Za področje

    Kako izbrati pravi kovinski nadstrešek?

    Nadstreški služijo za zaščito ljudi in lastnine pred neugodnimi vremenskimi razmerami. Izdelani so lahko iz različnih materialov, kot so les, leksan, vendar so najbolj znani kovinski nadstreški. Če razmišljate o nakupu kovinskega nadstreška, vam v nadaljevanju ponujamo podroben vodič.
    Strokovni članek 357
    kovinski nadstreski
    Imamo kar 865 izvajalcev za področje Kovinski nadstreški:

    Kovinski nadstreški zagotavljajo zaščito za balkone, terase, avtomobile, letne kuhinje, paviljone in vhode v hišo. Omogočajo vam, da na terasi ali balkonu uživate tudi v deževnih dneh, hkrati pa ščitijo vozila in druge predmete pred točo, vetrom, snežnimi padavinami in drugimi vremenskimi vplivi.

    Lahko jih opredelimo kar kot kovinske konstrukcije, namenjene zaščiti zunanjih površin in lastnine pred vremenskimi razmerami.

    Prednosti kovinskih nadstreškov

    Čeprav so na trgu na voljo nadstreški iz različnih materialov, so kovinski med najbolj priljubljenimi zaradi svoje trpežnosti, dolge življenjske dobe in enostavnega vzdrževanja (za razliko od lesenih nadstreškov, ki zahtevajo redno obdelavo in zaščito). Kovinski nadstreški so lahki, a hkrati izjemno stabilni, odporni na UV-žarke, temperaturna nihanja in vlago.

    Nadstrešek mora biti estetsko usklajen s celotnim objektom in okolico, saj ima poleg funkcionalne tudi dekorativno vlogo – izboljša namreč videz vhoda ali dvorišča.

    Nadstreški so na voljo v različnih barvah, zahvaljujoč prašnemu barvanju, ki zagotavlja dodatno zaščito pred korozijo. Prav tako jih je mogoče prilagoditi individualnim željam kupcev, saj se lahko oblikujejo v različnih velikostih in oblikah. Minimalistične nadstreške s preprostimi linijami lahko odlično vključite v sodoben dom, medtem ko so nadstreški z okrasnimi stebri bolj primerni za rustikalne objekte.

    Kovinske nadstreške je enostavno čistiti – dovolj je, da jih občasno operete z vodo in blagim detergentom, da odstranite prah in druge nečistoče.

    Še ena pomembna prednost nadstreška je, da zmanjša neposredno sončno obsevanje fasade, kar pripomore k manjši potrebi po hlajenju doma in posledično nižjih stroških električne energije. Pozimi pa preprečuje kopičenje snega neposredno pred vhodom ali drugimi površinami, kar zmanjšuje tveganje za zdrse in poškodbe.

    Kovinski nadstrešek ob hiši
    Kovinski nadstreški se uporabljajo za zaščito balkonov, teras, avtomobilov, letnih kuhinj, paviljonov in vhodov v hišo.

    V primerjavi z lesenimi nadstreški ali tistimi iz polikarbonata so kovinski nadstreški vzdržljivejši, bolj odporni na vremenske vplive ter neobčutljivi na škodljivce.

    Najpogosteje se uporabljajo za zaščito vozil, zlasti kadar garaža ni na voljo. Kovinski nadstreški ščitijo avtomobile pred neugodnimi vremenskimi razmerami, preprečujejo bledenje barve in podaljšujejo njihovo življenjsko dobo. Pogosta izbira so tudi za terase, saj omogočajo boljšo povezavo doma z naravo. Kovinski nadstrešek varuje talne obloge balkona, prav tako pa odpravlja potrebo po shranjevanju vrtnega pohištva v notranjosti ob deževnih dneh.

    Nenazadnje kakovostno zasnovan in strokovno izveden kovinski nadstrešek povečuje vrednost nepremičnine. Zagotavlja dodatno uporabno površino, dvorišče pa naredi lepše in bolj funkcionalno.

    Kako izbrati kovinski nadstrešek?

    Ker kovinski nadstreški vsekakor niso poceni naložba, je pred nakupom pomembno upoštevati različne dejavnike, kot so nosilnost, dimenzije in izbira ustreznega materiala. Pri odločitvi za kovinski nadstrešek se vedno posvetujte s strokovnjaki – ponudniki in monterji, ki vam bodo pomagali izbrati najboljšo rešitev.

    Leseni nadstrešek za avto
    V primerjavi z lesenimi in polikarbonatnimi nadstreški so kovinski nadstreški vzdržljivejši, bolj odporni na vremenske razmere in škodljivce.

    Koliko pa stane kovinski nadstrešek?
    Cena kovinskih nadstreškov je odvisna od več dejavnikov, kot so velikost, strukturna zahtevnost, material, dodatna zaščita pred vremenskimi vplivi in izbira izvajalca. Kovinski nadstreški za avto spadajo med najbolj priljubljene in se cenovno gibljejo med 180 in 220 €/m².

    Leseni nadstreški so običajno cenejši. Stroški nakupa in montaže lesenega nadstreška dvokapne oblike s kritino iz tegole, pločevine ali polikarbonata se gibljejo med 65 in 110 EUR/m².

    Nosilnost kovinskega nadstreška se določa s podrobnim izračunom, pri čemer je treba upoštevati tudi obremenitev snega. Pomemben dejavnik pri izbiri nosilnosti konstrukcije je povprečna debelina snežne odeje na določenem območju. Če živite v regiji s snežnimi zimami, mora kovinska konstrukcija prenesti večjo obremenitev. V vsakem primeru je priporočljivo, da se pozimi sneg s strehe nadstreška redno odstranjuje, da se prepreči prekomerna obremenitev.

    Kakšne dimenzije naj ima kovinski nadstrešek?
    Dimenzije kovinskega nadstreška so odvisne od njegove namembnosti in razpoložljivega prostora. Če naj pokriva en avtomobil, je priporočena velikost med 320–400 x 500 cm. Za parkiranje dveh avtomobilov pa naj bo nadstrešek vsaj 550 x 550 cm. Minimalna višina kovinskega nadstreška je med 210 in 270 cm, kar omogoča parkiranje osebnih vozil, terenskih vozil, kombijev ter vozil s strešnim prtljažnikom.

    Nadstreški za avtomobile
    Dimenzije kovinskega nadstreška so odvisne od njegove namembnosti in razpoložljivega prostora.

    Lahko so izdelani po meri ali kupljeni kot že vnaprej narejeni izdelki. Nadstreški so na voljo kot serijsko izdelane konstrukcije z določenimi standardnimi lastnostmi ali pa se izdelajo individualno, skladno z željami in zahtevami kupca.

    Kovinski nadstreški se delijo na samostoječe in konzolne. Samostoječi nadstreški imajo lastne nosilne stebre, kar pomeni, da jih je mogoče postaviti kjerkoli na dvorišču ali parkirišču.
    Konzolni nadstreški pa so pritrjeni s kovinskimi konzolami na obstoječo zgradbo, kar omogoča večjo stabilnost in zmanjšuje potrebo po dodatnih podpornih stebrih.

    Nadstreški imajo lahko ravno streho (z minimalnim naklonom 2 %) ali streho na enokapni, dvokapni ali večkapni način. Pomembno je, da ima streha ustrezen naklon za pravilno odvodnjavanje.

    Kovinski nadstreški so večinoma izdelani iz jekla ali aluminija.

    Aluminijasti ali jekleni nadstrešek?

    Aluminijasti nadstreški se pogosto uporabljajo za balkone, terase in manjše bazene. So cenovno ugodni, lahki in enostavni za montažo, hkrati pa zelo odporni na vremenske vplive. Aluminij je izredno trpežen in odporen proti koroziji, zato aluminijasti nadstreški zdržijo več kot 30 let.

    Aluminijasti nadstreški v povprečju prenesejo obremenitve do 220 kg/m².

    Jekleni nadstreški so praviloma močnejši in bolj primerni za večje konstrukcije, kot so parkirišča ali industrijski objekti. Čeprav so težji od aluminijastih, nudijo večjo stabilnost in lahko prenesejo večje obremenitve snega in vetra. 

    Aluminijasti nadstrešek ob strehi
    Aluminijasti nadstreški so izjemno trpežni – zdržijo več kot 30 let in so odporni proti koroziji.

    Izbira materiala je v končni fazi odvisna od lokacije, vremenskih pogojev in namena uporabe nadstreška.

    V vlažnih podnebjih ali območjih, kjer je v zraku prisotna sol (npr. ob obali), so aluminijasti nadstreški boljša izbira, saj so popolnoma odporni proti rjavenju.
    V vetrovnih predelih ali območjih z obilnimi snežnimi padavinami so jekleni nadstreški primernejši, saj prenesejo večje obremenitve.

    Jekleni nadstreški so težji in brez ustrezne zaščite tudi bolj dovzetni za korozijo.

    Pomembno je redno preverjanje morebitnih znakov rje – če se pojavi, jo je treba čim prej sanirati z antikorozivnimi premazi ali barvo.

    Vrsta nadstreška Prednosti Slabosti
    Aluminijasti nadstrešek Odporen na vlago in korozijo, dolga življenjska doba (več kot 30 let), enostaven za montažo Izjemno trpežen, prenese večje obremenitve, primeren za območja z močnim vetrom in snegom
    Jekleni nadstrešek Približno 20 % dražji od jeklenega Podvržen koroziji brez ustrezne zaščite, potrebuje redno vzdrževanje


    Za kakovosten in dolgotrajen kovinski nadstrešek je poleg prave izbire materiala ključna tudi kakovostna montaža. Mnogi ponudniki pred izdelavo opravijo ogled terena in natančne meritve, kar zagotavlja, da bo nadstrešek optimalno prilagojen prostoru in vremenskim razmeram.

    Alu nadstrešek
    V območjih z visoko vlažnostjo ali slanostjo zraka so aluminijasti nadstreški boljša izbira, saj so odporni proti koroziji.

    Pred postavitvijo kovinskega nadstreška je pogosto potrebna priprava temeljev. Na primer:

    Pri konzolnem nadstrešku (pritrjenem na stavbo) je potreben pasovni temelj iz armiranega betona, saj se večina obremenitve prenaša na eno stran.
    Pri samostoječih nadstreških na več stebrih zadostujejo točkovni betonski temelji.
    Kot temelj lahko služi tudi obstoječa betonska površina, vendar le pri manjših nadstreških z manjšo obremenitvijo.

    Velikost temeljev je odvisna od velikosti nadstreška.

    Pri nadstreških, ki so na eni ali dveh straneh pritrjeni na objekt, je priporočljivo, da se konzole namestijo pred zaključkom fasade in izolacije. Če se namestijo naknadno, bo treba izolacijo in omet presekati, kar lahko povzroči toplotne mostove in poškodbe fasade.

    Za večjo zasebnost lahko kovinskemu nadstrešku dodate bočne stranice, ki prostor ščitijo pred vetrom in vremenskimi vplivi.

    Iščete strokovnjaka za izdelavo, nakup ali montažo kovinskega nadstreška? Pošljite povpraševanje preverjenim in izkušenim strokovnjakom za kovinske nadstreške v vaši bližini – brezplačno in brez obveznosti!

    Vse komponente kovinskega nadstreška morajo biti natančno spojene z varjenjem ali drugo ustrezno metodo.

    Kovinski nadstreški s solarnimi paneli

    Ste vedeli, da lahko na kovinske nadstreške namestite tudi sončne panele? Solarni nadstreški so kovinske konstrukcije, na katere so integrirani solarni paneli.

    Solarni nadstrešek
    Solarni nadstreški so kovinske konstrukcije, na katere so nameščeni sončni paneli.

    Takšni nadstreški so vsestransko uporabni – ščitijo avtomobile pred dežjem, snegom, točo in UV-sevanjem, hkrati pa proizvajajo električno energijo s pomočjo sončnih panelov, ki jih prekrivajo. Poleg tega je na solarne nadstreške mogoče namestiti kamere, osvetlitev in druge dodatke. Z izbiro solarnega nadstreška prispevate tudi k varovanju okolja.

    Kako sploh delujejo solarni nadstreški? Preprosto – sončni žarki padajo na fotonapetostni modul, kjer sončne celice absorbirajo energijo iz sončne svetlobe. Ta energija ustvarja električni naboj, ki se premika kot odziv na notranje električno polje v celici.

    Solarni nadstreški za avtomobile so odlična rešitev tudi v primerih, ko sončna elektrarna ni mogoča na strehi hiše. Razlogov za to je več – nezadostna nosilnost strešne konstrukcije, neustrezen naklon, slaba osončenost ali fizične ovire. Za razliko od klasičnih solarnih elektrarn na strehi, solarni nadstreški omogočajo lažji dostop in preprostejše vzdrževanje.

    Na koncu razjasnimo še pogosto zmoto ...

    Ali so nadstreški in pergole ista stvar?

    Odgovor je ne. Čeprav pergole prav tako ščitijo pred soncem in padavinami, obstajajo bistvene razlike. Kovinski nadstreški so bolj zaprte strukture in nudijo popolnejšo zaščito, medtem ko pergole prepuščajo več svetlobe. Razlikujejo se tudi po namenu – nadstreški se večinoma uporabljajo za pokrivanje parkirišč, vhodov in teras, pergole pa so namenjene ustvarjanju senčnih kotičkov v vrtovih.

    Pergola
    Pergole in nadstreški niso ista stvar.

    Pergole imajo pretežno rešetkasto ali lamelno streho, ki omogoča prehod sončne svetlobe in ustvarja delno senco. Lahko so samostoječe, postavljene na vrtu ali ob bazenu, delno naslonjene na objekt ali povsem pritrjene nanj. Lamele pergole so lahko fiksne ali premične. Premične lamele iz aluminija se upravljajo z daljinskim upravljalnikom, kar omogoča prilagajanje glede na trenutne vremenske razmere.

    Tako kot nadstreški imajo lahko tudi pergole sistem za odvajanje vode, ki poteka skozi vgrajene žlebove. Za boljšo toplotno izolacijo se lahko lamele napolnijo s poliuretansko peno.

    V zadnjih letih so še posebej priljubljene bioklimatske pergole, ki se prilagajajo spremenljivim vremenskim razmeram. Njihove premične lamele omogočajo popoln nadzor nad količino svetlobe in zaščito pred dežjem ali vetrom.

    Cena pergole je odvisna od več dejavnikov, kot so velikost, materiali, dodatki, kot so LED osvetlitev, integrirane rolete ali pametno upravljanje, ter izvajalec del. Visokotehnološka vodoodporna pergola stane približno 600 – 800 EUR/m².

    Če iščete strokovnjaka za postavitev pergole, lahko pošljete povpraševanje preverjenim in izkušenim monterjem pergol v vaši bližini – brezplačno in brez obveznosti. Poleg pergol so še tende, ki ponujajo podobne lastnosti.

    Tende so najbolj prilagodljiva vrsta senčil, saj se lahko prilagodijo različnim zahtevam konstrukcije objekta. Pogosto se uporabljajo za balkone, terase, dvorišča in gostinske vrtove. Upravljate jih lahko samodejno prek elektromotorja ali ročno z ročico. Tako pergole kot tende omogočajo udobno bivanje na prostem, hkrati pa zagotavljajo estetsko dopolnitev zunanjega prostora.

    Tenda
    Tende so najbolj prilagodljiva vrsta zunanjih senčil.

    Običajno so izdelane iz aluminijastih profilov in poliakrilnih platen z UV-zaščito, ki ščitijo pred soncem in drugimi vremenskimi vplivi.

    Tende delimo na fiksne in premične. Fiksne tende se ne morejo zložiti, zato imajo vedno le en položaj. So cenejše, vendar ne omogočajo nadzora nad količino svetlobe, ki vstopa v prostor. Nasprotno pa premične tende omogočajo popolno prilagoditev – lahko senčite le del terase ali jo v celoti prepustite sončnim žarkom.
    Koliko stanejo tende?

    Cena klasične tende z montažo znaša približno 130 EUR/m². Če iščete strokovnjaka za izdelavo in montažo tende, lahko pošljete povpraševanje preverjenim in izkušenim izvajalcem zunanjih senčil v vaši bližini – brezplačno in brez obveznosti!

    357
    Avtor: Mojmojster

    Kako so Vam koristile te informacije?


    Zakaj uporabiti Mojmojster, da najdete dobrega izvajalca?

    Mojmojster je vodilna gradbena platforma in skupnost z več kot 400 454 uporabniki, ki so podali že 79 400 ocen in izkušenj z izvajalci. Tako lahko najlažje do dobrih izvajalcev pridete tudi vi. Preizkusite nas in pošljite brezplačno povpraševanje.

    79 400preverjenih ocen strank
    sistem ocen je zaprt, samo uporabnik, ki je oddal povpraševanje lahko oceni podjetje, ni lažnih ocen podjetij
    15 311 ocenjenih izvajalcev

    Iščete izvajalce, ponudbo za področje Kovinski nadstreški?

    Revija Mojmojster

    Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!

    Gradite prenavljate? Pridobite ugodne ponudbe naših partnerjev za kratkoročni ali dolgoročni kredit:
    Informativni mesečni obrok*
    /mesec


    Znesek kredita
    EUR
    Doba odplačevanja
    let
    Naprej
    Izračun kredita >

    *Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 3,6%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.

    Imamo kar 865 izvajalcev za področje Kovinski nadstreški:

    Brezplačno povpraševanje
    Izbor podjetij z ocenami strank
    Brez provizij
    Pogoji uporabe I Politika zasebnosti I Informacije o piškotih I Impressum
    © %s Daibau, vse pravice pridržane