V nadaljevanju:
1. Gradbeno dovoljenje za rušitev
V kolikor gre za rušitev objekta, podobno kot pri gradnji objekta potrebujete gradbeno dovoljenje. Gradbeno dovoljenje pa mora vsebovati rušitveni načrt, ki je lahko samostojen dokument ali pa priložen projektu za pridobivanje gradbenega dovoljenje za nov, še ne zgrajen objekt. Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja izdela arhitekt, dokument pa se vloži pri pristojni upravni enoti.
Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja mora vsebovati rušitveni načrt, ta pa vsebuje najprej opis in posnetek obstoječega stanja in lokacijske podatke, ki vsebujejo lego obstoječega objekta ter podatke o priključkih na infrastrukturo. V projekt PGD je ponavadi potrebno dodati tudi ukrepe za preprečevanje emisij prahu in drugih nevernih snovi ter postopek ravnanja z gradbenimi odpadki. Če boste gradili nadomestno gradnjo, mora PGD vsebovati tudi stanje novogradnje, z vsemi lokacijskimi podatki in vrisanimi novimi priključki.
2. Rušenje stare hiše - postopek
Potek rušitve je ponavadi razviden iz načrta rušitve. Rušitev objekta praviloma poteka v obratnem vrstnem redu kot gradnja. Preden začnemo z rušenjem objekta, moramo odklopiti vse inštalacije, če so te na objektu prisotne, se pravi, odklopiti je potrebno elektriko, vodo, kanalizacijo, plin in razne telekomunikacijske napeljave. Prav tako je potrebno določiti mesto, kamor se bo material odlagal.
Ko odstranimo inštalacije in vso notranjo opremo, nadaljujemo z odstranjevanjem stavbnega pohištva, se pravi vseh oken in vrat. Za stavbnim pohištvom je ponavadi na vrsti kritina in celotno ostrešje. Pri rušenju ostrešja moramo paziti, da ne podremo predčasno tudi nosilnih sten. Za ostrešnjem začnemo z odstranjevanjem predelnih sten, nato pa je na vrsti odstranjevanje pohodnih elementov medetaže. Končno odstranimo še nosilno konstrukcijo, najprej podremo nosilno medetažno konstrukcijo, na koncu pa se lotimo tudi rušenja elementov nosilne konstrukcije, sten in stebrov.
3. Rušenje hiše - cena
Za rušenje povprečne hiše z gradbeno mehanizacijo, z odvozom materiala na odpad, znaša 60 - 80 €/m2. Cena za rušitev povprečne enodružinske hiše, velikosti 120 m2, vas bo tako stala okoli 8.500 €.
Informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .