1. KDAJ JE POTREBEN NAČRT ORGANIZACIJE IN UREDITVE GRADBIŠČA?
Načrt organizacije in ureditve gradbišča je nujen v primerih, ko se na isti lokaciji oz. gradbeni parceli hkrati gradijo trije ali več manj zahtevnih objektov ali v primeru, ko se gradnja izvaja v neposredni bližini lokacij, kjer se nahajajo letališče, pristanišče, cestni promet, železniški promet, podzemni ali nadzemni vodi objektov, ki spadajo pod gospodarsko javno infrastrukturo (kanalizacija, vodovod, plinovod, električno omrežje, toplovod in podobno). V teh primerih je s pomočjo načrta organizacije in ureditve gradbišča potrebno skupaj z gradnjo omogočiti nemoten promet in nemoteno obratovanje komunalne infrastrukture. V primeru, da gradnja spada v eno izmed prej omenjenih področij oz. izjem, je načrt ureditve in organizacije gradbišča obvezen, ne glede na to, ali gre za zahtevno ali manj zahtevno gradnjo objekta.
2. IZDELAVA NAČRTA ORGANIZACIJE IN UREDITVE GRADBIŠČA
Načrt ureditve gradbišča izdela izvajalec, ki ga določi oz. izbere investitor. Načrt organizacije in ureditve gradbišča mora biti izdelan v skladu s predpisi in projektom, na podlagi katerega se je izdalo gradbeno dovoljenje. Načrt ureditve gradbišča se mora prav tako ujemati z varnostnim načrtom, če je le-ta predpisan.
Podatki, ki so zajeti v načrtu ureditve gradbišča zajemajo komunikacijske poti na samem gradbišču, priključke gradbišča na javno infrastrukturo (elektrika, vodovod, dovoz na javno cesto in podobno), podatke o skladiščenju materiala, deponijah itd.. Načrt organizacije in ureditve za večja gradbišča mora vsebovati tudi podatke o garderobah in sanitarnih prostorih delavcev, pisarne za vodstvo gradbišča in podobno.
3. ZAVAROVANJE GRADBIŠČA
Vsako gradbišče je po zakonodaji potrebno pred pričetkom izvajanja del zavarovati, ne glede na to ali je za njega potreben načrt organizacije in ureditve ali sploh ne. Gradbišče se zavaruje z ograjo, s katero se prepreči fizični dostop do njega. V veliko primerih, se gradbišča zavarujejo z gradbenimi paneli, ki poleg dostopa preprečujejo tudi poglede na gradbišče. Za ograjo se največkrat uporablja armirana mreža, ki je pritrjena na količke. Najcenejša izmed vseh rešitev pa je posebna perforirana plastična folija, ki je največkrat v rdeči barvi in že od daleč opozarja na mesto gradnje. Perforirana plastična folija sicer ne more preprečiti fizičnega vdora na gradbišče, vsekakor pa prepreči in varuje posameznike v okolici, da le-ti ne bi pomotoma zašli na gradbišče in se poškodovali.