Toplotna črpalka zrak-voda za gretje in hlajenje
Najpogosteje se uprablja toplotna črpalka zrak-voda. To pomeni, da za segrevanje vode koristi toploto zunanjega zraka. Območje delovanja toplotne črpalke je med + 5 do + 35°C, kar torej pomeni, da lahko učinkovito grejemo, kadar je zrak toplejši od 5°C ali hladimo kadar je hladnejši od 35°C.
Seveda pa je mogoče uporabiti tudi druge vire toplote, ki jih črpamo iz podtalnice z vrtinami, iz zemlje s posebnim sistemom cevi ali iz sončne energije. Taki sistemi so kompleksnejši, večkrat pa potrebujemo tudi soglasje ARSO.
Toplotno črpalko namestimo v prostor z kar se da visoko temperaturo zraka, priporočljivo na podstrešje, v shrambo ali tudi klet.
Kakšno toplotno črpalko potrebujemo smo za gretje sanitarne vode?
Povprečna družina s štirimi člani porabi na dan med 200 do 300 litrov tople sanitarne vode. Temperatura tople sanitarne vode je navadno okrog 50 °C. Da lahko segrejemo tako količino vode pri tej temparaturi, ponavadi potrebujemo 10 do 14 kWh energije. Tolpotna črpalka deluje lahko tudi tako, da prostoru odvzame od 6 do 8 kWh energije in to energijo porabi za gretje vode. Prostor, kjer se toplotna črpalka nahaja, se zato ohladi za 3 do 5 °C. S tem se je znižala temperatura kleti na raven, ki je primerna za živila, sanitarna voda pa se je segrela.
Taki sistemi so manjši in tudi manj pogosti.
Kakšno toplotno črpalko potrebujemo za segrevanje prostorov in vode?
Ogrevanje celotne hiše pa za toplotno črpalko postavlja druge zahteve po energiji. Ponavadi toplotno črpalko povežemo z s talnim, stenskim ali stropnim gretjem-hlajenjem. To pomeni, da je potrebna višja temperatura - temperaturni nivo - in sicer med 50 in 60 °C. S tem je grelno število toplotne črpalke nižje. Sistem potrebuje tudi hranilnik toplote, poleg nje pa sistem sestavlja tudi obtočna črpalka za sanitarno vodo in drugi elementi.
Pri izvedbi moramo biti pazljivi, da sta tokokroga za gretje sanitarne vode in ogretje prostorov izvedena ločeno, da v poletnem času topla sanitarna voda ne greje vode za hlajenje in obratno.
Kakšno toplotno črpalko potrebujem, če želim prezračevanje in hlajenje prostorov?
Pri nizkoenergijskih stavbah in pasivnih hišah se vse bolj uporablja toplotna črpalka s sistemom prezračevanja in rekuperacije. Zračenje je pomemben dejavnik za kakovost bivanja. Recimo kuhinji je potrebno zrak menjati kar 15 krat na dan, sanitarije do 7 krat na dan, hodnike in manj uporabljene prostore pa prezračujemo 5 do 6 krat.
Toplotna črpalka, ki ima integriran sistem rekuperacije, prezračuje prostore in jih sočasno tudi ogreva. Kakor že vemo, rekuperator izkorišča umazan topel zrak za segrevanje svežega hladnega zraka, ki ga zajemamo od zunaj.
Taka toplotna črpalka ima navadno vgrajen tudi 300 litrski grelnik sanitarne vode in električni grelnik za dogrevanje v zimskem času oz. temperaturnih minimumih. Toplotna črpalka deluje tako, da izkorišča toploto odpadnega zraka in segreva sanitarno vodo. Naprava, ki to omogoča, je rekuperator.
Sistem prezračevanja z rekuperacijo poleg rekuperatorja vsebuje tudi ploščate ali okrogle PVC cevi za odvod zraka, zunanje jaške za odvod in dovod zraka, ki morajo biti vsaj 2 m narazen in kolektor ali predgrelec, ki greje hladen zimski zrak, ko pade pod kritično temperaturo.
Tehnologija toplotnih črpalk nenehno napreduje, zato svetujemo, da vedno preverite novosti za izbiro najboljšega sistema toplotne črpalke za vaš dom.
Nasvet strokovnjaka iz podjetja TERMO Leon Vrečko s.p.
Kateri sistem ogrevanja je najbolj optimalen?
Na to vprašanje ni konkretnega odgovora, saj je dejavnikov veliko. Potreben je ogled objekta, na podlagi katerega se naročniku v nadaljnji fazi svetuje glede najprimernejšega ogrevalnega sistema (drva, peleti, plin, toplotna črpalka). Tako se naročniku ponudi optimalna rešitev za vsak posamezen, specifičen primer. Naročniki se velikokrat v primeru menjave ogrevalnega sistema odločijo za ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda. Glavni razlog se skriva v tem, da je toplotna črpalka zrak-voda najcenejša.
Bi lahko rekli, da je toplotna črpalka zrak-voda najboljša izbira?
Nikakor ne. S cenovnega vidika ja, po drugi strani pa naj poudarim, da so druge vrste toplotnih črpalk (zemlja-voda, voda-voda) veliko bolj učinkovite in imajo povrhu vsega še precej daljšo življenjsko dobo! Na žalost pa se zaradi dražje izvedbe naročniki ne odločajo za njih v tolikšni meri. g. Leon, TERMO Leon Vrečko s.p.
|