V nadaljevanju:
1. Suhomontažni estrih
Suhi estrihi imajo nekatere prednosti pred navadnim estrihom. Kot prvo, suhi estrih je takoj po montaži pohoden, saj sušenje ni potrebno. Pri času pa prihranite tudi, ker montaža estriha ne traja predolgo. Poleg tega nudi suhi estrih dobro topotno in zvočno zaščito. Suhi estrih je priporočljiv tudi za talno gretje. Tudi teža suhega estriha je dosti nižja od teže običajnega estriha, zato predstavlja ta za objekt manjšo obremenitev.
2. Slabosti suhega estriha
Problem suhega estriha pa je v tem, da ta ni povsem vodoodporen, če ni dodatno obdelan, zato je njegova uporaba problematična pri površinah, ki so obremenjene z vodo, kot npr. v kopalnicah, kuhinjah in podobno. V teh primerih je potrebno površine estriha dodatno zatesniti z izolacijskim sredstvom, na območjih stikov pa z izolacijskim trakom. Prav tako problem nastane, če direktno na suhi estrih položimo elastične obloge, kot npr. linolej ali PVC. Tudi v tem primeru moramo estrih predhodno namazati s posebno maso. Podobno, kadar na suhi estrih polagamo ploščice, moramo pri polaganju uporabiti izolacijsko sredstvo in lepilo.
3. Kako narediti suhi estrih?
Estrih je ponavadi sestavljen iz posebnih tovarniško zlepljenih mavčnih kartonskih plošč, ki so kaširane z izolacijskih slojem, ponavadi iz stiropora. Kot plošče estriha pa se lahko uporabi tudi druge plošče, kot npr. iverne plošče. Plošče za suhi estrih morajo biti položene v več plasteh.
3.1 Nasutje za suhi estrih
Estrih se polaga na nasutje različnih vrst. Ena od možnosti je uporaba bituperl-a, oziroma oplemenitene vulkanske kamnine, ki ima dobro zvočno in toplotno izolacijo. Prav tako lahko uporabimo siliperl, ki je iz neekspandiranega perlita, je grobe granulacije in omogoča dobro zvočno izolacijo. Kot nasutje lahko uporabimo tudi nivoperl, perlit z dobro zvočno in toplotno izolacijo, ki je impregniran z naravnim voskom. Namesto nasutja pa lahko kot podlago uporabimo tudi izolacijo. Nasutje, oziroma izolacija se polaga direktno na konstrukcijo, ponavadi betonsko ploščo.
3.2 Perlit
Perlit je ekološko nesporen material iz vulkanske kamnine. Odlikuje ga visoka poroznost in lahkota. Perlit se uporablja kot substrat za rastline, v gradbeništvu pa kot podloga za suhi estrih. Nasujemo ga po neravnih tleh in tako poskrbimo tako za nivelacijo, kot tudi boljšo toplotno in zvočno izolacijo.
4. Suhi estrih + talno gretje
Ali ste vedeli, da lahko suhi estrih kombinirate s talnim gretjem? Posebne knauf plošče imajo pripravljene utore za cevi za talno gretje. Zakaj je to uporabno? Pri prenovi nam pogosto zmanjka svetle višine za izvedbo klasičnega estriha s talnim gretjem, ki mora biti debel najmanj 8 cm. V takšnem primeru se uporablja suhi estrih + talno gretje, saj je takšna konstrukcija izredno lahka in debela le 2 cm! Tako pridobljeno višino lahko izkoristite tudi za izvedbo dodatne izolacije pod estrihom. Takšen estrih je lahko položen in opravilen že po dveh dneh. Prednost suhega estriha je, da se izredno hitro segreje in ga lahko ogrevamo z nižjo temperaturo in posledično z nižjimi stroški. Vendar po prenehanju gretja suhi estrih toploto tudi hitro izgubi.
5. Kdaj uporabimo suhi estrih?
Suhi estrihi so primerni tako za večstanovanjske objekte, individualne hiše, pa tudi objekte s posebnimi zahtevami. Uporabimo ga predvsem takrat, ko moramo na hitro postaviti večje površine estriha. Posebaj primeren pa je tudi za izvedbo sanacij medetažnih konstrukcij. Uporablja se tudi v povezavi z lesenimi talnimi konstrukcijami.
6. Suhi estrih - cena m2
Cena suhega estriha (z mavčnimi ploščami) se začne pri 20 EUR/m2. Suhi estrih je več kot 2x dražji kot navadni estrih. Več informacij o cenah dobite v kalkulatorju cen .
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .