1. NAMEN GRADBENEGA DOVOLJENJA
Gradbeno dovoljenje izkazuje, da se na določenem območju dovoli gradnja, rekonstrukcija, nadomestna gradnja ali odstranitev objekta. Brez gradbenega dovoljenja je pričetek izvajanja del prepovedan.
Navedeni predpis pa izjemoma ne velja v primeru, ko gre za gradnjo enostavnega objekta. Za enostavni objekt ni potrebno pridobiti pravnomočno gradbeno dovoljenje, če je na voljo lokacijska informacija, ki potrjuje, da je gradnja v skladu z izvedbenim prostorskim aktom ter da je velikost, način gradnje, raba in odmik od sosednjih zemljišč v skladu z zakonom in vsemi predpisi. Za enostavni objekt, ki ga izvajalec postavi na objekt javne gospodarske infrastrukture ter je namenjen izvajanju gospodarske javne službe, pa ni potrebno ne pravnomočno gradbeno dovoljenje, kot tudi ne lokacijska informacija.
2. ZAHTEVA ZA IZDAJO GRADBENEGA DOVOLJENJA
Zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja vložimo pri pristojni upravni enoti tiste občine, v kateri leži zemljišče. Vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja se priloži dokazilo o lastništvu, lokacijska informacija, projekt gradbene dokumentacije, potrdilo o plačanih stroških za opremljanje stavbnega zemljišča, potrdilo o plačani odškodnini za spremembo namembnosti zemljišča, potrdilo o nosilnosti tal ter soglasja, katera se izdajo po predložitvi vseh dokazil o plačanih prispevkih. Sem spadajo kanalizacijsko in vodovodno soglasje, komunalno soglasje, energetsko soglasje, soglasje elektro podjetja, soglasje Telekoma, soglasje javne razsvetljave in druga soglasja.
3. IZDAJA GRADBENEGA DOVOLJENJA
Za izdajo gradbenega dovoljenja je zadolžena pristojna upravna enota, na območju kjer leži nepremičnina in na kateri se uveljavlja gradbena pravica. Gradbeno dovoljenje se izda za celoten objekt ali njegov določen del, ki pomeni tehnično in funkcionalno celoto in se ga zato da uporabljati kot samostojnega. Seveda je možna izdaja gradbenega dovoljenja za izvedbo posameznih del na objektu v primeru, ko gre za gradnjo objekta, ki sodi med gospodarsko javno infrastrukturo.
4. VELJAVNOST GRADBENEGA DOVOLJENJA
Kot vsako dovoljenje in drugi dokumenti, ima tudi gradbeno dovoljenje svoj rok uporabnosti. Gradbeno dovoljenje preneha veljati v primeru, ko investitor ne prične z gradnjo zaradi različnih razlogov. Če gre za zahtevni objekt preneha veljavnost gradbenega dovoljenja v treh letih po pravnomočnosti, v primeru manj zahtevnega objekta v roku dveh let po pravnomočnosti in v primeru enostavnega objekta v roku enega leta po pravnomočnosti. Pristojni upravni organ, ki je zadolžen za izdajo gradbenega dovoljenja, lahko na zahtevo stranke podaljša njegovo veljavnost za največ dve leti. Veljavnost gradbenega dovoljenja se podaljša z odločbo, ki je izdana v skrajšanem postopku s strani pristojnega upravnega organa.