1. Preveč hitimo
Pogosto se zgodi, da investitorji z gradnjo ali prenovo doma preveč hitimo. Sledijo zapleti in številne nepredvidene situacije, zaradi katerih cena projekta zraste v višave, dela pa se zamaknejo ali celo zaustavijo.
Nasvet: Zagotovite si dovolj časa za predpriprave! Svetujemo vsaj šest mesecev pri prenovi ali manjšem projektu; ter vsaj eno leto pri gradnji hiše. Ta čas boste potrebovali za izbor odličnih projektantov, pripravo načrtov, pridobitev vseh potrebnih soglasij in dovoljenj ter izbor zanesljivih, izkušenih ter strokovno podkovanih izvajalcev.
2. Dela se lotimo brez načrtov
Izdelava načrtov nas spodbudi, da premislimo, kaj sploh želimo. Dober načrt s prostorskimi prikazi nam tudi olajša predstavo o končnem rezultatu. Je prevod naših želja v jezik, ki ga razumejo vsi sodelujoči pri projektu. Načrte potrebujemo že pred začetkom del, saj so osnova za pridobitev ustreznih dovoljenj za gradnjo ter za pripravo popisa del in predračunov izvajalcev. Brez načrta torej ne moremo vedeti, kakšni bodo končni stroški projekta! In končno, brez načrtov tudi ne moremo zagotoviti, da bo izvedba v skladu z našimi pričakovanji.
Nasvet: Zagotovite si odličnega arhitekta, ki vam bo pripravil ustrezne načrte!
3. Podcenimo vrednost projekta
Brez realnega finančnega načrta se nikakor ne smemo lotiti zahtevne gradnje ali prenove! Če podcenimo vrednost projekta bo rezultat prezadolženost ter na koncu neuspešno zaključen projekt.
Koraki do finančnega načrta:
- Določimo maksimalni proračun;
- Premislimo o načinu in viru financiranja (bančni kredit, plačilo na obroke idr.);
- Na podlagi arhitekturnega načrta izdelamo popis del, ki je podlaga za oceno projekta;
- Cene preverimo v orodju Investicijski kalkulator na spletni strani Mojmojster;
- K oceni stroškov predvidimo 10-15 % vrednosti investicije za nepredvidene stroške;
- Začrtamo terminski plan plačil delnih situacij v skladu s tem, kar nam omogoča proračun.
4. Ne dogovorimo se za zavezujoče roke končanja del
Preden pričnemo z deli, bomo skupaj s svojim arhitektom ali izvajalcem določili časovnico projekta. Ključnega pomena je, da se je čim bolj držimo, sicer bomo na koncu za gradnjo ali prenovo porabili več časa in denarja, kot smo prvotno načrtovali. Dogovorjeno časovnico kot zavezujoč člen vključimo tudi v pogodbo z vsakim posameznim izvajalcem ali glavnim izvajalcem!
Koraki do časovnice del:
- Izberite datum želenega začetka ali zaključka del;
- Skupaj z arhitektom ali glavnim izvajalcem sestavite vrstni red del;
- Z vodjo del ali izvajalci se dogovorite za rok končanja del (posameznih sklopov in celote) ter to zapišite tudi v pogodbe z izvajalci;
- Začrtajte časovnico, pri tem pa upoštevajte tudi dela proste dni (praznike) ter 20-30 % dodatnega časa za nepredvidene situacije.
5. Izberemo nekvalificirane izvajalce
Najemanje storitev nepreverjenih in neizkušenih izvajalcev predstavlja veliko tveganje. Poleg strokovnosti se prepričajmo, da ima izvajalec ustrezno licenco za delo ter ima zavarovano svojo odgovornost. Dober izvajalec bo zagotovil, da bodo dela opravljena strokovno, pravočasno in znotraj dogovorjenega proračuna. Spletna platforma mojmojster.net na enem mestu združuje na tisoče preverjenih mojstrov. Na njej lahko brezplačno in brez provizij objavite povpraševanje za eno izmed več kot 200 različnih kategorij storitev.
V ožji izbor izvajalcev vključite tiste, ki:
- Imajo reference, ki so vas prepričale;
- imajo najvišjo oceno ali največ pozitivnih komentarjev predhodnih uporabnikov na platformi Mojmojster;
- so pokazali največ interesa;
- so pokazali največ strokovnega znanja;
- so najbližje vaši lokaciji;
- s katerimi ste dobro počutili in imeli občutek, da vas upoštevajo in poslušajo;
- vam vzbujajo zaupanje;
- lahko projekt izvedejo v želenem roku.