1. Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja- PGD
Kot že ime narekuje potrebujemo PGD za pridobitev gradbenega dovoljenja. Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja vsebuje različne dokumente in načrte, na podlagi katerih pristojni organ presodi ustreznost bodočega objekta za izdajo gradbenega dovoljena.
PGD vsebuje vodilno mapo, dokument, ki je nekakšna hrbtenica Projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja. Poleg tega je zelo pomemben načrt arhitekture, ki vsebuje najrazličnejše risbe bodočega objekta. V PGD-ju pa najdemo še Izjavo odgovornega projektanta o mehanski odpornosti in stabilnosti, Geodetski načrt, Elaborat zaščite pred hrupom v stavbah, Elaborat požarne varnosti, Gradbeno fiziko.
Ker je namen PGD-ja pridobitev gradbenega dovoljenja je njegova vsebina temu tudi prilagojena, načrti, ki jih PGD vsebuje, zato ne morejo služiti kot podlaga za gradbnjo objekta. Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja je le dokaz upravnemu organu, da so izpolnjeni vsi formalni pogoji.
2. Projekt za izvedbo- PZI
Projekt za izvedbo je nadgradnja Projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, ta je dopolnjen s podrobnimi načrti, ki služijo gradnji objekta. Šele ko imamo v rokah PZI lahko zares začnemo z gradnjo, saj je ta tudi zakonsko določen. PZI se razlikuje od PGD-ja po tem, da vsebuje načrte s podrobnimi tehničnimi rašitvami in detajle ter dodatne izračune.
Iz arhitekturnih načrtov je razvidna podrobna sestava sten in drugih konstrukcijskih elementov, dimenzije odprtin in prostorov ter njihove obloge, splošno pa so določeni tudi vsi materiali, ki bodo uporabljeni v objektu. Določena so tudi mesta ogrevalnih in hladilnih naprav ter točke osvetlitve, itd.
Projekt za izvedbo pa vsebuje tudi načrt strojnih inštalacij, načrt elektroinštalacij, izračun statike, ipd.
Načrti ki so sestavni del Projekta za izvedbo so bolj podrobni, kot načrti PGD-ja in zato lahko služijo za izdelavno popisov del in materiala. Šele na podlagi podatkov, ki jih vsebuje PZI se lahko lotimo izbire izvajalcev za posamezna področja.
Le s pomočjo PZI-ja je gradnja lahko res predvidljiva, kvalitetna in natančna. Projekt za izvedbo mora biti na gradbišču ves čas na voljo vsaj v enem izvodu, saj odgovorni nadzornik le tako lahko nadzira, če vsa dela res potekajo, kot je bilo zadano v PZI-ju. Na voljo pa mora biti tudi zato, ker nas na gradbišču lahko obišče gradbeni inšpektor.
Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja, kot tudi Projekt za izvedbo lahko pridobite s pomočjo sistema Mojmojster .
Informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .