Samo dober mojster lahko izdela dobro fasade
Pri izvedbi fasad, lahko pride do napak, ki se jim najlažje izognemo s pametno izbiro izvajalca. Tako preprečimo napake, ki se jim izvajalec preprosto izogne, če upošteva navodila za vgradnjo materialov in elementov, dela ob ustreznih vremenskih pogojih, posveti dovolj pozornosti pripravi ravne podlage pred nanosom zaključnega sloja ter vgradi potrebne odkapne, okenske in druge profile za zagotavljanje kvalitetne izvedbe stikov, vogalov in zaključkov fasadnih površin.
Velik problem predstavljajo balkoni
Pri energetski sanaciji večstanovanjskih stavb oz. blokov se premalo pozornosti daje toplotnim mostovom, še zlasti konstrukcijskim. Največji problem predstavljajo balkoni. Marsikje jih sploh ne izolirajo, ali pa jih izolirajo zelo skromno.
Takšni balkoni posledično, poleg neustreznih pogojev bivanja, povzročajo tudi kondenziranje zračne vlage v predelih povečanega odvoda toplote, zaradi česar prihaja do razraščanja zidne plesni.
Problematični so tudi toplotni mostovi na okenskih špaletah, kjer zaradi nepravilne vgradnje oken debelejše toplotne izolacije sploh ni mogoče namestiti,
zato prihaja do pojava zidne plesni.
Bistveni so detajli
Vsaka izolacija fasadnega sistema mora biti z vseh strani zaprta. Kvaliteten proizvajalec fasadnega sistema ima poleg osnovnih komponent v svojem programu tudi pribor za fasadne sisteme, to so različni profili, letve in trakovi, ki se jih uporablja predvsem na stikih fasade z drugimi elementi (okna, police, cokl, streha, terase, …).
Uporaba pribora za fasadne sisteme med drugim omogoča tudi tesno stikovanje, kar je pomembno predvsem zaradi onemogočanja dostopa vode v fasadni sistem, hkrati pa tudi ščiti izolacijo pred dostopom insektov. Če stiki niso izvedeni vodotesno, lahko mravlje pridejo do stiropora, ki ga raztapljajo z mravljično kislino in si v njem ustvarijo bivališče.
Več informacij najdete na http://www.baumit.si