V nadaljevanju:
1. Pravi ali nepravi jasmin?
Na svetu je več kot 200 vrst jasmina. Skupno vsem vrstam je, da gre za grmišča, ki so najpogosteje plezalci. V Sloveniji jasmin imenujemo rastlino z belim cvetjem, katere pravo ime je skobotovec, torej gre za nepravi jasmin. Jasmini so si različni, njihova nega in čas cvetenja se razlikujejo od vrste do vrste. Na splošno pa velja, da gre za nezahtevne rastline. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj o vrstah jasmina.
2. Beli jasmin
To je klasičen, običajen jasmin, širše znan tudi kot beli jasmin (Jasminum officinale). Velja za staro vrsto jasmina, katerega točen izvor ni poznan, vsekakor pa prihaja iz Azije. Cveti pozno pomladi in zgodaj poleti. Ima značilne majhne bele cvetove, ki oddajajo zelo intenziven vonj. Odporen je na hladno zimo.
3. Zimski jamin oz. zimzeleni jasmin
Velja za zimzeleni jasmin (Jasminum polyanthum), ki cveti pozimi. Njegovi cvetovi so nežno rožnate ali bele barve. Cvetovi so veliki v obliki grozdov. Zimski jasmin brez težav spleza do 2,5 m v višino. V hladnejših predelih Slovenije je na mraz delno odporna le ta vrsta jasmina.
4. Spomladanski jasmin
Znan kot spomladanski jasmin (Jasminum primulinum). To je rastlina s plezalnimi stebri. Cveti od spomladi do zgodnega poletja z belimi ali rumenimi cvetovi. Cvetovi so nežno dišeči. Je odličen plezalec in zraste v višino do 10 m.
5. Jasmin - grm
Glede na raznolikost in velikost rastline se jasmin prideluje kot okrasno rastlino na prostem (na vrtu) ali se goji v cvetličnih lončkih kot okrasno rastlino za stanovanje. Skobotovec je priljubljena dišeča grmovnica, ki se uporablja tudi za žive mej.
6. Jasmin - roža
Jasmin lahko posadimo tudi kot lončnico. Postavimo jo na sončno lego in redno zalivamo. Brez opore bo lončnica viseča, lahko pa jo tudi napeljemo na oporo.
7. Jasmin - plezalka
Ker nepravi jasmin za rast potrebuje oporo, najbolje uspeva kot plezalka. Nepravi jasmin se goji na prostem, za okrasitev sten, lahko se ga uporablja tudi kot pergolo. Jasmin na prostem potrebuje oporo za svojo rast. Jasmin raste zelo hitro, za svojo rast ne potrebuje posebne nege, paziti je le potrebno, da bo površina tal iz katerih jasmin raste vedno vlažna.
8. Jasmin - sadike
Nepravi jasmini uspevajo v vseh vrstah zemlje, na sončni ali v polsenčni legi. Razmnožujemo jih s semeni ali s podtaknjenci avgusta, v toplejših krajih pa sredi zime, da se izognemo suši. Sadike jasmina dobite v večini vrtnarij.
9. Obrezovanje jasmina
Obrezovanje jasmina je potrebno v začetku pomladi, da spodbudite cvetenje. Če jasmin raste kot pergola, ga je potrebo redno obrezovati in skrbeti za obliko. Za rezanje jasmina ne potrebujemo nobenega posebnega orodja, dovolj so običajne vrtnarske škarje, ki so namenjene obrezovanju rastlin. Pod jasminom običajno ne raste nič. Redno čiščenje listov jasmina, ki se nahajajo po zelenici okrog jasmina je priporočljivo. V nasprotnem primeru bodo odpadni listi jasmina začeli razpadati, posledično pa se bo na zelenici pojavljal mah.