1. Gradbeno dovoljenje
Preden se lotimo novogradnje, je osnova seveda pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje. Po zakonu o graditvi objektov – ZGO, je potrebno izdelati tudi projekt za izvedbo, ki ni obvezen brez razloga. PZI nam bo močno olajšal izbiro izvajalca in izvedbo, saj bomo določili vse detajle, preden se lotimo gradnje, izdelan pa bomo imeli tudi popis gradbenih in obrtniških del.
2. Gradbeni nadzornik
Pri izbiri izvajalca za gradnjo nam lahko veliko pomaga tudi gradbeni nadzornik. Pisali smo že o tem, da se ga ne splača najeti samo, da formalno zadostimo zakonu, saj nam gradbeni nadzornik lahko pomaga pri vseh vprašanjih, povezanih z gradnjo hiše. Svetujemo vam, da se odločite za t.i. vodenje projekta, kjer boste skupaj z nadzornikom pripravili razpise za posamezne gradbene in obrtniške faze in izbrali izvajalca na podlagi analize njihovih ponudb.
3. Popis del in projekt za izvedbo
Če ste naročili projekt za izvedbo, vam je popisovalec ali arhitekt izdelal popis gradbenih in obrtniških del. Popis del je ključni dokument, ki bo vam, predvsem pa izvajalcem, pomagal pri pripravi ponudb. Popis del je tudi je izjemno pomemben pri primerjavi izvedenega stanja in izračunanih količin pri končnem obračunu gradbenih del.
Brez popisa gradbeno obrtniških del vam večina izvajalcev ne bo mogla pripraviti ponudbe za gradnjo hiše. Če pa boste kljub temu zbrali ponudbe, ne bodo merodajne, saj bodo predstavljale le pavšalno oceno in vam bo izvajalec med gradnjo z aneksi k pogodbi lahko povišal stroške gradnje.
Potrebovali boste popis gradbenih del, popis obrtniških del, popis električnih in strojnih inštalacij.
4. Pridobivanje ponudb
Ko imate zbrane popise v Excell preglednici, se lahko lotite zbiranja ponudb za gradbena in obrtniška dela. Če oddate povpraševanje na MojMojster, vam bomo posredovali kontakte podjetij, ki so primerna za gradnjo vašega projekta glede na lokacijo, velikost in zahtevnost gradnje in vam prihranili veliko časa.
Pri tako velikem projektu, kot je gradnja, svetujemo, da se obrnete na okrog 5 podjetij in jih tudi osebno obiščete. S tem boste ponudbe dobili hitreje, hkrati pa boste spoznali tudi izvajalce.
Pri izbiri gradbenega izvajalca bodite pozorni na naslednje kriterije:
- kraj; iščite lokalno,
- reference; podjetje naj ima reference, podobne vašemu projektu,
- poslovanje; dlje časa, kot je gradbeno podjetje na trgu, bolj je zaupanja vredno
5. Analiza ponudb za gradnjo hiše
Prvo pravilo pri primerjavi ponudb za novogradnjo je, da ne nasedate najnižji ceni. Predvsem je treba najprej preveriti, kaj izvajalci dejansko ponujajo.
Ko boste zbrali ponudbe, naj bodo v elektronski obliki, jih združite v eni preglednici. Tako lahko primerjate posamezne postavke in vidite, kje določena gradbena dela po ceni odstopajo od ostalih. Izvajalce, ki so za določene sklope podali zelo visoke ali nizke cene, pozovite, da pojasnijo posamezne dele ponudbe. Na ta način se bodo ponujene cene gradbenih podjetij izenačile. Izstopajoče drage ali poceni ponudbe izločite. Cena gradnje do 3. gradbene faze ne sme presegati 400 EUR za klasično zasnovano hišo ali pasti pod 300 EUR.
6. Izbira izvajalca
Dva izbrana izvajalca za gradnjo hiše povabite na sestanek. Pogovorite se o tem, kake so specifike njihovega dela. Vprašajte jih, kako bi izvedli določene detajle, da preverite njihovo strokovnost. Vaša odločitev naj bo kombinacija subjektivne presoje in primerjave kriterijev, ki smo jih zapisali. Pa srečno gradnjo!
Nasvet strokovnjaka iz podjetja ENGIRIA d.o.o.
Širom celotne Slovenije ste prepoznavni kot specializirano gradbeno podjetje. Katere dejavnosti opravljate?
Investitorjem nudimo izvedbo novogradenj (stanovanjske hiše, naselja, tudi poslovni objekti), rekonstrukcij, adaptacij in fasaderskih del. Za vse vrste gradbenih storitev imamo visoko usposobljen kader, ki skrbi za nemoten potek dejavnosti in investitorju zagotavlja učinkovito in kakovostno izvedbo vseh del.
Kako se lotite gradnje hiše? Kaj vse je potrebno za pričetek gradnje?
Preden sploh začnemo z dejanskimi gradbenimi deli na parceli, je predhodno potrebnih kar nekaj korakov. Redosled gre takole: investitor mora imeti v lasti seveda parcelo, kjer s strani občine pridobi lokacijsko informacijo. Lokacijska informacija je prvi osnovni dokument, ki ga potrebuje projektant/arhitekt, da se loti izdelave celotne projektne dokumentacije. Za pričetek gradnje objekta je tako potrebna celotna projektna dokumentacije in natančen popis vseh gradbeno-obrtniški del.
Pričetek gradnje zaznamuje izkop gradbene jame in postavitev temeljne plošče. Nato sledi postavitev konstrukcije vseh etaž in medetažne plošče, 3. gradbena faza se zaključi s komplet izvedbo krovsko-kleparskih del. Objekt je tako pod streho.
Nadalje po fazah sledi vgradnja stavbnega pohištva (okna, vrata), napeljava vodovoda, elektrike in ostalih strojnih inštalacij, čemur sledijo zaključna gradbena dela zunaj (fasada) in znotraj (estrihi, suhomontaža, pleskanje, talne obloge). g. Kristjan, ENGIRIA d.o.o.
|