V nadaljevanju:
1. Kapa za dimnik - za kaj se uporablja?
Poleg dodatne estetske vrednosti vašemu dimniku, ima kapa za dimnik še številne druge naloge in je pomembna komponenta v celotnem dimniškem sistemu. Razlogi, ki govorijo v prid uporabe dimniške kape so naslednji: dimniška kapa učinkovita poveča celotni vlek dimnika, lahko deluje s pomočjo vetra ali v kombinaciji z električnim pogonom, preprečuje dostop vlage v odprtino dimnika, minimalno ščiti dimnik pred dežjem tudi na zunanji strani, absolutno izboljša izgorevanje, edinstven sistem dimniške kape omogoča preprost dostop do samega dimnika, dimniška kapa je primerna za vse vrste goriv, poleg vsega naštetega pa dimniško kapo odlikuje dolga življenjska doba, seveda če je kvalitetno izvedena in izdelana iz kakovostnih materialov.
Dimniška kapa kot taka je vsekakor priporočljiva za vse vrste dimnikov, tudi recimo na tistih, ki so v uporabi le občasno. Dimniki imajo ponavadi različne dimenzije, zato so dimniške kape običajno izdelano po meri oz. naročilu.
2. Vrste dimniških kap
Na trgu je veliko število različnih tipov dimniških kap, ne glede na tip dimniške kape pa se je smotrno odločiti za dimniško kapo z ustreznim CE certifikatom, ki je izdelana v skladu z evropsko zakonodajo. Le tako boste prepričani, da vam bo dimniška kapa služila več let in bo opravljala svojo vlogo v dimniškem sistemu kvalitetno.
Na splošno delimo dimniške kape na dve primarni skupini, in sicer vrtljive dimniške kape (dimniške kape z vrtljivo glavo) in statične dimniške kape. Katera je prava dimniška kapa za boljši vlek?
2.1 Vrtljiva dimniška kapa
Za vrtljive dimniške kape je značilno, da vsebujejo posebne zaščitene kroglične ležaje, kateri se nahajajo znotraj kape. Na ta način ne pride do škripanja in do zaustavitve dimniške kape. Vrtljiva dimniška kapa je običajno izdelana iz inoxa - nerjavečega jekla različnih debelin, ki je odporno na dim in kislino.
- Rotowent dimniška kapa
Dimniška kapa Rotowent na dinamičen način uporablja moč in hitrost vetra, na račun katerega se bistveno izboljša vlek celotnega dimnika, obenem pa onemogoča vetru potiskanje dima nazaj v dimniško odprtino. Dimniška kapa se vedno samodejno postavi v nasprotni smeri pihanja vetra.
Ta vrsta dimniške kape je primerna za različne vrste dimnikov in načine ogrevanja ter je izredno odporna na zelo visoke temperature.
- Turbowent dimniška kapa
Vrteča Turbowent dimniška kapa prav tako na dinamične način uporablja silo vetra, s katerim se povečuje vlek dimnika. Turbina te vrste dimniške kape se vedno vrti v isto smer, ne glede na smer vetra in njegovo moč. Turbowent sistem je bolj primeren pri ogrevanju na plinska in tekoča goriva ali za prezračevanje.
2.2 Statične dimniške kape proti vetru
Na tržišču je na voljo veliko različnih tipov statičnih dimniških kap. Omenili bomo dva pogosta tipa statičnih dimniških kap - H tip dimniške kape proti vetru in dimniška kapa v obliki valja.
- H statična dimniška kapa
Statična dimniška kapa tipa H uporablja dinamično moč vetra, s pomočjo katerega se dvigne vlek dimnika. Kapa tako ustvari razliko v pritisku, rezultat tega pa je dvigovanje zraka. Največkrat uporabljen material je nerjaveče jeklo.
- statična dimniška kapa v obliki valja
Drugi pogosto uporabljen tip statične dimniške kape je v obliki valja, ki prav tako uporablja dinamično moč vetra in s tem povečuje vlek dimnika. Material je nerjaveče jeklo, na voljo pa je ogromno različnih premerov, ki so primerni za vse vrste dimnikov.
3. Montaža dimniške kape
Ker imajo vse dimne kape pritrditveni komplet in se po dimenzijah prilegajo dimni cevi, je montaža dimniške kape izredno enostavna. Kadarkoli jo lahko tudi odmontirate in zamenjate. Še največjo težavo in nevarnost predstavlja delo na veliki višini, zato se montaže dimne kape ne lotevajte sami, brez ustrezne zaščitne opreme.
4. Cena dimniške kape
Cena dimniške kape je odvisna od velikosti/premera dimniške cevi, materiala, proizvajalca in podobnih dejavnikov. Srednja cena za povprečno dimniško kapo iz nerjavečega jekla je do 100 €, cene pa lahko dosegajo vrednost tudi čez 200 €.