Posebej pomembno je vedeti, katere kurilne naprave bomo priključili na dimnik, saj nekateri materiali niso primerni za plin ali olje. Prav tako pa niso vsi sistemi narejeni za podtlak, torej kadar kurimo trda goriva, ali nadtlak kadar se ogrevamo na plin ali olje. Klasični ali zidani dimnik vedno bolj zamenjujejo „LAS“ sistemi, ki jim lahko rečemo tudi montažni dimniki. Te sestavljajo sistemski elementi, ki omogočajo hitro vgradnjo in so primerni za sanacije ali novogradnje dimnika.
1. Materiali dimniške tuljave
Tuljave za dimnik so ključni element dimnika. Dimni plini namreč močno segrejejo stene tuljave, občasno pa lahko pride do vžiga saj in katrana, temperature se takrat dvignejo tudi na 1000 stopinj C. Starejše izvedbe tuljav so imele pravokotni presek, kar je povzročalo nastajanje vrtincev in nabiranje saj, moderne izvedbe pa imajo v celoti okrogel presek. Večinoma se uporabljajo šamotne in keramične tuljave, za katere se je uveljavil izraz t.i. tehnična keramika.
Šamotna tuljava ima debelino med 2 in 3 cm, njena dolžina pa se giblje okrog 30 cm. Ponavadi se šamotna tuljava uporablja za novogradnjo dimnika, saj je potrebno tuljave med seboj dobro spajati, kar je pri sanaciji starega dimnika težje izvedljivo.
Keramične tuljave so bistveno tanjše, debele okrog 1 cm, njena dolžina pa doseže tudi 150 cm. Keramične tuljave se običajno uporabljajo kot del dimniškega sistema, skupaj z izolacijo in zunanjo inox cevjo. Takšne tuljave sicer dražje, vendar jih lahko uporabljamo za vse vrste goriv.
2. Obložni elementi in dimniška kapa
Večinoma je govora o dimniškem sistemu v hiši, zelo pomemben pa je tudi del dimnika, ki je nad streho. Dimniški element, ki gleda iz hiše, je izpostavljen vremenskim razmeram in je zato močno obremenjen temperaturnim nihanjem, vlagi in vetru. Pomembna je izbira kakovostnega obložnega elementa, ki zaključi dimnik in ga varuje pred vremenskimi vplivi.
Obložni elementi so narejeni iz odpornih negorljivih materialov, večinoma so to betonske plošče s steklenimi vlakni. Take plošče so lahke in vodoodporne, zato je njihova vgradnja enostavna in hitra. Dimniški zaključki ali dimniške kape so finalni elementi dimnika. Izbiramo lahko med tipiziranimi betonskimi različicami ali variantami iz nerjaveče –
inox pločevine. Kapo sestavlja reža za dovod zraka v obliki konusnega zaključka dimniške cevi in krovne plošče, pod katero se v dimnik preko reže dovaja zrak. Betonske dimniške kape se uporabljajo pri zidanih dimnikih, za montažne dimnike pri enodružinskih hišah, večjih in gospodarskih objektih pa se običajno uporabi inox dimniški zaključek.
Sodobni zidani dimniki imajo do 30 let garancije. Vir: Schiedel. www.schiedel.si