1. Definicija prizidka
Prizidek kot novi objekt spada v odredbi o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje med nezahteven gradbeni objekt, če njegova površina ne presega 25 m2. V to kategorijo spadajo recimo lopa, uta, nadstrešek, letna kuhinja, manjša savna, manjši zimski vrt, vetrolov in podobni dodatni prostori. Prizidek je po zakonu definiran kot stavba manjših dimenzij v pritlični oz. enoetažni izvedbi, ki je konstrukcijsko povezana oz. prislonjena k obstoječi stavbi.
2. Ali potrebujem gradbeno dovoljenje za prizidek?
Prizidek hiše se smatra kot dozidava - novogradnja, zato je za njega potrebno obvezno pridobiti pravnomočno gradbeno dovoljenje. Prizidek k hiši, ki bo služil bivanju uporabnikov, se po zakonu o graditvi objektov, kot vsak drugi objekt namenjen prebivanju, uvršča med nezahtevne gradbene objekte, za katere lahko gradbeno dovoljenje pridobimo le s projektom za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD), katerega izdela odgovorni projektant ali arhitekt.
Pravnomočno gradbeno dovoljenje torej potrebujemo v vsakem primeru, kjer gre za gradnjo novega objekta, kamor spada prizidava (dozidava) in nadzidava, in pri kateri se spremeni zunanja oblika prvotnega objekta. Pravnomočno gradbeno dovoljenje vam izda pristojna upravna enota.
3. Primer iz prakse
Za konec smo navedli primer iz prakse, kjer želi investitor k obstoječi stanovanjski hiši prizidati samostojno enoto v smislu prizidane sobe v velikosti 20 m2, ki se bo uporabljala kot zimska/letna kuhinja, imela pa bo teraso na zgornji plošči, pokrito s streho.
V uredbi o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje je določena enoetažna izvedba kot pogoj, da je majhno stavbo kot dopolnitev že obstoječe stavbe mogoče šteti za enostaven ali nezahteven objekt. Enoetažna izvedba stavbe po veljavnih predpisih pomeni, da je strop istočasno že streha stavbe. V primeru, da pa ima objekt stropno ploščo, ki istočasno ni tudi streha stavbe, gre za dvoetažni objekt. Prav tako ne gre za enoetažni objekt, če strop objekta, ki je istočasno streha stavbe, ni izključno v funkciji strehe, ampak se uporablja kot etaža v druge namene, kot terasa. Ne glede na izbrano varianto, se prizidek uvršča med nezahtevne objekte, za katere je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje na podlagi izdelanega projekta.
vir: www.mop.gov.si