V nadaljevanju:
1. Prenova toplotne izolacije
Zelo pogost poseg prenove fasade je obnova toplotne izolacije. Toplotno izolacijo se prenavlja, kadar želimo objekt dodatno zaščititi pred izgubo energije. Minimalni standard določa, da je potrebno objekt izolirati toliko, da bo toplotna prehodnost U<0,28 W/(m2K), kar pri najpogostejših debelinah masivnih sten predstavlja okrog 15 cm toplotne izolacije. Torej, če je vaš objekt manj izoliran, je fasado smiselno obnoviti. Stroški vzdrževanja vašega objekta se bodo drastično znižali, če boste objekt še bolj izolirali, najbolj optimalna debelina toplotne izolacije bi naj bila okrog 25 cm.
Pa poglejmo še, kakšna bo poraba v kilovatnih urah. Kadar objekt ni dovolj izoliran, lahko letna poraba preseže tudi do 200 kWh/m2, kar pomeni približno 2000 litrov kurilnega olja na leto. Ustrezno izolirani objekti, pa imajo letno porabo okrog 50 kWh/m2, kar pomeni okrog 500 litrov kurilnega olja (porabe so navedene za enoružinski objekt okrog 120 m2). Liter kurilnega olja pa stane okrog 1 EUR.
Ko obnavljamo sloj izolacije moramo biti pozorni na vrsto dejavnikov, najprej je pomembna sestava in pa predvsem toplotna prehodnost že obstoječega zidu. Na debelino toplotne izolacije pa vplivajo tudi podatki o lokalni projektni zunanji temperaturi in sončno obsevanje objekta.
Pri novogradnji nam potrebno debelino toplotne izolacije izračuna projektant v sklopu projekta za gradbeno dovoljenje. Pri prenovi pa moramo za tak izračun posebej zaprositi. Pametno načrtovanje toplotne izolacije nam lahko na dolgi rok drastično zmanjša naše stroške, zato je zelo priporočljivo. Na splošno pa kar 70% toplotni izgub nastane zaradi neustrezne izolacije fasade ali strehe.
2. Prenova zaključnega sloja fasade
Prenove fasade pa se je potrebno lotiti tudi ob dotrajanosti zaključnega sloja fasade. Poškodovan zaključni sloj objekta ne ščiti ustrezno pred vremenskimi vplivi, prav tako pa negativno vpliva na videz objekta. Preden se lotimo prenove zaključnega sloja fasade je potrebno poznati nekaj dejstev. Pri prenovi se najprej srečamo z izbiro ustreznega materiala za zaključni sloj. Načeloma izberemo tak material, ki se bo vklapljal v že obstoječo okolico objekta, se pravi bo materialno posnemal ostale objekte. Zaključni sloj fasade je namreč najbolj viden element vašega objekta, pomembno pa je, da se ta sklada z ostalo okolico. Le tako bo okolje v katerem živite delovalo urejeno in prijetno.
Smernica pri izbiri materiala za zaključni sloj vašega objekta je projekt za gradbeno dovoljenje. Pri izdelavi vaše fasade se morate navezovati na PGD, tudi če gre za prenovo. V lokacijski informaciji pa lahko preverite, uporaba katerih materialov je splošno dovoljena v določenem okolju. Pri prenovi fasade morate biti še posebej pozorni, če gre za spomeniško zaščiten objekt, takrat se morate izrecno držati predpisanih pravil. Sama prenova zaključnega sloja pa bo tehnično izvedena najbolj ustrezno, kadar se bodo te lotili poklicni strokovnjaki.
Informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .