Redno ste prezračevali in upoštevali pravila za preprečevanje vlage v prostoru, a se je ta presneta plesen vseeno pojavila. To je znak za ugotavljanje vzrokov za nastanek plesni in čimprejšnjo sanacijo.
Zakaj se pojavlja plesen?
Prostore oziroma dele objektov, ki so močno izpostavljeni plesnim, je pred sanacijo potrebno natančno preučiti. Ugotoviti je treba vzrok za nastanek vlage, saj sta kondenzirana vlaga in temperatura 0–40 °C osnova za pojav plesni.
Le z določitvijo pravih vzrokov lahko optimalno ukrepamo - preprečimo nastanek in ponovni pojav plesni. Plesen za rast namreč potrebuje veliko vlage.
Vzrokov za pojav vlage v prostoru je več:
- ste se v stavbo vselili prehitro oziroma se vlaga v materialih pri novogradnji še ni izsušila do normalne meje;
- nezadostno prezračevanje in »človeške« aktivnosti, kot so dihanje, znojenje, kuhanje, pranje in sušenje perila;
- zaradi gradbeno fizikalnih nepravilnosti, slabe hidroizolacije, poškodb in konstrukcijskih napak na zgradbi, kot je poškodovana fasada ter zamakanje strehe in žlebov.
Ste preverili zračenje?
Najprej preverite fizični dostop vode v predele plesnenja ali morebitne toplotne mostove (mesta na toplotnem ovoju zgradbe, kjer prihaja do povečanega prehajanja toplote glede na okolico npr. streha, zidovi, ob oknu, na mestih vgradnega pohištva, ob balkonih), zaradi katerih bi lahko prišlo do nastanka plesni. Objekt lahko zračimo naravno ali mehansko oziroma prisilno. Naravno prezračevanje omogoča temperaturna razlika med notranjostjo prostora in okolico ter veter. Uporaba prisilnega oz. mehanskega prezračevanja pa se uporablja predvsem pri javnih objektih in pri energetsko varčni gradnji.
Dobri bivalni pogoji škodujejo plesni
Plesen se v bivalnih prostorih pogosto pojavi zaradi nepravilnega zračenja (bodisi zaradi pomanjkljivosti v objektu ali ravnanja stanovalcev), zato je potrebno izmeriti relativno vlažnost zraka. Optimalna je med 40 in 60 %, višja od 80 % pa povzroča plesen. Šele po izmeri vlage lahko izberemo katerega izmed obstoječih sistemov za sanacijo.
Kako odstraniti plesen
Ko je plesen površinska, jo lahko odstranimo sami. Na okužene površine s čopičem ali s pomočjo razpršila nanesemo sredstvo za odstranjevanje plesni. Ko se površina posuši, z nje mehansko, torej z lopatico, žično krtačo, ščetko ali z odstranjevalcem alg in zelenih oblog odstranimo plesen in odpadajoče delce. Površino umijemo z vlažno krpo. Če je okužba zelo močna, postopek dezinfekcije ponovimo.
Plesen odstranite šele po nanosu sredstva za odstranjevanje!
Plesen mehansko odstranimo šele, ko smo površino obdelali s sredstvom za odstranjevanje (ob tem upoštevajmo čas sušenja, ki ga predpisuje proizvajalec). Če namreč plesen začnemo odstranjevati pred nanosom sredstva, se še žive spore plesni razširijo po prostoru in utegne se zgoditi, da bomo okužili tudi zdrave površine.
Ob tem lahko z vdihavanjem spor, ki so v zraku, ogrozimo tudi svoje zdravje. Ko je razkužena površina suha, jo prebarvamo. Najbolje je uporabiti posebno, proti plesnim odporno notranjo zidno barvo. Če uporabimo običajno barvo, ji primešamo sredstvo, ki zavira rast plesni.