1. Vloga hodnikov
Hodniki povezujejo med seboj ostale prostore v objektu, delujejo kot žile vašega stanovanja. Hodniki so tranzitni prostori, kjer se ne zadržujemo, ampak se po njih zgolj gibljemo iz enega prostora v drugega. Ker hodniki služijo zgolj gibanju stanovalcev skozi prostore, ne pa tudi prebivanju, v njih preživimi manj časa. Objekt je potrebno zasnovati tako, da bodo hodniki čimkrajši, oziroma teh po možnosti ne bo.
2. Oblikovanje hodnika ali predsobe
Hodnik je v stanovalskem objektu ponavadi umeščen v osrčje objekta, saj je ta povezovalni prostor med drugimi, bivalnimi prostori. Pogosto pa je hodnik tudi ob severni fasadi, npr. v nadstropju, kjer se ob njem nizajo posamezne sobe.
Pogosto so hodniki zgolj ostanki prostorov, imajo lahko poševne stene ali prostorske izrastke. To pa je povsem nepotrebno. Hodnik se oblikuje z oblikovanjem ostalih prostorov, na celoten tloris je potrebno gledati kot na celoto. Dober projektant, oziroma arhitekt zna preprečiti opisane anomalije.
Prav tako je potrebno zagotoviti dovoljno širino hodnika, ki mora biti pri enodružinskih stanovanjskih objektih vsaj 90 cm in 120 cm pri javnih objektih. Tla hodnikov in drugih tranzitnih prostorov morajo biti tudi ustrezno utrjena, oziroma morajo vsebovati ustrezen in odporen zaključni sloj.
3. Optimalna zasnova tlorisa
Zanova tlorisa mora biti oblikovana tako, da so hodniki čim krajši in da obsegajo čim manjšo kvadraturo. Na ceno novogradnje namreč vpliva vsak odvečen kvadratni meter, ki vas stane od 800 do 1000 dodatnih EUR/m2.
Pomembno je tudi, da je hodnik dovolj osvetljen. Težiti je potrebno k temu, da je hodnik naravno osvetljen. Če to ni mogoče pa mora biti ustrezno osvetljen vsaj s svetili in pobarvan v čim svetlejšo barvo. Lep element v prostoru je tudi, da se hodnik konča z okenjsko odprtino in da se naš pogled izteče v bližnjo okolico, v naravo.
Informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .