V nadaljevanju:
1. Zunanji tlakovci za teraso ali dvorišče
1.1 Oblike tlakovcev
Tlakovci so lahko kvadratni, pravokotni, šesterokotni, posebnih oblik ali kombinacija več oblik. Vedno pa so narejeni tako, da jih lahko multipliciramo in zlagamo v večje površine. Najlažje polagamo tlakovce preprostih oblik, kot so npr. kvadratni ali pravokotni. Prav tako lahko izbirate med tlakovci z ostrim ali posnetim robom. Ostre tlakovce lahko tlakujete brez vidnega stika, med posnetimi tlakovci pa so večje fuge.
1.2 Debelina tlakovcev
Tudi dimenzije tlakovcev so lahko zelo različne: običajno od 10 cm do 30 cm, večje talne plošče pa imajo dimenzije tudi od 60cm in več. Prednost večjih tlakovcev je v tem, da se te hitreje položijo, vendar so dražji in težji. Debelina tlakovcev pa je standardno okrog 5 cm.
1.3 Materiali za tlakovanje
Najpogosteje so tlakovci narejeni iz betona, lahko pa izberemo tudi kamnite ali lesene. Najcenejši so betonski tlakovci, vendar pa naj ne bo cena edini kriterij pri izbiri tlakovcev. Material tlakovcev naj se sklada z vašim objektom, z arhitekturo, pa tudi z okoljem v katerem živite. Če npr. živite pod Pohorjem in je vaš objekt klasične arhitekture, lahko mirno uporabite pohorski kamen. Če pa je vaš objekt zelo moderen in živite v mestu, so na izbiro moderni betonski tlakovci ali betonske prane plošče.
2. Priprava podlage za tlakovanje
Ne glede na to, katero vrsto tlakovcev bomo izbrali, moramo pred polaganjem ustrezno utrditi podlago. Še posebej pazljivi moramo biti pri pripravi podlage takrat, kadar je površina povozna. Povozna površina tlakovcev z neustrezno pripravljeno podlago se bo začela hitro posedati. Najprej je površino, ki jo bomo tlakovali potrebno izkopati do globine 40 cm. Nato sledi plast peska manjše granulacije, približno 2 cm, in plast posteljice, ki je običajno od 25 do 45 cm in v kateri je pesek večje granulacije. Na posteljico je potrebno položiti še drenažno folijo, čemur sledi drenažni sloj peska, 4 cm. Ko začnemo s polaganjem tlakovcev, moramo paziti, da te niso preblizu skupaj - ohranjati moramo fugo. Ko končamo pa lahko fuge zasujemo z mivko, nakar tlakovce vibriramo z vibracijsko ploščo.
2.1 Povozni tlakovci
Betonski tlakovci so tako debeli, da odpornost na pritiske sploh ni vprašljiva. Pomembneje je, kako pripravimo podlago za tlakovanje. Za osebni promet je potrebno utrditi vsaj 20 cm debel sloj gramoza in peska, za tovorni promet pa morate utrditi vsaj 30 cm podlage.
2. Polaganje tlakovcev na beton
Tlakovce je možno polagati tudi čez stare tlakovce ali na betonsko ploščo. Polaganje tlakovcev na beton je izredno enostavno. Potrebno je le očistiti betonsko podlago, položiti tlakovce in zapolniti fuge. Slabost polaganje tlakovcev na beton je, da brez razbijanja betona ni mogoče izvesti del pod tlakovci.
3. Granitne plošče in granitni tlakovci
3.1 Polaganje granitnih plošč
Polaganje granitnih plošč velikega formata je izredno zahtevno opravilo, zato ga zaupajte le izvajalcem specializiranim za polaganje granita. Granitne plošče so pogosto zvite, robovi pa neravni, zato jih je potrebno polagati izredno natančno. Najprej se opravi izmera prostora, ki je podlaga za načrt polaganja. Sledi izravnava neravnin v estrihu in nanoz premaza za boljši oprijem. Kamnite plošče se položi v debel sloj lepila. Na določenih razdaljah je potrebno izvesti dilatacije med ploščami, ki omogočajo toplotno raztezanje.
3.2 Polaganje granitnih kock
Granitni tlakovci so tako trpežni, da so se uporabljali za tlakovane in povozne površine še pred izumom asfalta. Za polaganje granitnih kock je najprej potrebno pripraviti dobro utrjeno in ravno peščeno podlago. Granitne tlakovce se lahko polaga ortogonalno, diagonalno ali v lokih. Z uporabo večbarvnega granita je mogoče izvesti tudi mozaik iz granitnih kock.
3.3 Granitne kocke - cena
Koliko stanejo granitne kocke? Cena za granitne kocke znaša okoli 32 EUR/m2
4. Betonske kocke
Betonski tlakovci so kvalitetna in ugodna izbira za tlakovanje dvorišča. Betonske kocke so odporne na vlago in pritiske, polaganje betonskih tlakovcev pa je hitro in enostavno. Pred polaganjem pripravite drenažno plast, nato pa na njej dobro utrdite vsaj 20 cm debelo plast gramoza. Sledi izravnalna plast iz finega peska, na katero se položijo tlakovci. Prednost tlakovcev je tudi, da jih lahko kadarkoli enostavno odstranite ali ponovno položite. Betonski tlakovci so lahko štirikotni, pa tudi šestkotni ali trikotni.
4.1 Betonski tlakovci - cena
Koliko stanejo betonski tlakovci? Cena za betonske tlakovce znaša med 10 in 30 EUR/m2.
5. Prana plošča
Betonske prane plošče so narejene po posebnem postopku izpiranja cementnega mleka, zato da do izraza pride vrhnja struktura. Poleg lepega izgleda prana plošča ohrani vse dobre lastnosti betonskih tlakovcev, vključno s ceno. Polagnje pranih plošč poteka enako, kot polaganje betonskih tlakovcev. Običajen format pralnih plošč je 40 x 40 cm.
5.1 Prane plošče - cena
Koliko stanejo pravne plošče? Cena za prane plošče znaša okrog 6 EUR/m2
6. Prane plošče, granitne kocke ali betonski tlakovci - cenik
velikost | primernost | cena | |
granitne kocke | 5 - 20 cm | trgi, ceste, javne površine, neravne površine | 32 EUR/m2 |
betonski tlakovci | vse velikosti | primerno za vse površine | 10 - 30 EUR/m2 |
prane plošče | 40 - 60 cm | poti, pločniki, sprehajalne steze, vrtovi | 6 EUR/m2 |
Lahko pošljete povpraševanje našim izkušenim izvajalcem za polaganje tlakovcev ali pa nam zastavite vprašanje.
Več informacij o cenah tlakovcev dobite v kalkulatorju cen.