V nadaljevanju:
1. Stenska konstrukcija
Stenska konstrukcija je poglavitnega pomena za vašo hišo. Ima dve funkciji, nosilnost in toplotno izolativnost. Nosilnost vam bo izračunal statik, v praksi pa velja pravilo, da za klasično steno debeline cca. 20cm moramo zagotoviti vertikalne vezi vsake 4,5m. Prav tako je potrebno izvesti preklade nad vsemi odprtinami. Toplotno prevodnost pa določa PURES, pravilnik o učinkoviti rabi energije in vam jo bo določil izračun gradbene fizike. Tukaj pa kar hitro pridemo do vprašanja, kater material dobiti. V praksi obstaja pravilo, da je ceneje zgraditi tanjši zid in toplotno prevodnost kompenzirati z dodatno izolacijo.
2. Opeka
Opeka je preizkušeni material, ki ga za gradnjo uporabljamo že tisočletja. Njena proizvodnja in vgradnja se ni bistveno spremenila. Vgrajujemo jo ročno in za to ne potrebujemo mehanizacije. Od modularne opeke na stari in novi modul, ki je stvar preteklosti se je razvil zidak z utori. Ta zidak ima glineno satovje, ki mu bistveno poveča toplotno upornost. Tehnološko dovršene so brušene opeke, ki se lepijo s poliuretanskim lepilom. Opeke je mogoče naročiti v različnih debelinah, 38 cm, 30 cm, 25 cm, 20cm, za predelne stene pa se uporabljajo opeke debeline 10cm. Koeficient toplotne prevodnosti je nizek, za 38cm lambda = 0,139., za 20cm lambda=0,33 W/mK.
Cene se za modul opeke debeline 20cm se za m3 gibljejo okrog 60eur, tanjši moduli, debeline 10cm pa so nekoliko dražji, okrog 100eur.
Zelo pomembno je, da ste pozorni tudi na statično trdnost. Svetujemo vam nakup opeke iz slovenske, nemške ali avstrijske opekarne. Nikakor ne nasedajte nizkim cenam nepreverjenih proizvajalcev!
3. Plinobeton, porobeton
Plinbeton ali porobeton, ki ga pogovorno imenujemo kar siporex, je na našem tržišču prisoten že nekaj let. V osnovi gre za maso peska, apna, cementa in mavca, v katero z visokim tlakom vbrizgajo zrak. V zidaku je zato veliko homogeno razporejenih ujetih zračnih mehurčkov, kar mu povečuje toplotno izolativnost. Enako kot pri opeki je material zdravju prijazen in okolju neškodljiv.
Prednost porobetona je v njegovi enostavni obdelavi. Zidake, ki so na obeh straneh opremljeni s peresom lepimo z tankoslojno lepilno malto. Prednost je tudi v izvedbi instalacij, saj zaradi homogenosti zidaka lahko enostavno izvedemo utore za kanale, kable in cevi. Manjša pomanjkljivost je v krhkosti, ki se odpravi z zaključno obdelavo. Ljudje zaradi poroznosti probetonu pripisujejo tudi večjo vpojnost, kaj pa ne drži, saj ima porobeton v nekaterih primerih nižji kapilarni vlek kot opeka.
Porobeton lahko nabavimo v zidnih blokih, ploščah in tudi suhih prekladah. Debeline zidnih blokov so med 20, 25 in 30cm, toplotna prevodnost pa je zelo nizka, giblje se med 0,096 in 0,12 W/mK.
4. Betonski zidaki
Betonski zidaki so izdelani iz posebnega betona z visoko nosilnostjo. Uporabljajo se za izvedbo kleti v stanovanjskih hišah in za izvedbo vertikalnih vezi. Celična struktura zidakov je manj gosta, ponavadi v izvedbi med 6 in 12 celicami. Prednost betonskih zidakov je v natančni izvedbi, saj se za to uporabi kalup. Taki zidake je mogoče položiti na »fugo«, pri čemer nam ni treba uporabiti fasadnega ometa.
5. Opažni zidaki
Poleg klasičnih rešitev pa so že nekaj let na tržišču novi materiali in tehnologije. Klasične zidake marsikje zamenjujejo opažni zidaki. Ena izmed rešitev je vlaknocementni opažni zidak. Lesna vlakna, povezana s cementom so odličen naravni material za gradnjo. Imajo namreč vgrajen CO2, ki so ga drevesa vsrkala iz ozračja. Prednost vlaknocementnih zidakov je v hitri in izredno enostavni vgradnji, ki poceni investicijo. Zidovi so paroprepustni, zato vaša hiša diha. Cena zunanjih zidakov je sicer za 40% višja od notranjih.
Zanimiva alternativa klasični gradnji so opažni zidaki iz stiropora ali druge trde pene. Sistem gradnje je praktično obrnjen ga glavo. Zidake, ki imajo utore in vozliče, zlagamo kot »lego« kocke. Zidaki so votli, na notranji strani so tanjši, na zunanji pa debelejši. V votli del vstavimo armaturo in ulijemo beton. Tako ne potrebujemo dragega in zamudnega razopažanja, saj je zidak sam zase opaž.
Viri
- Novi pravilnik o učinkoviti rabi energije, http://varcevanje-energije.si/zakonodaja-pravilniki-gradnja/novi-pravilnik-o-ucinkoviti-rabi-energije.html
- Priročnik gradbene fizike, http://www.ee.fs.uni-lj.si/GradbenaFizika/vajeGF_2014_gradivo.pdf
-Goriške opekarne, http://www.go-opekarne.si/mma_bin.php?id=2012031514504031
-Wienerberger, http://www.wienerberger.si/zidovje/katalog-proizvodov/porotherm-dryfix.sistem/porotherm-20/50-profi.html?lpi=1239401325356
- Rimljan Opekarna, http://www.rimljan.si/pr_opeka.asp
- Test kapilarnega dviga, Ytong, http://www.ytong.si/si/content/novice_2450.php
- Xella, http://www.ytong.si/#_sub1772
-Betonski zidaki Jadranka, http://www.jadranka.si/betonski_zidaki.html
-Lesnocementni opažni zidaki, IsoSpan, http://www.isospan.eu/cms/front_content.php?changelang=5
-Stiroporni opažni zidaki, Variant Hous, http://www.variant-haus-group.de/eu/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=37