1. KJE PRIDOBITI INFORMACIJO O DOVOLJENOSTI GRADNJE NA DOLOČENEM ZEMLJIŠČU?
Nakup parcele za gradnjo velja za celostni in kompleksni postopek, cilj katerega je zazidana in postavljena hiša, v kateri je primeren prostor za bivanje. Informacijo ali je na določenem zemljišču dovoljena gradnja objekta, je mogoče pridobiti na upravni enoti oz. upravnem organu, ki upravlja z območjem, na katerem bo ležala bodoča nepremičnina. Upravni organ izda lokacijsko informacijo za gradnjo, v kateri so zajeti vsi potrebni podatki.
2. ZEMLJIŠČE ZA GRADNJO
Potrebni dokumenti
Na nezazidanih zemljiščih, ki so namenjena za gradnjo javnega pomena ima predkupno pravico občina ali država. Pred sklenitvijo pogodbe je potrebno pridobiti potrdilo občine, da na zemljišču ni predkupne pravice. Za prodajo zazidljivih parcel, ki se nahajajo na območju posameznih katastrskih občin, je potrebno zraven prodajne pogodbe pridobiti še soglasje s strani Ministrstva za obrambo.
Lokacijska informacija
V lokacijski informaciji so navedeni podatki iz prostorskega izvedbenega načrta oz. lokacijske dokumentacije. Zraven so še navedeni urbanistični, arhitektonski, ureditveni, spomeniško-varstveni in drugi pogoji, katere je potrebno izpolniti pri nameravani gradnji ali bilo katerem drugem prostorskem posegu.
Namenska raba prostora
Potrdilo o namenski rabi vsebuje podatke o rabi prostora, lokacijske pogoje in druge pogoje, kot jih določajo občinski izvedbeni prostorski akti ter podatke o prostorskih ukrepih, ki veljajo za določeno območje. Potrdilo o namenski rabi prostora je občinski upravni organ dolžan izdati vsakemu posamezniku, ki to zahteva.
Predkupna pravica in postopki pred sklenitvijo pogodbe
Območje predkupne pravice na nepremičninah na celotnem območju poselitve in na območju obstoječih oz. predvidenih infrastrukturnih omrežij in objektov izven poselitvenih območij, lahko občina določi z odlokom. Zato mora pred sklenitvijo pogodbe lastnik nepremičnine na območju predkupne pravice pridobiti potrdilo občine, da ta ne njegovi nepremičnini ne bo uveljavljala predkupne pravice. Občina ima čas za izdajo potrdila 15 dni od vložitve zahteve, po preteku 15 dni se smatra, da občina ne uveljavlja predkupne pravice. V primeru, da občina potrdilo izda v 15 dneh in s tem uveljavlja predkupno pravico, ji mora prodajalec podati pisno ponudbo za prodajo nepremičnine, za katero ima občina spet 15 dni časa. Po preteku 15 dni se šteje, da občina ne bo kupila nepremičnine.
Prodajalec lahko v primeru, da občina ne uveljavlja predkupne pravice, proda nepremičnino drugi osebi, ko se je iztekel dogovorjeni rok iz prejšnjega člena, vendar pod enakimi pogoji, katere je sam ponudil občini.
Na koncu postopka notar overi podpis prodajalca na pogodbi tedaj, ko se prepriča, da je bil izveden predpisani postopek. V nasprotnem primeru je pogodba, sklenjena v nasprotju z določbami zakona, ki ureja prostor o predkupni pravici občine, zavržena in brezpredmetna.