V nadaljevanju:
1. Ocena stanja
Ste kupili stanovanje, ga podedovali ali pa že nekaj časa živite v njem in je potrebno obnove? Najprej je potrebno ugotoviti, v kakšnem stanju je stanovanje in kaj vse bo potrebno prenoviti. Pri tem se pogleda okna, inštalacije, tlake, parket, stene, pohištvo. Ugotovi se tudi napake, kot je npr. pojavljanje plesni v kotih in vzroke zanje. Stanovanje se izmeri, nariše tloris in opiše stanje posameznih delov. Za to lahko poiščete tudi strokovanjaka, gradbenika ali ahitekta, ki vam pomaga predvsem tudi v naslednjem koraku.
2. Ideja za prenovo stanovanja
Po oceni stanja je smiselno narediti celovit načrt-vizijo, kaj s stanovanjem želite! Ljudje se pogosto prenove lotevamo po manjših kosih, predvsem zaradi denarja, včasih tudi časa. Tako se enkrat zamenja parket, naslednjič okna, potem prenovi kopalnica itd. Možna je seveda tudi celovita prenova. Ne glede na to ali se prenove lotevate po kosih ali v celoti, pa je zelo priporočljivo, da že v začetku veste, kaj želite na koncu doseči! Nato se lahko z vsakim korakom približate tej končni ideji.
3. Načrti stanovanja in vizualizacije stanovanja
Svojo idejo prelijte na papir, pri tem vam lahko pomaga tudi arhitekt. Ob načrtih vam ta lahko izdela tudi vizualizacije končnega izgleda posameznih prostorov, svetuje pri izbiri materialov in pohištva. Predvsem pa pride prav, če se odločite za preurejanje tlorisa in morda prebijanje ali odstranitev sten. V večstanovanjskih objektih je pri tem potrebna ocena strokovnjaka, saj je nujno ugotoviti, ali gre za nosilne stene ali ne. Pri nosilnih stenah namreč niso dovoljeni nobeni posegi, pri drugih pa je potrebno oceniti vpliv na statično trdnost objekta.
4. Popis del za adaptacijo stanovanja in materiala
Ko je ideja dorečena, se naredi popis potrebnih del in materiala za obnovo. Popis naredi gradbenik, arhitekt ali izvajalec. Pri tem je potrebno določiti predvsem vrsto in kvaliteto materialov, ki lahko zelo variira. Dober popis del vam omogoči pridobitev primerljivih ponudb posameznih izvajalcev in lažjo oceno stroškov. Cena za popis del stane zanemarljivo malo (100-200 eur) lahko pa vam veliko prihrani.
Če se projekta prenova lotevate sami, bodite pozorni predvsem na faznost. Ločite groba gradbena dela od obrtniških del in finalizacije. Dela preprosto razdelite na »umazana« in »čista«. Parket torej položimo na koncu, tudi za pleskarskimi deli.
Posebej se je treba posvetiti vodovodnim in električnim inštalacijam. Če želimo imeti lep dom, moramo celovito premisliti o vseh stikalih in priključkih. Vsako kasnejše spreminjanje nas bo drago stalo, lahko pa uničimo tudi talne in stenske obloge.
5. Cena prenove stanovanja?
Na koncu se seveda vse vrti okoli cene. Ta je odvisna od količine posegov, vrste in kakovosti vgrajenih materialov in še česa. Za celovito prenovo z zamenjavo pohištva vred se cena pri manj kakovostnih materialih začne pri 400 eur/m2 in se nato giblje do 600 eur/m2 in več. Če želite pomoč arhitekta vas bo ta stal nekje 15eur/m2, pri večjih površinah pa še manj, kar je zanemarljivo v primerjavi s ceno celotne prenove, lahko pa vam prihrani veliko časa in denarja, rezultat pa bo tudi vizualno veliko boljši.
6. Povzetek
Prenove se lotite premišljeno, najprej ocenite stanje, nato izdelajte vizijo, kakšno želite da je stanovanje na koncu. Določite tlorise, izgled in cenovni rang materialov ter z dobrim popisom del pridobite ponudbo izvajalca z referencami. Arhitekt vam lahko pri tem veliko pomaga. Tako si lahko prihranite veliko časa in denarja ter popravaljanja raznih napak. Na koncu se vselite v dom ukrojen po vaši meri.
Če vas zanima cena prenove, arhitekt za prenovo stanovanja ali izvajalci za prenovo stanovanja, se obrnite na Moj Mojster in pomagali vam bomo.