobem ločimo široke in ozke izkope. Široke izkope uporabljamo pri gradnji podkletenih objektov, ozke izkope pa uporabljamo zgolj za temeljenje objektov ali kanalske jarke.
Ne glede na vrsto izkopa je potrebno vedno začeti kopati s strani, ki je najbolj oddaljena od dovozne poti. Pri izkopu je potrebno paziti, da je na razpolago dovolj prostora za odvoz in nalaganje izkopanega materiala.
2. Nasipavanje za hišo
Pogosto je potrebno pri temeljenju izboljšati tla na katerih bo temeljil objekt. To izvajamo s pripravo peščeno-prodnate ali gramozne blazine/tamponske blazine. Teren je za nasipanje potrebno ustrezno pripraviti. Temeljna tla izkopljemo do ustrezne globine, poravnamo dno gradbene jame in ga utrdimo z valjanjem. Pred nasutjem tampona na tla gradbene jame položimo polipropilensko plast, ki preprečuje mešanje zemljine z novo nasutim tamponom. Sledi nasipanje tampona 25-30 cm (prodec ali drobljenec 0-65 mm). Tampon je potrebno zvaljati in statično utrditi. Število plasti tamponske blazine je odvisno od lastnosti temeljnih tal.
3. Zemeljska dela - cena
Med zemeljska dela prištevamo tudi pripravo terena za komunalne priključke. Cena zemeljskih del se razlikuje glede na velikost objekta in značilnosti tal. V kolikor so tla kamnita ali močvirnata je potrebno v kvalitetno pripravo gradbene jame vložiti več časa in materiala. Cena za izkop je v povprečju odšteti 40 €/m2 objekta. Nikakor ne pozabite, upoštevati tudi zunanjih faktorjev, kot je oddaljenost od lokacije izkopa do kamnoloma.