V nadaljevanju:
1. Najprimernejši parket za talno gretje
Pred izbiro ustrezne vrste parketa se je vsekakor dobro posvetovati z izbranim proizvajalcem, ki vam bo znal svetovati glede prave izbire parketa za talno gretje.
2. Dimenzije parketa za talno gretje
3. Parket za talno gretje: na kaj je treba biti pozoren?
3.1 Idealna temperatura talnega gretja
3.2 Skrb za parket za talno gretje po koncu polaganja
Dnevno priporočeno nihanje temperatura tal ne sme biti višje od 3 °C na dan, temperatura talne površine pa nikakor ne sme presegati 27 °C.
4. Gotovi parket za talno gretje
4.1 Kaj je gotovi parket za talno gretje
Gotovi parketi so parketi, narejeni po "sendvič" sistemu. To pomeni, da so sestavljeni iz več plasti: spodnjih plasti iz vezane plošče (to je lahko brezov, smrekov, hrastov les ali hdf plošča) in iz zgornje, zaključne plasti iz masivnega lesa. Gotovi parket za talno gretje ni masiven parket, saj je masivna le zgornja plast, ima pa vseeno vse kvalitete takšnega parketa, kot sta videz in dotik. Njegova največja prednost pred masivo je v ceni, saj je gotovi parket nekajkrat cenejši od masivnega.
Vrhnja plast je debela od 1 - 5 mm, pri čemer gotovi parket za talno gretje z vrhnjo plastjo 1-2 mm štejemo kot ekonomičnega (slabše kakovosti), gotovi parket od 3-5 mm pa kot profesionalnega.
4.2 Najboljši gotovi parket za talno gretje
Najboljši gotovi parket je parket, katerega spodnja plast je sestavljena iz vezane plošče brezovega lesa. Žal je tak parket dražji od drugih gotovih parketov za približno 30 %, a zagotavlja boljšo prevodnost toplote v prostor. Poleg tipa lesa je pomembno, da je gotovi parket za talno gretje dovolj tanek, da lahko toplota prehaja skozenj (les je namreč naravni izolator). Idealna debelina, ki nudi največje bivalno ugodje, trajnost in obstojnost, obenem pa dober prenos toplote, je dvoslojni gotovi parket za talno gretje.
5. Cena za parket za talno gretje
Nasvet strokovnjaka iz podjetja KRTKI storitveno podjetje d.o.o. Kako ustrezno pripravimo podlago na polaganje parketa? Katero lepilo uporabljate za polaganje parketa? Pred polaganjem parketa je treba biti pozoren na marsikatere dejavnike. Podlaga mora najprej imeti izvedeno hidroizolacijo, če pa je pod estrihom položeno še talno gretje, je treba upoštevati še protokol za izsuševanje. Največja dovoljena vlažnost cementnega tlaka je 2 % v primeru talnega ogrevanja pa 1,8 %, parket pa naj vsebuje maksimalno 9 % +/- 2 % vlage. Poleg prej omenjenih zahtev mora biti tlak raven, trden, brez razpok in očiščen. V prostoru mora biti minimalna temperatura prostora 18 stopinj, v tleh pa 15 stopinj. Za klasični parket večjih dimenzij, lam parket, končni in eksotični parket se uporablja dvokomponentno poliuretansko lepilo. V primeru lamelnega in klasičnega parketa manjših dimenzij pa se priporoča uporaba disperzijskega lepila. Pri polaganju je treba paziti na ustrezen razmik od sten – 1 do 1,5 cm. Kakšni so postopki po položitvi parketa? Ko je parket položen, se po njem ne sme hoditi vsaj 24 ur, da ne obremenjujemo površine. Če smo uporabili dvokomponentno poliuretansko lepilo, naj parket miruje vsaj 3-5 dni, če pa smo pod parket nanesli disperzijsko lepilo, pa je čas mirovanja parketa cca. 14 dni. Prostor je v naslednjih dneh nujno treba zaščititi pred vdorom dodatne vlage, temperatura prostora pa naj se giba med 15 in 25 stopinj. |