V nadaljevanju:
1.1 Bomo morali spremeniti namembnost zemljišča, kako je s predkupno pravico občine?
Najprej nas mora zanimati, ali je zemljišče, ki ga nameravamo kupiti, sploh zazidljivo. Zazidljivost zemljišča določa Občinski podrobni prostorski načrt ali OPPN. Preverimo ga lahko na dva načina. Nekoliko daljši način je, da se obrnemo na občino in vložimo Vlogo za spremembo namembnosti je predmet prostorskega akta, ki se po Zakonu o urejanju prostora imenuje Prostorski red.
Zazidljivost zemljišča pa lahko preverimo tudi na PISU ali iObčini, kamor je vpisanih večina slovenskih občin. S klikom na parcelo ali iskanjem po parcelni številki lahko preverite te in številne druge informacije, s tem, da izdelate poročilo o parceli.
Če je vaše zemljišče ni zazidljivo in je klasificirano kot kmetijsko zemljišče, to ureja Zakon o kmetijskih zemljiščih. V nekaterih primerih ima občina lahko predkupno pravico. Če želite zemljišču spremeniti namembnost iz kmetijskega v zazidljivo, lahko pri občini vložite predlog za spremembo. Za tem boste morali plačati tudi odškodnino, ki je odvisna od bonitete zemljišča in vas bo stala nekaj tisoč EUR.
1.2 Je zemljišče vpisano v zemljiško knjigo?
Ali je zemljišče, ki ga nameravate kupiti, vpisano v zemljiško knjigo, je pomemben podatek. Zemljiška knjiga je namreč javna listina, kjer so dostopni podatki o pravicah lastnikov na nepremičninah kot na primer lastninska pravica, hipoteka, zemljiški dolg, služnostna pravica,…
Če je zemljišče vpisano v zemljiško knjigo, potem za vas ni nobenih težav. Na izpisu iz zemljiške knjige lahko preverite veliko pomembnih informacij o zemljišču. Za vas je pomembno, ali so urejene služnostne pravice, če so za zemljišče izdane predkupne pravice, obremenitve ali hipoteka. Prav tako lahko preverite vse v zvezi z aktualnim lastništvom zemljišča.
Izpis iz zemljiške knjige lahko naročite, hitrejši postopek pa lahko izvedete kar na spletu. Najprej se registrirate na https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html , potrdite geslo, vpišete parcelno številko in naročite izpis.
V primeru, da zemljišče, ki ga nameravate kupiti, ni vpisano v zemljiško knjigo, vam nakup odsvetujemo, razen v primeru, da se lastnik zaveže, da bo jo pred nakupom vpisal.
1.3 Dostop do zemljišča in služnostna pot
Pred nakupom zemljišča se pozanimajte, ali je to dostopno iz javne poti in ali ima urejene služnostne poti. Služnostna pot je nujna, saj brez nje ne morate dostopati do vašega zemljišča. Da bi se izognili sosedskim sporom, lahko preverite, ali ima parcele urejene služnostne poti. To lahko storite za podlagi pregleda podatkov v zemljiški knjigi (4), kjer se lahko za dostop do podatkov brezplačno registrirate.
Če ima zemljišče v zemljiški knjigi vpisano služnostno pravico, vam je ne bo potrebno urejati. V nasprotnem primeru se morete z lastniki zemljišča, po katerih bi potekala služnostna pot, formalno dogovoriti in služnost vpisati v zemljiško knjigo.
1.4 Komunalna opremljenost parcele
Preverite tudi komunalno opremljenost. Ali je na parceli priključek za vodovod in kanalizacijo? Je potrebno kanale speljati po drugih parcelah? Kako daleč je električno in telekomunikacijsko omrežje? Če je parcela komunalno opremljena, pomeni, da ima minimalno priključek na javno električno omrežje, priključek za vodovod in kanalizacijo in dostop do javne občinske ceste.
To preverite tudi tako, da v portalu iObčina (2) poiščete vašo parcelo, zgoraj izberete »tematike« in vključite karte kot so »energetika«, »komunala«, »promet« in pregledate oddaljenost omrežij. Če parcela ni komunalno opremljena, boste morali financirati tudi izvedbo komunalnih vodov do roba parcele.
1.5 Komunalni prispevek
Komunalni prispevek nas kot bodoče lastnike parcele zavezuje, da plačamo del stroškov, ki jih je imela občina z izgradnjo komunalnega omrežja. Odvisen je predvsem od vaše parcele in velikosti objekta. Pri prodajalcu se pozanimajte, ali je prispevek že plačan. V primeru, da ni, se za okvirne stroške nujno pozanimajte pri vaši občini, saj stroški komunalnega prispevka lahko znašajo od 4.000 pa vse do 30.000 EUR. Višino določa Pravilnik o merilih za odmero komunalnega prispevka (6), ki ga mora izdati vsaka občina. Pri vaši občini se pozanimajte, kje so objavili pravilnik. Čeprav je izračun precej kompliciran in vsebuje precej vrednosti, se vam splača potruditi. Z svojim izračunom lahko celo znižate ceno komunalnega prispevka.
MojMojster
Vas zanima več? Pokličite nas na 040 145 800.
Viri:
-(1) GURS: http://www.geoprostor.net/PisoPortal/vstopi.aspx
-(2) iObčina: http://www.iobcina.si/iobcina2/
-(3) UrbInfo: http://urbinfo.gis.ljubljana.si/web/profile.aspx?id=MOL_Urbanizem@Ljubljana
-(4) PISO: http://www.geoprostor.net/PisoPortal/vstopi.aspx
-(5) Zemljiška knjiga: https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html
-(6) Komunalni prispevek: http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r09/predpis_NAVO69.html
-(7) Zakon o nepremičninskem posredovanju: http://www.mzip.gov.si/fileadmin/mzip.gov.si/pageuploads/zakonodaja/nepremicnine/nepremicninsko_posredovanje_precisceno.pdf
-(8) Zemljiška knjiga: http://www.sodisce.si/javne_knjige/zemljiska_knjiga/