V nadaljevanju:
1. Fugiranje tlakovcev - nekaj splošnih pravil
1.1 Fugiranje tlakovcev zahteva primerno maso
Obstaja veliko fugirnih mas, ki jih lahko uporabite za zapolnitev vrzeli med tlakovci: od preprostega peska in cementne malte do dvodelnih epoksidnih smol. Vsaka od fugirnih mas o katerih bomo govorili ima določene svoje splošne lastnosti, vendar se navodila različnih proizvajalcev o uporabi lahko razlikujejo. Zato jih vedno natančno preberite, preden kupite in uporabite izdelek.
Pri izbiri najbolj primerne fugirne mase vedno upoštevajte naslednje dejavnike: vrsto tlakovcev, podlago, želen estetski izgled, življenjsko dobo, vremenske razmere in seveda proračun.
1.2 Fugiranje tlakovcev glede na podlago
Pri prepustni podlagi lahko uporabite skoraj katero koli fugirno maso, za neprepustne podlage pa so primerne le določene. Na poroznem naravnem kamnu lahko fugirna masa lahko pusti madeže, zato moramo biti previdni pri nanašanju, saj je madeže zelo težko odpraviti.
2. Fugiranje tlakovcev - kdaj je primeren čas?
Fugiranje tlakovcev je ob določenih vremenskih razmerah enostavnejše. Načeloma velja pravilo, da se ga moramo lotiti v suhem vremenu, saj se določenih vrst fugirnih mas ne sme predhodno zmočiti. Fugiranje tlakovcev se mora vedno izvesti v skladu z navodili proizvajalca fugirne mase.
3. Kakšne lastnosti ima fugirna masa?
Fugirna masa je enostavna za uporabo ter ustvarja prožno in fleksibilno fugo. Kvalitetna fugirna masa je po navadi odporna proti eroziji, preprečuje pa tudi nastanek rastja med fugami. S primerno fugirno maso je fugiranje tlakovcev enostavno, prav tako je enostavno sanirati morebitne poškodbe fug, ki nastanejo skozi čas.
Fugirna masa se lahko uporabi tako pri tlakovanju dvorišč, parkirišč, javnih površin in podobnih zunanjih površinah, a le takrat ko površine niso obremenjene s težjim prometom.
4. Fugirna masa - vrste
4.1 Enokomponentna polimerna fugirna masa
Enokomponentna polimerna fugirna masa za fugiranje tlakovcev vsestranska možnost, ki jo lahko uporabite pri večini vrst tlakovanja. Hitro in enostavno jo nanesete tako, da tlak najprej dobro zmočite, dodate suho maso in jo s strgalom in čopičem potisnete v fuge tlakovcev. Na splošno so enodelne polimerne zmesi precej stroškovno ugodne ter na voljo v različnih barvah, ki ustrezajo tlakovanju. Za dolgo življenjsko dobo te vrste fugirne mase tlakovce položite na prepustno cementno podlago.
4.2 Fugirna masa iz dvokomponentne epoksidne smole
Tovrstne fugirne mase so sestavljene iz agregata na osnovi peska in smole, ki ju zmešate na licu mesta. Nato s strgalom in čopičem nanesete nastalo kašo na v fuge med tlakovci. Pomembno je, da tlak med delom ostane moker.
Smola strdi agregat, zaradi česar je bolj trpežen in primeren na primer za pranje s curkom. Čeprav so te fugirne mase običajno dražje od drugih možnosti, imajo dolgo življenjsko dobo, ki meri vsaj 10 let. Dvokomponentne epoksidne smole so na voljo v različnih barvah, ki dopolnjujejo vašo izbiro tlakovanja.
Pred montažo je še posebej pomembno zaščititi naravni kamen in druge porozne površine. S tem preprečimo, da bi smola prišla v kamen in pustila madež na njegovi površini. Kot izdelek na osnovi peska imajo dvodelne epoksidne smole zrnat videz. Pri nanašanju je potrebno pohiteti zato svetujemo, da to počneta najmanj dve osebi.
4.3 Fugirna masa za zunanje ploščice
S svojo fino teksturo je zunanja fugirna masa za ploščice idealna za porcelan in žagan naravni kamen. Vsebino vrečke zmešate z določenim razmerjem vode in nanesete v fuge med tlakovci.
Nanašanje zahteva malo več vaje in je bolj zamudno kot pri ostalih vrstah fugirnih mas. Za najboljši zaključek morajo biti fuge čim bolj suhe. Površine boste morali po nanosu mase obrisati z vlažno gobo v roku 30 minut, zato priporočamo, da delo opravita najmanj dve osebi. Z gobico brišite v diagonalni smeri čez fuge, da preprečite, da bi fugirna masa zlezla ven.
To je stroškovno ugodna možnost, običajno lahko izbirate med številnimi barvami fugirne mase za zunanje ploščice. Ker dajejo eleganten, gladek sodoben videz, so te fugirne mase bolj primerne za sodoben naravni kamen ali porcelan z žaganimi robovi. Z brizgalko na pritisk tovrstne površine pomivajte le zmerno in se izogibajte neposrednemu stiku s fugami.
4.4 Fugirna masa na cementni osnovi
Tem vnaprej pripravljenim fugirnim masam samo dodate vodo na licu mesta. Nastalo zmes preprosto potisnite v fuge in po 30 minutah temeljito očistite. Prednost pred enokomponentnimi polimernimi fugirnimi masami je v tem, da tvori nekoliko močnejšo vez in je primerna tako za prepustne kot neprepustne podlage.
Fugirna masa zahteva hiter nanos. Ponovno priporočamo najmanj dve osebi za hitrost. Življenjska doba je vsaj 10 let in tovrstne fuge lahko prenesejo tudi pranje s curkom pod pritiskom. Vendar pa obstajajo omejene barvne možnosti in videz je rahlo zrnat kar morda ne ustreza vsem tlakovcem.
4.5 Tradicionalna malta za fugiranje tlakovcev
Mešanico peska in cementa nanesemo ročno z lopatico. Maltno mešanico lahko uporabite na prepustni ali neprepustni podlagi. Videz običajno ustreza tradicionalnim vrstam tlakovanja, kot ročno rezanim naravnim kamnom ali betonskim različicam, ki posnemajo starinski slog.
5. Fugiranje tlakovcev - postopek
Preden začnemo s fugiranjem tlakovanih površin je potrebno te očistiti z visokotlačnim curkom in počakati, da se posušijo. Nato fugirno maso raztresemo po celotni površini in jo z metlo enakomerno porazdelimo med fuge. Če želimo, da je polnjenje fug res učinkovito, moramo uporabiti vibracijsko ploščo. Ko končamo s tresenjem, po potrebi še dodatno napolnimo fuge.
Naprej je potrebno tlakovano površino s fugami nežno namočiti in počakati 10-15 min, da fugirna masa reagira z vodo in se posuši. Nato nadaljujemo z grobim močenjem, ko z večjo količino vode operemo celo tlakovano površino, da z nje odstranimo še zadnje ostanke fugirne mase.