1. Zakaj potrebujemo podložni beton?
Ko začnemo pripravljati teren za gradnjo, najprej utrdimo zemljino in nasujemo gramoz. Nato pa je potrebno podlago za nadaljno gradnjo dodatno izravnati s podložnim betonom. Prav tako podložni beton, kadar je položen pod temeljno ploščo, dodatno varuje armaturo temeljne plošče. Včasih se namreč pripeti, da se armatura iz temeljne plošče posede preveč na dno in tako ni dovolj dobro zaščitena. Tako jo podoložni beton dodatno varuje.
Podložni beton se položi na utrjeno nasutje, na katerega se še prej postavi vse razvode za kanalizacijo, vodo in elektriko. Nato sledi plast temeljne plošče ali plast izolacije, odvisno od izvedbe temeljne plošče.
2. Debelina in sestava podložnega betona
Splošno se beton meša v razmerju cement proti peseku 1-3 do 1-5, za temeljno ploščo potrebujemo več cementa, za podložni beton pa manj cementa. Ko smo na točki, ko je vse pripravljeno za vlivanje podložnega betona pod temelje, oziroma temeljno ploščo, je potrebno poklicati geomehanika, ki poda vhodne podatke za dodatno oblikovanje terena, oziroma nam sporoči napetosti, ki so potrebne za pripravo podložnega betona in temeljev. Glede na razmere na terenu lahko določimo pravo debelino podložnega betona, ki je ponavadi med 8 in 12 cm. Površina podložnega betona mora biti ustrezno pripravljena, še posebej, kadar direktno na njo polagamo hidroizolacijo. Takrat moram biti podložni beton dovolj hrapav.
Informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .